– Han er et af de største talenter, jeg har set

Ifølge Morten Bruun er 16-årig Superliga-spiller et af de største talenter, han nogensinde har set i dansk fodbold.



Superliga-klubben FC Nordsjælland er kendt for at gøre brug af unge spillere, og mens de unge da også får chancen på førsteholdet i Farum, er det sjældent, at en 16-årig er så dominerende, som Andreas Schjelderup har vist sig at være.

Nordmanden, som har fået chancen på førsteholdet i dette forår, har scoret tre gange og stået for to assists i bare ni førsteholdskampe.

Senest stod han for et flot oplæg, da FC Nordsjælland vandt 4-3 i Randers, og tv-kommentator Morten Bruun fra Discovery tøver ikke med at hylde den unge nordmand, som FCN hentede i sommer. 

– Lige nu fremstår han som et af de største talenter, jeg har set i dansk fodbold. Det må jeg sige, for han virker så komplet og så uimponeret af det hele. Jeg kan huske første gang, jeg så Emre Mor spille for FC Nordsjælland, der havde jeg lidt den samme fornemmelse. Der var bare en, der gik ind og sagde “giv mig kuglen, så skal jeg nok afgøre de ting.” Men det er på den gode måde, for han leverer. Det er ikke bare sådan noget showoff. Han virker bare, som om han har en sund selvtillid. Han tænker, at det vel er meget naturligt, “at jeg spiller med de voksne, så god jeg er”. På den gode og ydmyge måde, siger Morten Bruun i et klip lagt ud af Discovery+.

Den norske kantspiller var eftertragtet og jagtet af store europæiske klubber samt FC København i Danmark, men han valgte altså FC Nordsjælland, fordi han hurtigt kunne komme ind på førsteholdet.

Andreas Schjelderup har spillet på Norges U15- og U16-landshold. Han skiftede til den danske klub på en fri transfer fra Bodø/Glimt.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Vil smadre transferrekord

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes