Hårdt ramt Falk: Vi har pisset det væk

Rasmus Falk ser nu frem mod to mulige kampe, der kan sikre dem europæisk fodbold i næste sæson.



FC København skulle have point for at have en mulighed for at være med om mesterskabet i sidste spillerunde, men det endte med et 2-3-nederlag tirsdag aften mod AGF. 

I et interview med Viaplay kort efter kampen var det en ramt Rasmus Falk, der skulle sætte ord på situationen.

– Det var ikke en god nok præstation, vi leverede. Det er der ikke nogen tvivl om. Vi kommer frem til alle de chancer, som vi gerne vil. Får ikke sparket dem ind, og så er de selvfølgelig utroligt effektive, men overordnet set er det utrolig skuffende, at vi ikke selv sætter os i en situation, hvor vi i hvert fald kan – hvis der skulle ske et eller andet mirakel – afgøre det, siger han og fortsætter:

– Nu har vi forhåbentlig to rigtig, rigtig vigtige kampe, lyder det fra Falk om den kommende kamp mod FC Nordsjælland, som skal give en kamp om en Conference League-plads mod syvendepladsen.

Desuden er der ikke tvivl om, hvordan han har det.

– Det er hårdt. Det er skuffende. Det er trist, men vi må bare kigge indad og sige, at det ikke har været godt nok. Vi har fået fantastisk støtte. Vi har fået alt det, vi skulle have i forhold til at kunne sætte det bedst mulige sammen, og det er så skuffende ikke at kunne leve op til det, fortæller Falk.

Dog slår han fast, at han ikke lige nu vil stå og evaluere, hvad der er galt. Han bemærker i stedet, at han ikke frygter den kommende kamp mod FCN.

– Men det er klart, at det selvfølgelig er bekymrende, det vi har sat sammen på det sidste af pointene. Skuffende. Det er ikke det, der fylder lige nu. Det er, at vi har pisset det væk for at sige det lige ud, fastslår midtbanespilleren.

Det var særligt et hattrick af Mads Emil Madsen, som satte en kæp i hjulet på FCK i tirsdagens kamp.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..