Han er IKKE populær i Brøndby

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-1 (1-1)
1-0, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-1, Benjamin Nygren (45.)

Kampens bedste
Brøndby IF

Han er en af Superligaens ubetinget bedste spillere i øjeblikket, Mathias Kvistgaarden, og han var også en mundfuld for FC Nordsjælland søndag aften. Men i en kamp, hvor Brøndby forsvarede sig i store dele af anden halvleg, går denne pris til Frederik Alves, som leverede en stærk, stærk præstation i det centrale forsvar. Han er en klippe for Brøndby.  

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren scorede et flot mål i slutningen af første halvleg og gjorde ellers flot væsen af sig  i FC Nordsjællands angreb. Han havde også et godt forsøg i anden halvleg og var generelt gæsternes farligste mand.

Flere andre gjorde det til gengæld også godt, særligt i anden halvleg, og her kan nævnes Mario Dorgeles, som leverede en fornem præstation på midtbanen.

Kampens værste
Det var vilde scener, da Brøndby scorede kampens første mål. Alle troede til at starte med, at målet ikke gjaldt grundet hånd på bolden. Men efter et VAR-tjek kunne Mathias Kvistgaarden alligevel juble.

Og så eksploderede det.

FC Nordsjælland-lejren, særligt Jeppe Tverskov, var oppe i det røde felt, og det skyldes angiveligt, at dommeren ifølge dem fløjtede spillet af, før bolden var i mål. I så fald skulle målet ikke tælle, og sådan en fejl må ganske ikke ske. Det er for dårligt, hvis det er sandt.

Målet talte dog, og Jeppe Tverskov og FC Nordsjælland-træner Jens Olsen kunne gå fra situationen med gule kort for brok.

Kampens detalje
Det kan godt være, at han ikke længere spiller for FC København, men Peter Ankersen er ikke en populær mand på disse kanter. Det gjorde Brøndbys fans ganske klart. Når Peter Ankersen fik bolden, blev der skruet ekstra op for lydniveauet med en masse piften. Det var særligt i starten af kampen, og det blev godt nok mindre og mindre, som kampen skred frem.

Den mangeårige FC København-profil gjorde sig nok heller ikke mere populær med sin assist til FC Nordsjællands udligning, eller da han tog sig god tid og bandt snørrebånd, før han skulle sparke et frispark i starten af anden halvleg. Særligt sidstnævnte aktion medførte en pibekoncert. 






Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen