Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kommer med en kritik af billeder fra FCK-spillernes fejring af søndagens derby.



Humøret var selvsagt helt i top på FC Københavns træningsanlæg søndag aften, da FCK-spillerne vendte hjem efter den flotte 3-0-sejr på Brøndby Stadion, men ét element af jublen efter derbyet møder nu kritik.

I Viaplay-programmet ‘Superliga Timen’ sættes der således fokus på et klip, hvor der fra fansenes side bliver sunget ‘free, free Huescas’, med reference til højrebackens sag om vanvidskørsel, hvor der først dagen efter derbyet faldt dom.

– Da FC København kom hjem fra derby i søndags – dagen før dommen kom – hvor de havde vundet, bliver der råbt ‘free, free Huescas’ fra fansene. FC København-supporterne, der synger, at han skal være en fri mand. Men det, som jeg i højere grad bider mærke i, det er et andet klip, hvor man zoomer ind på nogle FC København-spillere, der står og synger med og laver det her håndtegn, hvor man måske bedst kan overføre det til ‘fri af håndjernene’, lyder det i programmet fra vært Simon Egeskov, der herefter beder ekspert Peter Sørensen om at forholde sig til dette optrin.

Er det fair at kritisere FCK-spillerne for dette optrin?

  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke
  • Ja, det sender et forkert signal
  • Nej, det var helt i orden
  • Ved ikke

0 Votes

Rodrigo Huescas fremhæves som en af de spillere, der laver håndtegnet, og ifølge Peter Sørensen er optrinnet ret uheldigt.

– Jeg tænker, at det er upassende og tonedøvt. I en alvorlig sag, hvor han jo har tilstået, at han har kørt vanvittigt, og hvor det i øvrigt er blevet kommunikeret, at det, der nu skal foregå, det er, at du forstår alvoren i det her, Huescas. At du lægger dig fladt ned, viser din anger, undskylder, flyver lavt og koncentrerer dig om dit job, og så i øvrigt stiller dig op og modtager din straf fra retsvæsenet i Danmark – i håbet om, at der findes et eller andet formildende, således at du ikke smides ud af landet. Og det taler det her ikke ind i.

– Okay, det er nogle unge mennesker, der lader sig fange lidt ind i den her begejstring fra fans og så videre, men tonedøvt og tåbeligt er det i hvert fald, lød det her fra Peter Sørensen.

Viaplay-eksperten peger afslutningsvist på, at selvom Rodrigo Huescas har fået sin dom – mexicaneren er blevet idømt 20 dages ubetinget fængsel, men bliver ikke udvist fra Danmark – så er sagen ikke nødvendigvis overstået, da dommen potentielt kan blive anket.

Du kan se hele klippet i afspilleren øverst i artiklen.



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Steve Cooper skifter tre mand

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’