Han vikarierer for David Nielsen

Peter Graulund afløste David Nielsen i seneste afsnit af TV 2's fodboldprogram "Tirsdagstrænerne," men det er endnu ikke fastlagt, om det er en permanent løsning, får Tipsbladet fortalt.



TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.

Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.

Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.

– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.

David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.

– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.

Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.

Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.

– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.

David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

– Skal de fyre Neestrup til sommer?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Forlænger med stortalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

José Mourinho klarmelder dansker

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Benfica – Real Madrid

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Chido Obi var ustyrlig

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!