Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kommer med en kritik af billeder fra FCK-spillernes fejring af søndagens derby.



Humøret var selvsagt helt i top på FC Københavns træningsanlæg søndag aften, da FCK-spillerne vendte hjem efter den flotte 3-0-sejr på Brøndby Stadion, men ét element af jublen efter derbyet møder nu kritik.

I Viaplay-programmet ‘Superliga Timen’ sættes der således fokus på et klip, hvor der fra fansenes side bliver sunget ‘free, free Huescas’, med reference til højrebackens sag om vanvidskørsel, hvor der først dagen efter derbyet faldt dom.

– Da FC København kom hjem fra derby i søndags – dagen før dommen kom – hvor de havde vundet, bliver der råbt ‘free, free Huescas’ fra fansene. FC København-supporterne, der synger, at han skal være en fri mand. Men det, som jeg i højere grad bider mærke i, det er et andet klip, hvor man zoomer ind på nogle FC København-spillere, der står og synger med og laver det her håndtegn, hvor man måske bedst kan overføre det til ‘fri af håndjernene’, lyder det i programmet fra vært Simon Egeskov, der herefter beder ekspert Peter Sørensen om at forholde sig til dette optrin.

Er det fair at kritisere FCK-spillerne for dette optrin?

  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke
  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke

0 Votes

Rodrigo Huescas fremhæves som en af de spillere, der laver håndtegnet, og ifølge Peter Sørensen er optrinnet ret uheldigt.

– Jeg tænker, at det er upassende og tonedøvt. I en alvorlig sag, hvor han jo har tilstået, at han har kørt vanvittigt, og hvor det i øvrigt er blevet kommunikeret, at det, der nu skal foregå, det er, at du forstår alvoren i det her, Huescas. At du lægger dig fladt ned, viser din anger, undskylder, flyver lavt og koncentrerer dig om dit job, og så i øvrigt stiller dig op og modtager din straf fra retsvæsenet i Danmark – i håbet om, at der findes et eller andet formildende, således at du ikke smides ud af landet. Og det taler det her ikke ind i.

– Okay, det er nogle unge mennesker, der lader sig fange lidt ind i den her begejstring fra fans og så videre, men tonedøvt og tåbeligt er det i hvert fald, lød det her fra Peter Sørensen.

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at selvom Rodrigo Huescas har fået sin dom – mexicaneren er blevet idømt 20 dages ubetinget fængsel, men bliver ikke udvist fra Danmark – så er sagen ikke nødvendigvis overstået, da dommen potentielt kan blive anket.

Du kan se hele klippet i afspilleren øverst i artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er prisen på Aral Simsir

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson