TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.
Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.
Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.
– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.
David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.
– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.
Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.
Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.
– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.
David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
Giver transferopdatering
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’