Han vikarierer for David Nielsen

Peter Graulund afløste David Nielsen i seneste afsnit af TV 2's fodboldprogram "Tirsdagstrænerne," men det er endnu ikke fastlagt, om det er en permanent løsning, får Tipsbladet fortalt.



TV 2 Sports populære fodboldprogram “Tirsdagstrænerne” blev kickstartet med Carsten Werge som vært flankeret af Dan Hammer og David Nielsen.

Efter sidstnævntes ansættelse som cheftræner i AC Horsens, har man hos TV 2 skullet tænke hurtigt til ugens program, da David Nielsen af gode grunde ikke kunne deltage.

Peter Graulund var ny mand i seneste afsnit, der kommer omkring ‘Seiers støtte til Trump,’ ‘censur i dansk fodbold’ og ‘David og Horsens’ – her finder du programmet.

– Når David meldte fra i fredags, så skulle vi finde en til i dag (tirsdag, red.), men der er ikke taget stilling til, om han er en permanent afløser, siger fodboldredaktør hos TV 2, Carsten Werge, til Tipsbladet.

David Nielsens sidste opgave for TV 2 bliver som ekspert under næste landsholdstermin om to uger, men er altså med øjeblikkelig virkning stoppet som Superliga-ekspert og som deltager i Tirsdagstrænerne.

– Vi kigger hele tiden på, hvordan det skal se ud fremadrettet. Nu har vi sagt farvel til David Nielsen for få dage siden, og derfor skal vi lige finde ud af, hvad vi gør herfra. Det ville være mærkeligt andet. Det samme ville gøre sig gældende, hvis det var Dan Hammer eller mig selv. Der skal lige en ekstra indånding til, inden vi lægger os fast på noget.

Carsten Werge fortæller, at Peter Graulund gjorde en god figur som afløser for David Nielsen, men ønsker derudover ikke at evaluere medarbejdere i medierne.

Han erkender dog, at David Nielsen er et tab for TV 2.

– Vi siger farvel til en personlighed, som også har noget på hjertet. Vores opgave er herfra at finde en anden personlighed, som også har noget på hjertet. Vi kigger både internt og eksternt, men det handler om, hvad vi når frem til. Vi er i gang med en helhedsvurdering, og når det er sket, så sidder den lige i skabet igen, siger Carsten Werge.

David Nielsen seneste trænerjob var i norske Lillestrøm, hvor han mislykkedes med at redde kastanjerne ud af ilden.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tæt på en falliterklæring, FCK

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er på vej væk fra AGF

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Brøndby afviser to danske klubber

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

– Mildest talt undervældende

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Londonderby med mål

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner