FC København skulle have point for at have en mulighed for at være med om mesterskabet i sidste spillerunde, men det endte med et 2-3-nederlag tirsdag aften mod AGF.
I et interview med Viaplay kort efter kampen var det en ramt Rasmus Falk, der skulle sætte ord på situationen.
– Det var ikke en god nok præstation, vi leverede. Det er der ikke nogen tvivl om. Vi kommer frem til alle de chancer, som vi gerne vil. Får ikke sparket dem ind, og så er de selvfølgelig utroligt effektive, men overordnet set er det utrolig skuffende, at vi ikke selv sætter os i en situation, hvor vi i hvert fald kan – hvis der skulle ske et eller andet mirakel – afgøre det, siger han og fortsætter:
– Nu har vi forhåbentlig to rigtig, rigtig vigtige kampe, lyder det fra Falk om den kommende kamp mod FC Nordsjælland, som skal give en kamp om en Conference League-plads mod syvendepladsen.
Desuden er der ikke tvivl om, hvordan han har det.
– Det er hårdt. Det er skuffende. Det er trist, men vi må bare kigge indad og sige, at det ikke har været godt nok. Vi har fået fantastisk støtte. Vi har fået alt det, vi skulle have i forhold til at kunne sætte det bedst mulige sammen, og det er så skuffende ikke at kunne leve op til det, fortæller Falk.
Dog slår han fast, at han ikke lige nu vil stå og evaluere, hvad der er galt. Han bemærker i stedet, at han ikke frygter den kommende kamp mod FCN.
– Men det er klart, at det selvfølgelig er bekymrende, det vi har sat sammen på det sidste af pointene. Skuffende. Det er ikke det, der fylder lige nu. Det er, at vi har pisset det væk for at sige det lige ud, fastslår midtbanespilleren.
Det var særligt et hattrick af Mads Emil Madsen, som satte en kæp i hjulet på FCK i tirsdagens kamp.
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona