Konkurrencen om de to forreste pladser i Randers FC er hård.
I forårspremieren på udebane mod Hvidovre måtte Muamer Brajanac se til fra bænken, mens Mohamed Fuseini imponerede stort og løb med alle overskrifterne. Den ghanesiseke hurtigløber scorede et mål, lavede en assist og fandt sågar vej til rundens hold i Superligaen.
Den dansk-bosniske angriber kan da heller ikke løbe fra, at Fuseini er en hård konkurrent i kampen om spilletid.
– Han er en dygtig angriber, der har noget fart i fusserne. Han er vanvittig hurtig og eksplosiv, og han kan nogle ting én-mod-én med sin fart. Det var den perfekte debut for ham, lyder det fra Muamar Brajanac til Tipsbladet.
Men Fuseini er langt fra den eneste konkurrent, Brajanac skal bekymre sig om. Marvin Egho, Stephen Odey og nyindkøbte Tammer Bany fra B.93 banker ligeledes på cheftræner Rasmus Berthelsens dør i køen til spilletid.
Jeg føler selv, at jeg skiller mig lidt mere ud i forhold til de andre typer.
Muamer BrajanacAngriber, Randers FC
Mumar Brajanac mener dog, at han kan bidrage med noget, som ingen af de andre kan bidrage med.
– Det er et kæmpe plus for træneren, at han har fem så dygtige angribere til rådighed. Jeg føler selv, at jeg skiller mig lidt mere ud i forhold til de andre typer, da jeg er en fysisk angriber, der både kan deltage i spillet, men også være en targetman.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Muamer Brajanac er ikke lige så hurtig som Mohamed Fuseini, men han mener selv, at han kan tilføre noget andet. Foto: IMAGO / Gonzales Photo
Hvor ser du dig selv i det hierarki?
– Det er op til træneren at vælge, hvem han vil spille med, men jeg kommer selvfølgelig til at byde ind med det, jeg er god til. Jeg skal gribe mine chancer og bevise mig selv i de minutter, jeg kommer til at få.
Er du skuffet over, at du ikke blev bragt i spil mod Hvidovre?
– Nej, jeg var ikke skuffet over ikke at blive bragt i spil. Jeg har døjet med nogle knæproblemer, så jeg havde kun trænet delvist med op til kampen, lyder det fra Brajanac, der dog håber på at få debut på hjemmebane fredag aften mod Lyngby.
– Jeg vil ikke forvente noget, men jeg håber selvfølgelig, at jeg kan komme ind og få min debut mod Lyngby. Det er også hundrede procent federe at få debut på hjemmebane.
26 kilometer fra Cepheus Park i Randers har Muamer Brajanar dog i den grad bevist sig selv med et hav af mål for Hobro.
Helt præcist er det blevet til 26 mål for Hobro i 1.division, og den 23-årige målmager håber da også, at kunne få netmaskerne til at blafre i massevis på et endnu højere niveau i Superligaen.
– Selvfølgelig er det et skridt op niveaumæssigt, men jeg håber da, at jeg kan viderebringe den målnæse, jeg har vist i 1.division til et højere niveau i Superligaen. Jeg har scoret en masser af mål for Hobro de sidste to år, og det har også givet nogle erfaringer. Jeg er blevet bevidst om, at jeg er en målscorer-type og jeg kan score mål.
Muamer Brajanac kan få sin debut fredag aften, når Randers på hjemmebane møder Lyngby klokken 19:00.
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
Hård kritik af FC København-stjerne
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Manchester United rasende
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG