Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kommer med en kritik af billeder fra FCK-spillernes fejring af søndagens derby.



Humøret var selvsagt helt i top på FC Københavns træningsanlæg søndag aften, da FCK-spillerne vendte hjem efter den flotte 3-0-sejr på Brøndby Stadion, men ét element af jublen efter derbyet møder nu kritik.

I Viaplay-programmet ‘Superliga Timen’ sættes der således fokus på et klip, hvor der fra fansenes side bliver sunget ‘free, free Huescas’, med reference til højrebackens sag om vanvidskørsel, hvor der først dagen efter derbyet faldt dom.

– Da FC København kom hjem fra derby i søndags – dagen før dommen kom – hvor de havde vundet, bliver der råbt ‘free, free Huescas’ fra fansene. FC København-supporterne, der synger, at han skal være en fri mand. Men det, som jeg i højere grad bider mærke i, det er et andet klip, hvor man zoomer ind på nogle FC København-spillere, der står og synger med og laver det her håndtegn, hvor man måske bedst kan overføre det til ‘fri af håndjernene’, lyder det i programmet fra vært Simon Egeskov, der herefter beder ekspert Peter Sørensen om at forholde sig til dette optrin.

Er det fair at kritisere FCK-spillerne for dette optrin?

  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke
  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke

0 Votes

Rodrigo Huescas fremhæves som en af de spillere, der laver håndtegnet, og ifølge Peter Sørensen er optrinnet ret uheldigt.

– Jeg tænker, at det er upassende og tonedøvt. I en alvorlig sag, hvor han jo har tilstået, at han har kørt vanvittigt, og hvor det i øvrigt er blevet kommunikeret, at det, der nu skal foregå, det er, at du forstår alvoren i det her, Huescas. At du lægger dig fladt ned, viser din anger, undskylder, flyver lavt og koncentrerer dig om dit job, og så i øvrigt stiller dig op og modtager din straf fra retsvæsenet i Danmark – i håbet om, at der findes et eller andet formildende, således at du ikke smides ud af landet. Og det taler det her ikke ind i.

– Okay, det er nogle unge mennesker, der lader sig fange lidt ind i den her begejstring fra fans og så videre, men tonedøvt og tåbeligt er det i hvert fald, lød det her fra Peter Sørensen.

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at selvom Rodrigo Huescas har fået sin dom – mexicaneren er blevet idømt 20 dages ubetinget fængsel, men bliver ikke udvist fra Danmark – så er sagen ikke nødvendigvis overstået, da dommen potentielt kan blive anket.

Du kan se hele klippet i afspilleren øverst i artiklen.





Ked af hemmeligt FCK-skifte




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansker scorer mod Barcelona

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Eriksen spottet – nu er der nyt

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp