Konkurrencen om de to forreste pladser i Randers FC er hård.
I forårspremieren på udebane mod Hvidovre måtte Muamer Brajanac se til fra bænken, mens Mohamed Fuseini imponerede stort og løb med alle overskrifterne. Den ghanesiseke hurtigløber scorede et mål, lavede en assist og fandt sågar vej til rundens hold i Superligaen.
Den dansk-bosniske angriber kan da heller ikke løbe fra, at Fuseini er en hård konkurrent i kampen om spilletid.
– Han er en dygtig angriber, der har noget fart i fusserne. Han er vanvittig hurtig og eksplosiv, og han kan nogle ting én-mod-én med sin fart. Det var den perfekte debut for ham, lyder det fra Muamar Brajanac til Tipsbladet.
Men Fuseini er langt fra den eneste konkurrent, Brajanac skal bekymre sig om. Marvin Egho, Stephen Odey og nyindkøbte Tammer Bany fra B.93 banker ligeledes på cheftræner Rasmus Berthelsens dør i køen til spilletid.
Jeg føler selv, at jeg skiller mig lidt mere ud i forhold til de andre typer.
Muamer BrajanacAngriber, Randers FC
Mumar Brajanac mener dog, at han kan bidrage med noget, som ingen af de andre kan bidrage med.
– Det er et kæmpe plus for træneren, at han har fem så dygtige angribere til rådighed. Jeg føler selv, at jeg skiller mig lidt mere ud i forhold til de andre typer, da jeg er en fysisk angriber, der både kan deltage i spillet, men også være en targetman.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Muamer Brajanac er ikke lige så hurtig som Mohamed Fuseini, men han mener selv, at han kan tilføre noget andet. Foto: IMAGO / Gonzales Photo
Hvor ser du dig selv i det hierarki?
– Det er op til træneren at vælge, hvem han vil spille med, men jeg kommer selvfølgelig til at byde ind med det, jeg er god til. Jeg skal gribe mine chancer og bevise mig selv i de minutter, jeg kommer til at få.
Er du skuffet over, at du ikke blev bragt i spil mod Hvidovre?
– Nej, jeg var ikke skuffet over ikke at blive bragt i spil. Jeg har døjet med nogle knæproblemer, så jeg havde kun trænet delvist med op til kampen, lyder det fra Brajanac, der dog håber på at få debut på hjemmebane fredag aften mod Lyngby.
– Jeg vil ikke forvente noget, men jeg håber selvfølgelig, at jeg kan komme ind og få min debut mod Lyngby. Det er også hundrede procent federe at få debut på hjemmebane.
26 kilometer fra Cepheus Park i Randers har Muamer Brajanar dog i den grad bevist sig selv med et hav af mål for Hobro.
Helt præcist er det blevet til 26 mål for Hobro i 1.division, og den 23-årige målmager håber da også, at kunne få netmaskerne til at blafre i massevis på et endnu højere niveau i Superligaen.
– Selvfølgelig er det et skridt op niveaumæssigt, men jeg håber da, at jeg kan viderebringe den målnæse, jeg har vist i 1.division til et højere niveau i Superligaen. Jeg har scoret en masser af mål for Hobro de sidste to år, og det har også givet nogle erfaringer. Jeg er blevet bevidst om, at jeg er en målscorer-type og jeg kan score mål.
Muamer Brajanac kan få sin debut fredag aften, når Randers på hjemmebane møder Lyngby klokken 19:00.
LIVE
TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT