Han vikarierer for David Nielsen

Peter Graulund afløste David Nielsen i seneste afsnit af TV 2's fodboldprogram "Tirsdagstrænerne," men det er endnu ikke fastlagt, om det er en permanent løsning, får Tipsbladet fortalt.



TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.

Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.

Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.

– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.

David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.

– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.

Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.

Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.

– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.

David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Rangerer Eriksen over superstjerner

FC København misser denne midtbane-stjerne

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Nartey blæser alt modstand til vægs

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”