Han vikarierer for David Nielsen

Peter Graulund afløste David Nielsen i seneste afsnit af TV 2's fodboldprogram "Tirsdagstrænerne," men det er endnu ikke fastlagt, om det er en permanent løsning, får Tipsbladet fortalt.



TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.

Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.

Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.

– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.

David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.

– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.

Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.

Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.

– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.

David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen