FC Nordsjællands navn er blevet misbrugt i en hackingskandale i Italien.
Flere medier i støvlelandet fortæller, at en gruppe IT-svindlere tilbage i juni lykkedes med at forfalske FC Nordsjællands legitimationsoplysninger og skabe en falsk mailkorrespondance mellem den danske Superliga-klub og Sampdoria.
Her bad hackerne forklædt som FC Nordsjælland Serie A-klubben om at udbetale rater og bonusser for Mikkel Damsgaard, som Sampdoria købte i sommeren 2020. Italienerne fik i den forbindelse oplyst et andet kontonummer end det, som hidtil var brugt i overførslerne mellem de to klubber.
Sampdoria anede uråd, fordi klubben mente, at man havde betalt FC Nordsjælland, hvad man skulle i henhold til aftalen, men alligevel lykkedes det ifølge mediet Il Secolo XIX hackerne at få 800.000 euro – seks millioner kroner – udbetalt, før Sampdoria fik stoppet svindelnummeret.
Den italienske storklub henvendte sig efterfølgende til myndighederne, og med hjælp fra russisk politi og Interpol lykkedes det at opspore en konto i Skt. Petersborg, som pengene stod på.
Fire personer er anholdt i sagen, og de venter nu på, at retssagen mod dem går i gang. Det lykkedes Interpol at fastfryse de seks millioner kroner, som vil blive tilbagebetalt til Sampdoria.
FC Nordsjælland er bekendt med sagen
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC Nordsjælland, der oplyser, at man ikke har fået hacket nogle af sine konti. Dermed er det i de italienske IT-systemer, at skaden er sket, og ubudne gæster har fået adgang.
Superliga-klubben er bekendt med sagen fra Italien.
– Vi er opmærksomme på episoden, og vi har aktivt hjulpet Sampdoria i forbindelse med den. Vi kommer også til at stå til rådighed for de italienske- og internationale myndigheder, hvis de skulle ønske dette i forbindelse med opklaringen af sagen. Vi har intet at udsætte på de parter, siger Christian Wolny, kommunikationschef i FC Nordsjælland, til tipsbladet.dk.
Mikkel Damsgaard blev solgt til Sampdoria for 50 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
