BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF havde noget at revanchere mod gæsterne fra AGF, der som bekendt ødelagde sidste sæsons guldfest på målstregen.
At første afslutning kom efter 26 minutter fortalte bare noget om, at revanchen ikke skulle tages for enhver pris. Det var en låst affære, som først for alvor åbnede sig op, da Patrick Mortensen stangede AGF i front.
Det blev kampens eneste scoring trods et tungt Brøndby pres til slut.
Brøndby IF – AGF 0-1 (0-0)
0-1 Patrick Mortensen (71.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
Det er svært for alvor at få øje på nogen, som leverede en indsats til topkarakter. Mathias Kvistgaarden kom ind med noget energi, men det ebbede hurtigt ud. Højresiden med Sean Klaiber og Sebastian Sebulonsen så spændende ud, men det blev ved lige ved og næsten, og det samme var tilfældet med Clement Bischoff, der var evigt udfordrende.
AGF
Hvad skal man efterhånden mere sige om Patrick Mortensen? I en kamp, der længe lignede en nulløsning, dukkede han op. Generelt var det ikke meget, AGF-kaptajnen var i centrum for begivenhederne, men det er også fløjtende lige meget, når han scorer sejrsmålet.
Kampens værste:
Det var en kønsløs omgang fra Brøndbys side, der aldrig rigtig formåede at lægge et afgørende tryk på AGF. Der manglede skarphed og den fornødne kvalitet flere steder på banen. Yuito Suzuki-magien synes forduftet, og så er Josip Radosevic altså et mysterie. Der kan ikke være to meninger om, at han efterlader alt på banen, men nogen boldkunster bliver han aldrig. Et stort suk gik igennem stadion, da han kort inde i anden halvleg missede en simpel aflevering over få meter. Andre gange sad pasningerne lige i skoen på en holdkammerat. Mystisk tendens, når det kommer til kroatens afleveringsspil.
Kampens detalje:
For Norge og Sebastian Sebulonsen er det en skam, at 100 meter finalerne ved de Olympiske Lege er afviklet, for ellers havde de et godt kort i højrebacken. Er du vimmer en sprint, han leverede, da Gift Links, der bestemt ikke er langsom, blev sendt alene igennem. Sebulonsen kom som skudt ud af en kanon og fik lukket ned for sydafrikaneren.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER