Han er IKKE populær i Brøndby

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-1 (1-1)
1-0, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-1, Benjamin Nygren (45.)

Kampens bedste
Brøndby IF

Han er en af Superligaens ubetinget bedste spillere i øjeblikket, Mathias Kvistgaarden, og han var også en mundfuld for FC Nordsjælland søndag aften. Men i en kamp, hvor Brøndby forsvarede sig i store dele af anden halvleg, går denne pris til Frederik Alves, som leverede en stærk, stærk præstation i det centrale forsvar. Han er en klippe for Brøndby.  

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren scorede et flot mål i slutningen af første halvleg og gjorde ellers flot væsen af sig  i FC Nordsjællands angreb. Han havde også et godt forsøg i anden halvleg og var generelt gæsternes farligste mand.

Flere andre gjorde det til gengæld også godt, særligt i anden halvleg, og her kan nævnes Mario Dorgeles, som leverede en fornem præstation på midtbanen.

Kampens værste
Det var vilde scener, da Brøndby scorede kampens første mål. Alle troede til at starte med, at målet ikke gjaldt grundet hånd på bolden. Men efter et VAR-tjek kunne Mathias Kvistgaarden alligevel juble.

Og så eksploderede det.

FC Nordsjælland-lejren, særligt Jeppe Tverskov, var oppe i det røde felt, og det skyldes angiveligt, at dommeren ifølge dem fløjtede spillet af, før bolden var i mål. I så fald skulle målet ikke tælle, og sådan en fejl må ganske ikke ske. Det er for dårligt, hvis det er sandt.

Målet talte dog, og Jeppe Tverskov og FC Nordsjælland-træner Jens Olsen kunne gå fra situationen med gule kort for brok.

Kampens detalje
Det kan godt være, at han ikke længere spiller for FC København, men Peter Ankersen er ikke en populær mand på disse kanter. Det gjorde Brøndbys fans ganske klart. Når Peter Ankersen fik bolden, blev der skruet ekstra op for lydniveauet med en masse piften. Det var særligt i starten af kampen, og det blev godt nok mindre og mindre, som kampen skred frem.

Den mangeårige FC København-profil gjorde sig nok heller ikke mere populær med sin assist til FC Nordsjællands udligning, eller da han tog sig god tid og bandt snørrebånd, før han skulle sparke et frispark i starten af anden halvleg. Særligt sidstnævnte aktion medførte en pibekoncert. 





Dansk træner færdig ved VM




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Åbner op for sommertransfer

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dansk træner færdig ved VM

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Bosnien-Hercegovina – Qatar