Humøret var selvsagt helt i top på FC Københavns træningsanlæg søndag aften, da FCK-spillerne vendte hjem efter den flotte 3-0-sejr på Brøndby Stadion, men ét element af jublen efter derbyet møder nu kritik.
I Viaplay-programmet ‘Superliga Timen’ sættes der således fokus på et klip, hvor der fra fansenes side bliver sunget ‘free, free Huescas’, med reference til højrebackens sag om vanvidskørsel, hvor der først dagen efter derbyet faldt dom.
– Da FC København kom hjem fra derby i søndags – dagen før dommen kom – hvor de havde vundet, bliver der råbt ‘free, free Huescas’ fra fansene. FC København-supporterne, der synger, at han skal være en fri mand. Men det, som jeg i højere grad bider mærke i, det er et andet klip, hvor man zoomer ind på nogle FC København-spillere, der står og synger med og laver det her håndtegn, hvor man måske bedst kan overføre det til ‘fri af håndjernene’, lyder det i programmet fra vært Simon Egeskov, der herefter beder ekspert Peter Sørensen om at forholde sig til dette optrin.
Er det fair at kritisere FCK-spillerne for dette optrin?
0 Votes
Rodrigo Huescas fremhæves som en af de spillere, der laver håndtegnet, og ifølge Peter Sørensen er optrinnet ret uheldigt.
– Jeg tænker, at det er upassende og tonedøvt. I en alvorlig sag, hvor han jo har tilstået, at han har kørt vanvittigt, og hvor det i øvrigt er blevet kommunikeret, at det, der nu skal foregå, det er, at du forstår alvoren i det her, Huescas. At du lægger dig fladt ned, viser din anger, undskylder, flyver lavt og koncentrerer dig om dit job, og så i øvrigt stiller dig op og modtager din straf fra retsvæsenet i Danmark – i håbet om, at der findes et eller andet formildende, således at du ikke smides ud af landet. Og det taler det her ikke ind i.
– Okay, det er nogle unge mennesker, der lader sig fange lidt ind i den her begejstring fra fans og så videre, men tonedøvt og tåbeligt er det i hvert fald, lød det her fra Peter Sørensen.
Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at selvom Rodrigo Huescas har fået sin dom – mexicaneren er blevet idømt 20 dages ubetinget fængsel, men bliver ikke udvist fra Danmark – så er sagen ikke nødvendigvis overstået, da dommen potentielt kan blive anket.
Du kan se hele klippet i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Lyngby Boldklub sælger profil
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
Her kan du se Argentina mod Østrig
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Frankrig – Irak
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT