Det går forrygende for Vendsyssel FF i landets næstbedste fodboldrække, hvor klubben har rundet fem måneder som ubesejret, og stimen fortsætter.
Lørdag tog vendelboerne en ny stor skalp, da oprykningsfavoritten Sønderjyske blev slået 3-0 på udebane.
De to første mål blev scoret af Carl Lange, før Troels Kløve lavede et forfærdeligt selvmål i tillægstiden.
Det første mål blev sat ind allerede efter tre minutters spil, da Vendsyssel straffede hjemmeholdet på et kontraangreb.
Efter et par hurtige kombinationer kunne Frederik Børsting spille Carl Lange fri på kanten af feltet, og han omsatte den store chance til mål.
I kampens slutfase scorede Lange så på straffespark, og til allersidst lavede Troels Kløve selvmål med en skidt tilbagelægning. Målmand Nicolai Flø gled og var også medskyldig.
Vendsyssels seneste liganederlag daterer sig til 29. september sidste år, da storebror AaB vandt i Hjørring.
2. november tog den lokale fodboldfagmand Bo Zinck over fra Henrik Pedersen, der havde taget et assistenttrænerjob i Sheffield Wednesday.
Under Zinck er fremgangen fortsat, og Vendsyssel er nu den største trussel mod AaB og Sønderjyskes ellers tilsyneladende sikre oprykning. Med 12 spillerunder tilbage er der otte point fra Vendsyssel op til Sønderjyske på andenpladsen, og der er yderligere to point op til topholdet AaB.
Sønderjyske skulle have vist noget større skarphed i angrebsspillet lørdag eftermiddag, hvis den afstand skulle have været større.
Sønderjyderne havde bolden i størstedelen af tiden, men det kneb gevaldigt med at konvertere boldovertaget til nævneværdige chancer.
I pausen havde sønderjyderne fået en eller anden form for opsang. I hvert fald kom holdet ud til anden halvleg med fornyet energi og en stor aggressivitet, men udbyttet var lige så pauvert som før pausen.
I kampens sidste minutter forsvandt spændingen så, da Vendsyssel først omsatte et straffespark og siden fik en hjælpende hånd.
Tidligere lørdag eftermiddag vandt Kolding 3-1 hjemme over Hobro. Efter en målløs første halvleg satte Kolding den rutinerede målræv Thomas Mikkelsen på banen, og han kvitterede med to mål og et oplæg.
Kolding overhaler Hobro i tabellen. Begge hold står noteret for 31 point og befinder sig akkurat i slutspilsfeltet. Der er fire point ned til Hillerød, der topper rækkens nederste halvdel.
I bunden tog B. 93 endnu et stort skridt mod overlevelse ved at slå HB Køge med 3-1. Den tidligere superligaprofil Nicolaj Thomsen scorede to af målene. Nedrykningsslagsmålet ser nu ud til at stå mellem Helsingør, Næstved og HB Køge.
/ritzau/
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Populære Chelsea – køb billetter her!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL