Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-1 (1-1)
1-0, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-1, Benjamin Nygren (45.)
Kampens bedste
Brøndby IF
Han er en af Superligaens ubetinget bedste spillere i øjeblikket, Mathias Kvistgaarden, og han var også en mundfuld for FC Nordsjælland søndag aften. Men i en kamp, hvor Brøndby forsvarede sig i store dele af anden halvleg, går denne pris til Frederik Alves, som leverede en stærk, stærk præstation i det centrale forsvar. Han er en klippe for Brøndby.
FC Nordsjælland
Benjamin Nygren scorede et flot mål i slutningen af første halvleg og gjorde ellers flot væsen af sig i FC Nordsjællands angreb. Han havde også et godt forsøg i anden halvleg og var generelt gæsternes farligste mand.
Flere andre gjorde det til gengæld også godt, særligt i anden halvleg, og her kan nævnes Mario Dorgeles, som leverede en fornem præstation på midtbanen.
Kampens værste
Det var vilde scener, da Brøndby scorede kampens første mål. Alle troede til at starte med, at målet ikke gjaldt grundet hånd på bolden. Men efter et VAR-tjek kunne Mathias Kvistgaarden alligevel juble.
Og så eksploderede det.
FC Nordsjælland-lejren, særligt Jeppe Tverskov, var oppe i det røde felt, og det skyldes angiveligt, at dommeren ifølge dem fløjtede spillet af, før bolden var i mål. I så fald skulle målet ikke tælle, og sådan en fejl må ganske ikke ske. Det er for dårligt, hvis det er sandt.
Målet talte dog, og Jeppe Tverskov og FC Nordsjælland-træner Jens Olsen kunne gå fra situationen med gule kort for brok.
Kampens detalje
Det kan godt være, at han ikke længere spiller for FC København, men Peter Ankersen er ikke en populær mand på disse kanter. Det gjorde Brøndbys fans ganske klart. Når Peter Ankersen fik bolden, blev der skruet ekstra op for lydniveauet med en masse piften. Det var særligt i starten af kampen, og det blev godt nok mindre og mindre, som kampen skred frem.
Den mangeårige FC København-profil gjorde sig nok heller ikke mere populær med sin assist til FC Nordsjællands udligning, eller da han tog sig god tid og bandt snørrebånd, før han skulle sparke et frispark i starten af anden halvleg. Særligt sidstnævnte aktion medførte en pibekoncert.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Ecuador – Curacao
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Skotland – Marokko