– Han er et af de største talenter, jeg har set

Ifølge Morten Bruun er 16-årig Superliga-spiller et af de største talenter, han nogensinde har set i dansk fodbold.



Superliga-klubben FC Nordsjælland er kendt for at gøre brug af unge spillere, og mens de unge da også får chancen på førsteholdet i Farum, er det sjældent, at en 16-årig er så dominerende, som Andreas Schjelderup har vist sig at være.

Nordmanden, som har fået chancen på førsteholdet i dette forår, har scoret tre gange og stået for to assists i bare ni førsteholdskampe.

Senest stod han for et flot oplæg, da FC Nordsjælland vandt 4-3 i Randers, og tv-kommentator Morten Bruun fra Discovery tøver ikke med at hylde den unge nordmand, som FCN hentede i sommer. 

– Lige nu fremstår han som et af de største talenter, jeg har set i dansk fodbold. Det må jeg sige, for han virker så komplet og så uimponeret af det hele. Jeg kan huske første gang, jeg så Emre Mor spille for FC Nordsjælland, der havde jeg lidt den samme fornemmelse. Der var bare en, der gik ind og sagde “giv mig kuglen, så skal jeg nok afgøre de ting.” Men det er på den gode måde, for han leverer. Det er ikke bare sådan noget showoff. Han virker bare, som om han har en sund selvtillid. Han tænker, at det vel er meget naturligt, “at jeg spiller med de voksne, så god jeg er”. På den gode og ydmyge måde, siger Morten Bruun i et klip lagt ud af Discovery+.

Den norske kantspiller var eftertragtet og jagtet af store europæiske klubber samt FC København i Danmark, men han valgte altså FC Nordsjælland, fordi han hurtigt kunne komme ind på førsteholdet.

Andreas Schjelderup har spillet på Norges U15- og U16-landshold. Han skiftede til den danske klub på en fri transfer fra Bodø/Glimt.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

De er tilbage i Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK