Han er IKKE populær i Brøndby

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-1 (1-1)
1-0, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-1, Benjamin Nygren (45.)

Kampens bedste
Brøndby IF

Han er en af Superligaens ubetinget bedste spillere i øjeblikket, Mathias Kvistgaarden, og han var også en mundfuld for FC Nordsjælland søndag aften. Men i en kamp, hvor Brøndby forsvarede sig i store dele af anden halvleg, går denne pris til Frederik Alves, som leverede en stærk, stærk præstation i det centrale forsvar. Han er en klippe for Brøndby.  

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren scorede et flot mål i slutningen af første halvleg og gjorde ellers flot væsen af sig  i FC Nordsjællands angreb. Han havde også et godt forsøg i anden halvleg og var generelt gæsternes farligste mand.

Flere andre gjorde det til gengæld også godt, særligt i anden halvleg, og her kan nævnes Mario Dorgeles, som leverede en fornem præstation på midtbanen.

Kampens værste
Det var vilde scener, da Brøndby scorede kampens første mål. Alle troede til at starte med, at målet ikke gjaldt grundet hånd på bolden. Men efter et VAR-tjek kunne Mathias Kvistgaarden alligevel juble.

Og så eksploderede det.

FC Nordsjælland-lejren, særligt Jeppe Tverskov, var oppe i det røde felt, og det skyldes angiveligt, at dommeren ifølge dem fløjtede spillet af, før bolden var i mål. I så fald skulle målet ikke tælle, og sådan en fejl må ganske ikke ske. Det er for dårligt, hvis det er sandt.

Målet talte dog, og Jeppe Tverskov og FC Nordsjælland-træner Jens Olsen kunne gå fra situationen med gule kort for brok.

Kampens detalje
Det kan godt være, at han ikke længere spiller for FC København, men Peter Ankersen er ikke en populær mand på disse kanter. Det gjorde Brøndbys fans ganske klart. Når Peter Ankersen fik bolden, blev der skruet ekstra op for lydniveauet med en masse piften. Det var særligt i starten af kampen, og det blev godt nok mindre og mindre, som kampen skred frem.

Den mangeårige FC København-profil gjorde sig nok heller ikke mere populær med sin assist til FC Nordsjællands udligning, eller da han tog sig god tid og bandt snørrebånd, før han skulle sparke et frispark i starten af anden halvleg. Særligt sidstnævnte aktion medførte en pibekoncert. 





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

FCM jagter Franculino-erstatning

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

– Jeg er ham evigt taknemmelig

David Nielsen, den er til dig!

– Brøndby har min støtte

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

De tager over for Ivan Prelec

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Steve Cooper overrasker stort

Scorer hvert 49. minut

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Deler godt FC København-nyt

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Thomas Frank har fået en undskyldning

FC Midtjylland – AGF

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu