(Helsingør) Tipsbladet: Kent Nielsen er kendt for at have sine principper i orden, når det kommer til moderne fodbold.
Cheftræneren har i de seneste år nydt stor succes hos Silkeborg IF, men hvem har egentlig fedtet sig ind som Kent Nielsens kæledægge i truppen?
– Der er altid blevet sagt Mark Brink og Anders Klynge, og Anders er her fortsat, så det må være hans titel, fortæller Pelle Mattsson inden han uddyber:
– Jeg vil sige, at Mark nærmest var assistenttræner for Kent, men den rolle har Anders ikke helt overtaget, men det er helt sikkert ham, der er nærmest nu.
Ifølge midtbaneslideren er det ikke helt unaturligt, hvorfor det er den kreative midtbanespiller, der har fundet vej til cheftrænerens hjerte.
– Anders er sindssygt dygtig først og fremmest, og han har stort set været med fra start som en af dem, Kent hentede til. Han er også god på bolden, hvilket er vigtigt, og det er det, vi er kendt for her i klubben, og det hjælper nok også, at han er en sød fyr fra Fyn, siger en smilende Pelle Mattsson.
Efterfølgende blev Anders Klynge fanget af Tipsbladet, og han havde godt på fornemmelsen, at han var blevet ‘smidt under bussen’ af sin kollega på Silkeborgs midtbane.
– Jeg kunne godt forestille mig, at der blev peget på mig, forklarer Anders Klynge med et stort grin, og fortæller om, hvorfor han tror, at han er endt i den rolle.
– Jeg har været her så længe nu, at jeg også har været en del af hele den periode, som har været meget definerende med spillestil og Kents tid i klubben, så på den måde har vi fået den samme tankegang indenfor spillestil og fodbold. Det hjælper nok på det, siger han med et smil.
Anders Klynge var skadet i det meste af efterårssæsonen, alligevel indtager han aktuelt en delt tredjeplads sammen med Younes Bakiz over dem, der har lavet flest assister i denne Superliga-sæson.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Tunesien – Holland
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Chokskifte på vej?
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
Marokko – Haiti
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
HELT VILDT