TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.
Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.
Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.
– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.
David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.
– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.
Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.
Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.
– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.
David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
DAGENS SPILFORSLAG
Young Boys snupper Berner-lokalderby
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT