Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kommer med en kritik af billeder fra FCK-spillernes fejring af søndagens derby.



Humøret var selvsagt helt i top på FC Københavns træningsanlæg søndag aften, da FCK-spillerne vendte hjem efter den flotte 3-0-sejr på Brøndby Stadion, men ét element af jublen efter derbyet møder nu kritik.

I Viaplay-programmet ‘Superliga Timen’ sættes der således fokus på et klip, hvor der fra fansenes side bliver sunget ‘free, free Huescas’, med reference til højrebackens sag om vanvidskørsel, hvor der først dagen efter derbyet faldt dom.

– Da FC København kom hjem fra derby i søndags – dagen før dommen kom – hvor de havde vundet, bliver der råbt ‘free, free Huescas’ fra fansene. FC København-supporterne, der synger, at han skal være en fri mand. Men det, som jeg i højere grad bider mærke i, det er et andet klip, hvor man zoomer ind på nogle FC København-spillere, der står og synger med og laver det her håndtegn, hvor man måske bedst kan overføre det til ‘fri af håndjernene’, lyder det i programmet fra vært Simon Egeskov, der herefter beder ekspert Peter Sørensen om at forholde sig til dette optrin.

Er det fair at kritisere FCK-spillerne for dette optrin?

  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke
  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke

0 Votes

Rodrigo Huescas fremhæves som en af de spillere, der laver håndtegnet, og ifølge Peter Sørensen er optrinnet ret uheldigt.

– Jeg tænker, at det er upassende og tonedøvt. I en alvorlig sag, hvor han jo har tilstået, at han har kørt vanvittigt, og hvor det i øvrigt er blevet kommunikeret, at det, der nu skal foregå, det er, at du forstår alvoren i det her, Huescas. At du lægger dig fladt ned, viser din anger, undskylder, flyver lavt og koncentrerer dig om dit job, og så i øvrigt stiller dig op og modtager din straf fra retsvæsenet i Danmark – i håbet om, at der findes et eller andet formildende, således at du ikke smides ud af landet. Og det taler det her ikke ind i.

– Okay, det er nogle unge mennesker, der lader sig fange lidt ind i den her begejstring fra fans og så videre, men tonedøvt og tåbeligt er det i hvert fald, lød det her fra Peter Sørensen.

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at selvom Rodrigo Huescas har fået sin dom – mexicaneren er blevet idømt 20 dages ubetinget fængsel, men bliver ikke udvist fra Danmark – så er sagen ikke nødvendigvis overstået, da dommen potentielt kan blive anket.

Du kan se hele klippet i afspilleren øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Sætter klar målsætning

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-retur?

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Han er ny landstræner for Italien

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Har budt en milliard

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Diant Ramaj skal videre



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

Zinedine Zidane præsenteret