FC København skulle have point for at have en mulighed for at være med om mesterskabet i sidste spillerunde, men det endte med et 2-3-nederlag tirsdag aften mod AGF.
I et interview med Viaplay kort efter kampen var det en ramt Rasmus Falk, der skulle sætte ord på situationen.
– Det var ikke en god nok præstation, vi leverede. Det er der ikke nogen tvivl om. Vi kommer frem til alle de chancer, som vi gerne vil. Får ikke sparket dem ind, og så er de selvfølgelig utroligt effektive, men overordnet set er det utrolig skuffende, at vi ikke selv sætter os i en situation, hvor vi i hvert fald kan – hvis der skulle ske et eller andet mirakel – afgøre det, siger han og fortsætter:
– Nu har vi forhåbentlig to rigtig, rigtig vigtige kampe, lyder det fra Falk om den kommende kamp mod FC Nordsjælland, som skal give en kamp om en Conference League-plads mod syvendepladsen.
Desuden er der ikke tvivl om, hvordan han har det.
– Det er hårdt. Det er skuffende. Det er trist, men vi må bare kigge indad og sige, at det ikke har været godt nok. Vi har fået fantastisk støtte. Vi har fået alt det, vi skulle have i forhold til at kunne sætte det bedst mulige sammen, og det er så skuffende ikke at kunne leve op til det, fortæller Falk.
Dog slår han fast, at han ikke lige nu vil stå og evaluere, hvad der er galt. Han bemærker i stedet, at han ikke frygter den kommende kamp mod FCN.
– Men det er klart, at det selvfølgelig er bekymrende, det vi har sat sammen på det sidste af pointene. Skuffende. Det er ikke det, der fylder lige nu. Det er, at vi har pisset det væk for at sige det lige ud, fastslår midtbanespilleren.
Det var særligt et hattrick af Mads Emil Madsen, som satte en kæp i hjulet på FCK i tirsdagens kamp.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TOPNYHED