Hård dom over FCM: Useriøst at snakke mesterskab

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Pedersen har ikke den store tiltro til, at FC Midtjylland kan kæmpe med om det danske mesterskab.



FC Midtjylland har kastet store millionbeløb efter nye spillere såsom Dario Osorío, Cho Gue-Sung og Sverrir Ingi Ingason i sommerens transfervindue.

Det er dog ikke meget den nye ejer, Anders Holch Povlsen, har fået for pengene. 

Efter otte spillerunder ligger 'Ulvene' på en sølle syvendeplads og Thomas Thomasbergs mandskab har blegnet, når de har mødt ligaens øvrige tophold. 

Op til sæsonen var der ellers gulddrømme på Heden, men de må skydes til hjørne, mener Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen.

– De ville ikke engang komme med på guldbarometeret. Det bliver jeg nødt til at sige. Det er useriøst at snakke om det danske mesterskab for FC Midtjylland. Det her bliver en sæson, hvor de skal genopbygge sig selv. De skal spille alle de her nye spillere ind, fortæller 'KEP' til Viaplay.

Den tidligere AaB-spiller og guldvinder mener dog, at FC Midtjylland vil blive bedre i løbet af sæsonen.

– Som sæsonen går, så bliver FC Midtjylland stærkere. Jeg synes, de har handlet godt ind. Der er mange spillere, der med tiden kommer til at være et kæmpe aktiv for FC Midtjylland. Men at snakke om guld i den her sæson, det er useriøst, fortæller han.

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at FC Midtjylland må regnes blandt favoritterne til det danske mesterskab.

– Det er urealistisk. De har samlet deres trup alt for sent. Jeg synes, de har en god trup i dag. Der er rigtig mange rigtig gode spillere, men de er kommet alt for sent ind. Deres målsætninger er mere eller mindre kuldsejlet. De er ude af europæisk fodbold, og de er også ude af kampen om guldet. Det tror jeg simpelthen ikke på. De kan ikke vinde over de top-6 hold, de har mødt. Det er bekymrende i forhold til at nå op på det niveau, som de bør være på, fortæller Peter Sørensen til Viaplay.

FC Midtjylland møder OB i næste spillerunde hjemme på MCH Arena. Kampen spilles søndag klokken 18.00.

Du kan se hele dommen over FC Midtjylland i videoafspilleren øverst.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Klar til at gå shopamok

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Storkamp af Patrick Dorgu