Superliga-klubben FC Nordsjælland er kendt for at gøre brug af unge spillere, og mens de unge da også får chancen på førsteholdet i Farum, er det sjældent, at en 16-årig er så dominerende, som Andreas Schjelderup har vist sig at være.
Nordmanden, som har fået chancen på førsteholdet i dette forår, har scoret tre gange og stået for to assists i bare ni førsteholdskampe.
Senest stod han for et flot oplæg, da FC Nordsjælland vandt 4-3 i Randers, og tv-kommentator Morten Bruun fra Discovery tøver ikke med at hylde den unge nordmand, som FCN hentede i sommer.
– Lige nu fremstår han som et af de største talenter, jeg har set i dansk fodbold. Det må jeg sige, for han virker så komplet og så uimponeret af det hele. Jeg kan huske første gang, jeg så Emre Mor spille for FC Nordsjælland, der havde jeg lidt den samme fornemmelse. Der var bare en, der gik ind og sagde “giv mig kuglen, så skal jeg nok afgøre de ting.” Men det er på den gode måde, for han leverer. Det er ikke bare sådan noget showoff. Han virker bare, som om han har en sund selvtillid. Han tænker, at det vel er meget naturligt, “at jeg spiller med de voksne, så god jeg er”. På den gode og ydmyge måde, siger Morten Bruun i et klip lagt ud af Discovery+.
Den norske kantspiller var eftertragtet og jagtet af store europæiske klubber samt FC København i Danmark, men han valgte altså FC Nordsjælland, fordi han hurtigt kunne komme ind på førsteholdet.
Andreas Schjelderup har spillet på Norges U15- og U16-landshold. Han skiftede til den danske klub på en fri transfer fra Bodø/Glimt.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
NYHEDER
