Sønderjyske kørt over: Vendsyssel i vild stime

Vendsyssel vandt 3-0 ude over Sønderjyske og har ikke tabt i de seneste ni kampe i 1. division.



Det går forrygende for Vendsyssel FF i landets næstbedste fodboldrække, hvor klubben har rundet fem måneder som ubesejret, og stimen fortsætter.

Lørdag tog vendelboerne en ny stor skalp, da oprykningsfavoritten Sønderjyske blev slået 3-0 på udebane.

De to første mål blev scoret af Carl Lange, før Troels Kløve lavede et forfærdeligt selvmål i tillægstiden.

Det første mål blev sat ind allerede efter tre minutters spil, da Vendsyssel straffede hjemmeholdet på et kontraangreb.

Efter et par hurtige kombinationer kunne Frederik Børsting spille Carl Lange fri på kanten af feltet, og han omsatte den store chance til mål.

I kampens slutfase scorede Lange så på straffespark, og til allersidst lavede Troels Kløve selvmål med en skidt tilbagelægning. Målmand Nicolai Flø gled og var også medskyldig.

Vendsyssels seneste liganederlag daterer sig til 29. september sidste år, da storebror AaB vandt i Hjørring.

2. november tog den lokale fodboldfagmand Bo Zinck over fra Henrik Pedersen, der havde taget et assistenttrænerjob i Sheffield Wednesday.

Under Zinck er fremgangen fortsat, og Vendsyssel er nu den største trussel mod AaB og Sønderjyskes ellers tilsyneladende sikre oprykning. Med 12 spillerunder tilbage er der otte point fra Vendsyssel op til Sønderjyske på andenpladsen, og der er yderligere to point op til topholdet AaB.

Sønderjyske skulle have vist noget større skarphed i angrebsspillet lørdag eftermiddag, hvis den afstand skulle have været større.

Sønderjyderne havde bolden i størstedelen af tiden, men det kneb gevaldigt med at konvertere boldovertaget til nævneværdige chancer.

I pausen havde sønderjyderne fået en eller anden form for opsang. I hvert fald kom holdet ud til anden halvleg med fornyet energi og en stor aggressivitet, men udbyttet var lige så pauvert som før pausen.

I kampens sidste minutter forsvandt spændingen så, da Vendsyssel først omsatte et straffespark og siden fik en hjælpende hånd.

Tidligere lørdag eftermiddag vandt Kolding 3-1 hjemme over Hobro. Efter en målløs første halvleg satte Kolding den rutinerede målræv Thomas Mikkelsen på banen, og han kvitterede med to mål og et oplæg.

Kolding overhaler Hobro i tabellen. Begge hold står noteret for 31 point og befinder sig akkurat i slutspilsfeltet. Der er fire point ned til Hillerød, der topper rækkens nederste halvdel.

I bunden tog B. 93 endnu et stort skridt mod overlevelse ved at slå HB Køge med 3-1. Den tidligere superligaprofil Nicolaj Thomsen scorede to af målene. Nedrykningsslagsmålet ser nu ud til at stå mellem Helsingør, Næstved og HB Køge.

/ritzau/





AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Brøndbys store karantænemareridt

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

De vil hente Andreas Maxsø

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Peger på mulig gave til FCK

FC København tager vild sejr i Champions League

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand