Hård dom over FCM: Useriøst at snakke mesterskab

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Pedersen har ikke den store tiltro til, at FC Midtjylland kan kæmpe med om det danske mesterskab.



FC Midtjylland har kastet store millionbeløb efter nye spillere såsom Dario Osorío, Cho Gue-Sung og Sverrir Ingi Ingason i sommerens transfervindue.

Det er dog ikke meget den nye ejer, Anders Holch Povlsen, har fået for pengene. 

Efter otte spillerunder ligger 'Ulvene' på en sølle syvendeplads og Thomas Thomasbergs mandskab har blegnet, når de har mødt ligaens øvrige tophold. 

Op til sæsonen var der ellers gulddrømme på Heden, men de må skydes til hjørne, mener Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen.

– De ville ikke engang komme med på guldbarometeret. Det bliver jeg nødt til at sige. Det er useriøst at snakke om det danske mesterskab for FC Midtjylland. Det her bliver en sæson, hvor de skal genopbygge sig selv. De skal spille alle de her nye spillere ind, fortæller 'KEP' til Viaplay.

Den tidligere AaB-spiller og guldvinder mener dog, at FC Midtjylland vil blive bedre i løbet af sæsonen.

– Som sæsonen går, så bliver FC Midtjylland stærkere. Jeg synes, de har handlet godt ind. Der er mange spillere, der med tiden kommer til at være et kæmpe aktiv for FC Midtjylland. Men at snakke om guld i den her sæson, det er useriøst, fortæller han.

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at FC Midtjylland må regnes blandt favoritterne til det danske mesterskab.

– Det er urealistisk. De har samlet deres trup alt for sent. Jeg synes, de har en god trup i dag. Der er rigtig mange rigtig gode spillere, men de er kommet alt for sent ind. Deres målsætninger er mere eller mindre kuldsejlet. De er ude af europæisk fodbold, og de er også ude af kampen om guldet. Det tror jeg simpelthen ikke på. De kan ikke vinde over de top-6 hold, de har mødt. Det er bekymrende i forhold til at nå op på det niveau, som de bør være på, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.

FC Midtjylland møder OB i næste spillerunde hjemme på MCH Arena. Kampen spilles søndag klokken 18.00.

Du kan se hele dommen over FC Midtjylland i videoafspilleren øverst.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Han vender hjem til FC København