Humøret var selvsagt helt i top på FC Københavns træningsanlæg søndag aften, da FCK-spillerne vendte hjem efter den flotte 3-0-sejr på Brøndby Stadion, men ét element af jublen efter derbyet møder nu kritik.
I Viaplay-programmet ‘Superliga Timen’ sættes der således fokus på et klip, hvor der fra fansenes side bliver sunget ‘free, free Huescas’, med reference til højrebackens sag om vanvidskørsel, hvor der først dagen efter derbyet faldt dom.
– Da FC København kom hjem fra derby i søndags – dagen før dommen kom – hvor de havde vundet, bliver der råbt ‘free, free Huescas’ fra fansene. FC København-supporterne, der synger, at han skal være en fri mand. Men det, som jeg i højere grad bider mærke i, det er et andet klip, hvor man zoomer ind på nogle FC København-spillere, der står og synger med og laver det her håndtegn, hvor man måske bedst kan overføre det til ‘fri af håndjernene’, lyder det i programmet fra vært Simon Egeskov, der herefter beder ekspert Peter Sørensen om at forholde sig til dette optrin.
Er det fair at kritisere FCK-spillerne for dette optrin?
0 Votes
Rodrigo Huescas fremhæves som en af de spillere, der laver håndtegnet, og ifølge Peter Sørensen er optrinnet ret uheldigt.
– Jeg tænker, at det er upassende og tonedøvt. I en alvorlig sag, hvor han jo har tilstået, at han har kørt vanvittigt, og hvor det i øvrigt er blevet kommunikeret, at det, der nu skal foregå, det er, at du forstår alvoren i det her, Huescas. At du lægger dig fladt ned, viser din anger, undskylder, flyver lavt og koncentrerer dig om dit job, og så i øvrigt stiller dig op og modtager din straf fra retsvæsenet i Danmark – i håbet om, at der findes et eller andet formildende, således at du ikke smides ud af landet. Og det taler det her ikke ind i.
– Okay, det er nogle unge mennesker, der lader sig fange lidt ind i den her begejstring fra fans og så videre, men tonedøvt og tåbeligt er det i hvert fald, lød det her fra Peter Sørensen.
Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at selvom Rodrigo Huescas har fået sin dom – mexicaneren er blevet idømt 20 dages ubetinget fængsel, men bliver ikke udvist fra Danmark – så er sagen ikke nødvendigvis overstået, da dommen potentielt kan blive anket.
Du kan se hele klippet i afspilleren øverst i artiklen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
LIVE: Evander skriver MLS-historie
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
OPTAKT