AGF-profil fik hårde beskeder efter FCM-skuffelse

Mikkel Duelund blev helten denne uge for AGF, hvor han har skulle gå igennem en del.



AGF's Mikkel Duelund var sidste søndag indblandet i FCM's 3-2-scoring mod aarhusianerne, og det har siden ikke været en god uge for ham.

Det fortæller både han og AGF-cheftræner Uwe Rösler om til TV3 Sport efter denne søndags 1-1-kamp mod OB.

Her var det netop Duelund, som stod for Aarhus-klubbens scoring, som tilmed blev lavet dybt inde i overtiden og dermed reddede et point til dem.

– Jeg har ikke spillet fodbold i lang tid. I sidste uge taber vi til Midtjylland. Helt forfærdeligt og rædderligt. Jeg er involveret i det, så jeg har haft en lidt hård uge – og så er det rart at komme ind og gøre en forskel, fortæller Duelund om den seneste tid.

Derudover slår han fast, at det har været endnu hårdere, da han havde været ude med skade i de foregående tre-fire måneder.

Cheftræner Rösler kan desuden komme nærmere, hvad søndagens AGF-helt havde været ude for i den seneste uges tid.

– Jeg er meget glad på hans vegne. Særligt for ham, fordi han fik nogle tekstbeskeder henover ugen, og han havde det svært ved at håndtere det. Men supporterne havde ham ovre, og de klappede af ham før kampen, siger han og fortsætter:

– Det tror jeg var meget vigtigt, så han kunne komme på banen med den selvtillid og støtte bag ham. Hvis der var en, som jeg håbede ville score, så var det ham, lyder det fra Uwe Rösler.

Scoringen til 1-1 i opgøret mod OB kan ses i videoen øverst i artiklen. Målet og det ene point sikrer desuden AGF en plads i top-seks i denne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører kæmpe VM-chok

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM