Sønderjyske kørt over: Vendsyssel i vild stime

Vendsyssel vandt 3-0 ude over Sønderjyske og har ikke tabt i de seneste ni kampe i 1. division.



Det går forrygende for Vendsyssel FF i landets næstbedste fodboldrække, hvor klubben har rundet fem måneder som ubesejret, og stimen fortsætter.

Lørdag tog vendelboerne en ny stor skalp, da oprykningsfavoritten Sønderjyske blev slået 3-0 på udebane.

De to første mål blev scoret af Carl Lange, før Troels Kløve lavede et forfærdeligt selvmål i tillægstiden.

Det første mål blev sat ind allerede efter tre minutters spil, da Vendsyssel straffede hjemmeholdet på et kontraangreb.

Efter et par hurtige kombinationer kunne Frederik Børsting spille Carl Lange fri på kanten af feltet, og han omsatte den store chance til mål.

I kampens slutfase scorede Lange så på straffespark, og til allersidst lavede Troels Kløve selvmål med en skidt tilbagelægning. Målmand Nicolai Flø gled og var også medskyldig.

Vendsyssels seneste liganederlag daterer sig til 29. september sidste år, da storebror AaB vandt i Hjørring.

2. november tog den lokale fodboldfagmand Bo Zinck over fra Henrik Pedersen, der havde taget et assistenttrænerjob i Sheffield Wednesday.

Under Zinck er fremgangen fortsat, og Vendsyssel er nu den største trussel mod AaB og Sønderjyskes ellers tilsyneladende sikre oprykning. Med 12 spillerunder tilbage er der otte point fra Vendsyssel op til Sønderjyske på andenpladsen, og der er yderligere to point op til topholdet AaB.

Sønderjyske skulle have vist noget større skarphed i angrebsspillet lørdag eftermiddag, hvis den afstand skulle have været større.

Sønderjyderne havde bolden i størstedelen af tiden, men det kneb gevaldigt med at konvertere boldovertaget til nævneværdige chancer.

I pausen havde sønderjyderne fået en eller anden form for opsang. I hvert fald kom holdet ud til anden halvleg med fornyet energi og en stor aggressivitet, men udbyttet var lige så pauvert som før pausen.

I kampens sidste minutter forsvandt spændingen så, da Vendsyssel først omsatte et straffespark og siden fik en hjælpende hånd.

Tidligere lørdag eftermiddag vandt Kolding 3-1 hjemme over Hobro. Efter en målløs første halvleg satte Kolding den rutinerede målræv Thomas Mikkelsen på banen, og han kvitterede med to mål og et oplæg.

Kolding overhaler Hobro i tabellen. Begge hold står noteret for 31 point og befinder sig akkurat i slutspilsfeltet. Der er fire point ned til Hillerød, der topper rækkens nederste halvdel.

I bunden tog B. 93 endnu et stort skridt mod overlevelse ved at slå HB Køge med 3-1. Den tidligere superligaprofil Nicolaj Thomsen scorede to af målene. Nedrykningsslagsmålet ser nu ud til at stå mellem Helsingør, Næstved og HB Køge.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

De 10 største stjerner, der misser VM

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort