Hårdt ramt Falk: Vi har pisset det væk

Rasmus Falk ser nu frem mod to mulige kampe, der kan sikre dem europæisk fodbold i næste sæson.



FC København skulle have point for at have en mulighed for at være med om mesterskabet i sidste spillerunde, men det endte med et 2-3-nederlag tirsdag aften mod AGF. 

I et interview med Viaplay kort efter kampen var det en ramt Rasmus Falk, der skulle sætte ord på situationen.

– Det var ikke en god nok præstation, vi leverede. Det er der ikke nogen tvivl om. Vi kommer frem til alle de chancer, som vi gerne vil. Får ikke sparket dem ind, og så er de selvfølgelig utroligt effektive, men overordnet set er det utrolig skuffende, at vi ikke selv sætter os i en situation, hvor vi i hvert fald kan – hvis der skulle ske et eller andet mirakel – afgøre det, siger han og fortsætter:

– Nu har vi forhåbentlig to rigtig, rigtig vigtige kampe, lyder det fra Falk om den kommende kamp mod FC Nordsjælland, som skal give en kamp om en Conference League-plads mod syvendepladsen.

Desuden er der ikke tvivl om, hvordan han har det.

– Det er hårdt. Det er skuffende. Det er trist, men vi må bare kigge indad og sige, at det ikke har været godt nok. Vi har fået fantastisk støtte. Vi har fået alt det, vi skulle have i forhold til at kunne sætte det bedst mulige sammen, og det er så skuffende ikke at kunne leve op til det, fortæller Falk.

Dog slår han fast, at han ikke lige nu vil stå og evaluere, hvad der er galt. Han bemærker i stedet, at han ikke frygter den kommende kamp mod FCN.

– Men det er klart, at det selvfølgelig er bekymrende, det vi har sat sammen på det sidste af pointene. Skuffende. Det er ikke det, der fylder lige nu. Det er, at vi har pisset det væk for at sige det lige ud, fastslår midtbanespilleren.

Det var særligt et hattrick af Mads Emil Madsen, som satte en kæp i hjulet på FCK i tirsdagens kamp.







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Dolberg sat til salg

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Manchester United afbryder forhandlingerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Tysk VM-chok

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne