BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF havde noget at revanchere mod gæsterne fra AGF, der som bekendt ødelagde sidste sæsons guldfest på målstregen.
At første afslutning kom efter 26 minutter fortalte bare noget om, at revanchen ikke skulle tages for enhver pris. Det var en låst affære, som først for alvor åbnede sig op, da Patrick Mortensen stangede AGF i front.
Det blev kampens eneste scoring trods et tungt Brøndby pres til slut.
Brøndby IF – AGF 0-1 (0-0)
0-1 Patrick Mortensen (71.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
Det er svært for alvor at få øje på nogen, som leverede en indsats til topkarakter. Mathias Kvistgaarden kom ind med noget energi, men det ebbede hurtigt ud. Højresiden med Sean Klaiber og Sebastian Sebulonsen så spændende ud, men det blev ved lige ved og næsten, og det samme var tilfældet med Clement Bischoff, der var evigt udfordrende.
AGF
Hvad skal man efterhånden mere sige om Patrick Mortensen? I en kamp, der længe lignede en nulløsning, dukkede han op. Generelt var det ikke meget, AGF-kaptajnen var i centrum for begivenhederne, men det er også fløjtende lige meget, når han scorer sejrsmålet.
Kampens værste:
Det var en kønsløs omgang fra Brøndbys side, der aldrig rigtig formåede at lægge et afgørende tryk på AGF. Der manglede skarphed og den fornødne kvalitet flere steder på banen. Yuito Suzuki-magien synes forduftet, og så er Josip Radosevic altså et mysterie. Der kan ikke være to meninger om, at han efterlader alt på banen, men nogen boldkunster bliver han aldrig. Et stort suk gik igennem stadion, da han kort inde i anden halvleg missede en simpel aflevering over få meter. Andre gange sad pasningerne lige i skoen på en holdkammerat. Mystisk tendens, når det kommer til kroatens afleveringsspil.
Kampens detalje:
For Norge og Sebastian Sebulonsen er det en skam, at 100 meter finalerne ved de Olympiske Lege er afviklet, for ellers havde de et godt kort i højrebacken. Er du vimmer en sprint, han leverede, da Gift Links, der bestemt ikke er langsom, blev sendt alene igennem. Sebulonsen kom som skudt ud af en kanon og fik lukket ned for sydafrikaneren.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Dansk stjerne trænede med i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE