FC Nordsjællands navn er blevet misbrugt i en hackingskandale i Italien.
Flere medier i støvlelandet fortæller, at en gruppe IT-svindlere tilbage i juni lykkedes med at forfalske FC Nordsjællands legitimationsoplysninger og skabe en falsk mailkorrespondance mellem den danske Superliga-klub og Sampdoria.
Her bad hackerne forklædt som FC Nordsjælland Serie A-klubben om at udbetale rater og bonusser for Mikkel Damsgaard, som Sampdoria købte i sommeren 2020. Italienerne fik i den forbindelse oplyst et andet kontonummer end det, som hidtil var brugt i overførslerne mellem de to klubber.
Sampdoria anede uråd, fordi klubben mente, at man havde betalt FC Nordsjælland, hvad man skulle i henhold til aftalen, men alligevel lykkedes det ifølge mediet Il Secolo XIX hackerne at få 800.000 euro – seks millioner kroner – udbetalt, før Sampdoria fik stoppet svindelnummeret.
Den italienske storklub henvendte sig efterfølgende til myndighederne, og med hjælp fra russisk politi og Interpol lykkedes det at opspore en konto i Skt. Petersborg, som pengene stod på.
Fire personer er anholdt i sagen, og de venter nu på, at retssagen mod dem går i gang. Det lykkedes Interpol at fastfryse de seks millioner kroner, som vil blive tilbagebetalt til Sampdoria.
FC Nordsjælland er bekendt med sagen
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC Nordsjælland, der oplyser, at man ikke har fået hacket nogle af sine konti. Dermed er det i de italienske IT-systemer, at skaden er sket, og ubudne gæster har fået adgang.
Superliga-klubben er bekendt med sagen fra Italien.
– Vi er opmærksomme på episoden, og vi har aktivt hjulpet Sampdoria i forbindelse med den. Vi kommer også til at stå til rådighed for de italienske- og internationale myndigheder, hvis de skulle ønske dette i forbindelse med opklaringen af sagen. Vi har intet at udsætte på de parter, siger Christian Wolny, kommunikationschef i FC Nordsjælland, til tipsbladet.dk.
Mikkel Damsgaard blev solgt til Sampdoria for 50 millioner kroner.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
