– Han er en af Danmarks største fodboldkapaciteter

Bestyrelsesformand Henrik Møgelmose roser den nye FCK-sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til skyerne. Han mener, at Smith-Nielsen er en af de største fodboldkapaciteter i Danmark.



FC København har fredag kunnet præsentere en stor nyhed.

Sune Smith-Nielsen bliver  nemlig afløseren for Peter Christiansen i sporsdirektør-rollen. 

Bestyrelsesformand Henrik Møgelmose siger til FCK's hjemmeside, at Smith-Nielsen er oppe på den helt store klinge i Danmark.

– Vi anser Sune Smith-Nielsen for at være en af Danmarks største fodboldfaglige kapaciteter. Han er en stærk leder, som med et sikkert strategisk fokus formår at skabe performancemiljøer på højt internationalt niveau.

– Vi kender hans ærgerrighed og dedikation, og for os er han den helt rigtige til jobbet som sportsdirektør. Derfor er vi rigtigt glade for, at Sune har takket ja til at blive vores nye sportsdirektør.

Møgelmose mener, at den nye sportsdirektør har vist værd i FCK med et hårdt arbejde i talentafdelingen.

– Sune Smith-Nielsens resultater taler for sig selv. Det har været imponerende at være vidne til den udvikling af talentafdelingen, som han har stået i spidsen for. Hans tilgang til fodbold, hans spilforståelse og hans arbejde med FCK-modellen er helt unik, siger Henrik Møgelmose og fortsætter:

– I bestyrelsen har vi gennemført en grundig søgeproces med flere mulige kandidater, og vi er meget stolte over, at vi finder vores nye sportsdirektør i egne rækker. Sune Smith-Nielsen er en kulturbærer i klubben, og han ved alt om, hvilke ambitioner og forventninger han skal leve op til. For os er der ingen tvivl om, at Sune Smith-Nielsen kan løfte os til det næste niveau som sportsdirektør for F.C. København.

Smith-Nielsen indtræder i jobbet 1. juli.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris