Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-1 (1-1)
1-0, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-1, Benjamin Nygren (45.)
Kampens bedste
Brøndby IF
Han er en af Superligaens ubetinget bedste spillere i øjeblikket, Mathias Kvistgaarden, og han var også en mundfuld for FC Nordsjælland søndag aften. Men i en kamp, hvor Brøndby forsvarede sig i store dele af anden halvleg, går denne pris til Frederik Alves, som leverede en stærk, stærk præstation i det centrale forsvar. Han er en klippe for Brøndby.
FC Nordsjælland
Benjamin Nygren scorede et flot mål i slutningen af første halvleg og gjorde ellers flot væsen af sig i FC Nordsjællands angreb. Han havde også et godt forsøg i anden halvleg og var generelt gæsternes farligste mand.
Flere andre gjorde det til gengæld også godt, særligt i anden halvleg, og her kan nævnes Mario Dorgeles, som leverede en fornem præstation på midtbanen.
Kampens værste
Det var vilde scener, da Brøndby scorede kampens første mål. Alle troede til at starte med, at målet ikke gjaldt grundet hånd på bolden. Men efter et VAR-tjek kunne Mathias Kvistgaarden alligevel juble.
Og så eksploderede det.
FC Nordsjælland-lejren, særligt Jeppe Tverskov, var oppe i det røde felt, og det skyldes angiveligt, at dommeren ifølge dem fløjtede spillet af, før bolden var i mål. I så fald skulle målet ikke tælle, og sådan en fejl må ganske ikke ske. Det er for dårligt, hvis det er sandt.
Målet talte dog, og Jeppe Tverskov og FC Nordsjælland-træner Jens Olsen kunne gå fra situationen med gule kort for brok.
Kampens detalje
Det kan godt være, at han ikke længere spiller for FC København, men Peter Ankersen er ikke en populær mand på disse kanter. Det gjorde Brøndbys fans ganske klart. Når Peter Ankersen fik bolden, blev der skruet ekstra op for lydniveauet med en masse piften. Det var særligt i starten af kampen, og det blev godt nok mindre og mindre, som kampen skred frem.
Den mangeårige FC København-profil gjorde sig nok heller ikke mere populær med sin assist til FC Nordsjællands udligning, eller da han tog sig god tid og bandt snørrebånd, før han skulle sparke et frispark i starten af anden halvleg. Særligt sidstnævnte aktion medførte en pibekoncert.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT