Han vikarierer for David Nielsen

Peter Graulund afløste David Nielsen i seneste afsnit af TV 2's fodboldprogram "Tirsdagstrænerne," men det er endnu ikke fastlagt, om det er en permanent løsning, får Tipsbladet fortalt.



TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.

Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.

Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.

– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.

David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.

– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.

Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.

Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.

– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.

David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.



Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Opløftende melding for ‘AC’

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Det vil være fuldstændigt magisk

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

En kæmpe sejr

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Eriksen ude med hård kritik

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Helt vild med Oscar Schwartau

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse