Hård dom over FCM: Useriøst at snakke mesterskab

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Pedersen har ikke den store tiltro til, at FC Midtjylland kan kæmpe med om det danske mesterskab.



FC Midtjylland har kastet store millionbeløb efter nye spillere såsom Dario Osorío, Cho Gue-Sung og Sverrir Ingi Ingason i sommerens transfervindue.

Det er dog ikke meget den nye ejer, Anders Holch Povlsen, har fået for pengene. 

Efter otte spillerunder ligger 'Ulvene' på en sølle syvendeplads og Thomas Thomasbergs mandskab har blegnet, når de har mødt ligaens øvrige tophold. 

Op til sæsonen var der ellers gulddrømme på Heden, men de må skydes til hjørne, mener Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen.

– De ville ikke engang komme med på guldbarometeret. Det bliver jeg nødt til at sige. Det er useriøst at snakke om det danske mesterskab for FC Midtjylland. Det her bliver en sæson, hvor de skal genopbygge sig selv. De skal spille alle de her nye spillere ind, fortæller 'KEP' til Viaplay.

Den tidligere AaB-spiller og guldvinder mener dog, at FC Midtjylland vil blive bedre i løbet af sæsonen.

– Som sæsonen går, så bliver FC Midtjylland stærkere. Jeg synes, de har handlet godt ind. Der er mange spillere, der med tiden kommer til at være et kæmpe aktiv for FC Midtjylland. Men at snakke om guld i den her sæson, det er useriøst, fortæller han.

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at FC Midtjylland må regnes blandt favoritterne til det danske mesterskab.

– Det er urealistisk. De har samlet deres trup alt for sent. Jeg synes, de har en god trup i dag. Der er rigtig mange rigtig gode spillere, men de er kommet alt for sent ind. Deres målsætninger er mere eller mindre kuldsejlet. De er ude af europæisk fodbold, og de er også ude af kampen om guldet. Det tror jeg simpelthen ikke på. De kan ikke vinde over de top-6 hold, de har mødt. Det er bekymrende i forhold til at nå op på det niveau, som de bør være på, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.

FC Midtjylland møder OB i næste spillerunde hjemme på MCH Arena. Kampen spilles søndag klokken 18.00.

Du kan se hele dommen over FC Midtjylland i videoafspilleren øverst.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Uventet skifte?

Landsholdet forsinket

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Lyon er interesseret i endnu en dansker