Hård dom over FCM: Useriøst at snakke mesterskab

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Pedersen har ikke den store tiltro til, at FC Midtjylland kan kæmpe med om det danske mesterskab.



FC Midtjylland har kastet store millionbeløb efter nye spillere såsom Dario Osorío, Cho Gue-Sung og Sverrir Ingi Ingason i sommerens transfervindue.

Det er dog ikke meget den nye ejer, Anders Holch Povlsen, har fået for pengene. 

Efter otte spillerunder ligger 'Ulvene' på en sølle syvendeplads og Thomas Thomasbergs mandskab har blegnet, når de har mødt ligaens øvrige tophold. 

Op til sæsonen var der ellers gulddrømme på Heden, men de må skydes til hjørne, mener Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen.

– De ville ikke engang komme med på guldbarometeret. Det bliver jeg nødt til at sige. Det er useriøst at snakke om det danske mesterskab for FC Midtjylland. Det her bliver en sæson, hvor de skal genopbygge sig selv. De skal spille alle de her nye spillere ind, fortæller 'KEP' til Viaplay.

Den tidligere AaB-spiller og guldvinder mener dog, at FC Midtjylland vil blive bedre i løbet af sæsonen.

– Som sæsonen går, så bliver FC Midtjylland stærkere. Jeg synes, de har handlet godt ind. Der er mange spillere, der med tiden kommer til at være et kæmpe aktiv for FC Midtjylland. Men at snakke om guld i den her sæson, det er useriøst, fortæller han.

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at FC Midtjylland må regnes blandt favoritterne til det danske mesterskab.

– Det er urealistisk. De har samlet deres trup alt for sent. Jeg synes, de har en god trup i dag. Der er rigtig mange rigtig gode spillere, men de er kommet alt for sent ind. Deres målsætninger er mere eller mindre kuldsejlet. De er ude af europæisk fodbold, og de er også ude af kampen om guldet. Det tror jeg simpelthen ikke på. De kan ikke vinde over de top-6 hold, de har mødt. Det er bekymrende i forhold til at nå op på det niveau, som de bør være på, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.

FC Midtjylland møder OB i næste spillerunde hjemme på MCH Arena. Kampen spilles søndag klokken 18.00.

Du kan se hele dommen over FC Midtjylland i videoafspilleren øverst.





TransferLIVE: Barcelona i dialog om PL-stjerne




INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Han er årets træner i Premier League

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Klar til at gå shopamok

Crystal Palace – Rayo Vallecano