Kæmper for Superliga-tid: Jeg skiller mig mere ud

Muamer Brajanac måtte se til fra bænken, da Randers slog Hvidovre i forårspremieren, men nu er han klar til at bevise sit værd indenfor kridtstregerne. Tipsbladet har talt med Randers-angriberen.



Konkurrencen om de to forreste pladser i Randers FC er hård. 

I forårspremieren på udebane mod Hvidovre måtte Muamer Brajanac se til fra bænken, mens Mohamed Fuseini imponerede stort og løb med alle overskrifterne. Den ghanesiseke hurtigløber scorede et mål, lavede en assist og fandt sågar vej til rundens hold i Superligaen. 

Den dansk-bosniske angriber kan da heller ikke løbe fra, at Fuseini er en hård konkurrent i kampen om spilletid. 

– Han er en dygtig angriber, der har noget fart i fusserne. Han er vanvittig hurtig og eksplosiv, og han kan nogle ting én-mod-én med sin fart. Det var den perfekte debut for ham, lyder det fra Muamar Brajanac til Tipsbladet. 

Men Fuseini er langt fra den eneste konkurrent, Brajanac skal bekymre sig om. Marvin Egho, Stephen Odey og nyindkøbte Tammer Bany fra B.93 banker ligeledes på cheftræner Rasmus Berthelsens dør i køen til spilletid. 

Jeg føler selv, at jeg skiller mig lidt mere ud i forhold til de andre typer. 

Muamer Brajanac
Angriber, Randers FC

Mumar Brajanac mener dog, at han kan bidrage med noget, som ingen af de andre kan bidrage med. 

– Det er et kæmpe plus for træneren, at han har fem så dygtige angribere til rådighed. Jeg føler selv, at jeg skiller mig lidt mere ud i forhold til de andre typer, da jeg er en fysisk angriber, der både kan deltage i spillet, men også være en targetman. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Muamer Brajanac er ikke lige så hurtig som Mohamed Fuseini, men han mener selv, at han kan tilføre noget andet. Foto: IMAGO / Gonzales Photo 

Hvor ser du dig selv i det hierarki? 

– Det er op til træneren at vælge, hvem han vil spille med, men jeg kommer selvfølgelig til at byde ind med det, jeg er god til. Jeg skal gribe mine chancer og bevise mig selv i de minutter, jeg kommer til at få. 

Er du skuffet over, at du ikke blev bragt i spil mod Hvidovre?

– Nej, jeg var ikke skuffet over ikke at blive bragt i spil. Jeg har døjet med nogle knæproblemer, så jeg havde kun trænet delvist med op til kampen, lyder det fra Brajanac, der dog håber på at få debut på hjemmebane fredag aften mod Lyngby.

– Jeg vil ikke forvente noget, men jeg håber selvfølgelig, at jeg kan komme ind og få min debut mod Lyngby. Det er også hundrede procent federe at få debut på hjemmebane. 

26 kilometer fra Cepheus Park i Randers har Muamer Brajanar dog i den grad bevist sig selv med et hav af mål for Hobro. 

Helt præcist er det blevet til 26 mål for Hobro i 1.division, og den 23-årige målmager håber da også, at kunne få netmaskerne til at blafre i massevis på et endnu højere niveau i Superligaen. 

– Selvfølgelig er det et skridt op niveaumæssigt, men jeg håber da, at jeg kan viderebringe den målnæse, jeg har vist i 1.division til et højere niveau i Superligaen. Jeg har scoret en masser af mål for Hobro de sidste to år, og det har også givet nogle erfaringer. Jeg er blevet bevidst om, at jeg er en målscorer-type og jeg kan score mål.

Muamer Brajanac kan få sin debut fredag aften, når Randers på hjemmebane møder Lyngby klokken 19:00. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?