FC Midtjylland har kastet store millionbeløb efter nye spillere såsom Dario Osorío, Cho Gue-Sung og Sverrir Ingi Ingason i sommerens transfervindue.
Det er dog ikke meget den nye ejer, Anders Holch Povlsen, har fået for pengene.
Efter otte spillerunder ligger 'Ulvene' på en sølle syvendeplads og Thomas Thomasbergs mandskab har blegnet, når de har mødt ligaens øvrige tophold.
Op til sæsonen var der ellers gulddrømme på Heden, men de må skydes til hjørne, mener Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen.
– De ville ikke engang komme med på guldbarometeret. Det bliver jeg nødt til at sige. Det er useriøst at snakke om det danske mesterskab for FC Midtjylland. Det her bliver en sæson, hvor de skal genopbygge sig selv. De skal spille alle de her nye spillere ind, fortæller 'KEP' til Viaplay.
Den tidligere AaB-spiller og guldvinder mener dog, at FC Midtjylland vil blive bedre i løbet af sæsonen.
– Som sæsonen går, så bliver FC Midtjylland stærkere. Jeg synes, de har handlet godt ind. Der er mange spillere, der med tiden kommer til at være et kæmpe aktiv for FC Midtjylland. Men at snakke om guld i den her sæson, det er useriøst, fortæller han.
Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at FC Midtjylland må regnes blandt favoritterne til det danske mesterskab.
– Det er urealistisk. De har samlet deres trup alt for sent. Jeg synes, de har en god trup i dag. Der er rigtig mange rigtig gode spillere, men de er kommet alt for sent ind. Deres målsætninger er mere eller mindre kuldsejlet. De er ude af europæisk fodbold, og de er også ude af kampen om guldet. Det tror jeg simpelthen ikke på. De kan ikke vinde over de top-6 hold, de har mødt. Det er bekymrende i forhold til at nå op på det niveau, som de bør være på, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.
FC Midtjylland møder OB i næste spillerunde hjemme på MCH Arena. Kampen spilles søndag klokken 18.00.
Du kan se hele dommen over FC Midtjylland i videoafspilleren øverst.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS