– Han er en af Danmarks største fodboldkapaciteter

Bestyrelsesformand Henrik Møgelmose roser den nye FCK-sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til skyerne. Han mener, at Smith-Nielsen er en af de største fodboldkapaciteter i Danmark.



FC København har fredag kunnet præsentere en stor nyhed.

Sune Smith-Nielsen bliver  nemlig afløseren for Peter Christiansen i sporsdirektør-rollen. 

Bestyrelsesformand Henrik Møgelmose siger til FCK's hjemmeside, at Smith-Nielsen er oppe på den helt store klinge i Danmark.

– Vi anser Sune Smith-Nielsen for at være en af Danmarks største fodboldfaglige kapaciteter. Han er en stærk leder, som med et sikkert strategisk fokus formår at skabe performancemiljøer på højt internationalt niveau.

– Vi kender hans ærgerrighed og dedikation, og for os er han den helt rigtige til jobbet som sportsdirektør. Derfor er vi rigtigt glade for, at Sune har takket ja til at blive vores nye sportsdirektør.

Møgelmose mener, at den nye sportsdirektør har vist værd i FCK med et hårdt arbejde i talentafdelingen.

– Sune Smith-Nielsens resultater taler for sig selv. Det har været imponerende at være vidne til den udvikling af talentafdelingen, som han har stået i spidsen for. Hans tilgang til fodbold, hans spilforståelse og hans arbejde med FCK-modellen er helt unik, siger Henrik Møgelmose og fortsætter:

– I bestyrelsen har vi gennemført en grundig søgeproces med flere mulige kandidater, og vi er meget stolte over, at vi finder vores nye sportsdirektør i egne rækker. Sune Smith-Nielsen er en kulturbærer i klubben, og han ved alt om, hvilke ambitioner og forventninger han skal leve op til. For os er der ingen tvivl om, at Sune Smith-Nielsen kan løfte os til det næste niveau som sportsdirektør for F.C. København.

Smith-Nielsen indtræder i jobbet 1. juli.





LIVE

LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Cooper og Svensson overrasker begge

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby IF – FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men