Han er Kent Nielsens kæledægge

Der er ikke store spørgsmålstegn ved, hvem der er Kent Nielsens favorit i Silkeborg-truppen.



(Helsingør) Tipsbladet: Kent Nielsen er kendt for at have sine principper i orden, når det kommer til moderne fodbold.

Cheftræneren har i de seneste år nydt stor succes hos Silkeborg IF, men hvem har egentlig fedtet sig ind som Kent Nielsens kæledægge i truppen?

– Der er altid blevet sagt Mark Brink og Anders Klynge, og Anders er her fortsat, så det må være hans titel, fortæller Pelle Mattsson inden han uddyber:

– Jeg vil sige, at Mark nærmest var assistenttræner for Kent, men den rolle har Anders ikke helt overtaget, men det er helt sikkert ham, der er nærmest nu.

Ifølge midtbaneslideren er det ikke helt unaturligt, hvorfor det er den kreative midtbanespiller, der har fundet vej til cheftrænerens hjerte.

– Anders er sindssygt dygtig først og fremmest, og han har stort set været med fra start som en af dem, Kent hentede til. Han er også god på bolden, hvilket er vigtigt, og det er det, vi er kendt for her i klubben, og det hjælper nok også, at han er en sød fyr fra Fyn, siger en smilende Pelle Mattsson.

Efterfølgende blev Anders Klynge fanget af Tipsbladet, og han havde godt på fornemmelsen, at han var blevet ‘smidt under bussen’ af sin kollega på Silkeborgs midtbane.

– Jeg kunne godt forestille mig, at der blev peget på mig, forklarer Anders Klynge med et stort grin, og fortæller om, hvorfor han tror, at han er endt i den rolle.

– Jeg har været her så længe nu, at jeg også har været en del af hele den periode, som har været meget definerende med spillestil og Kents tid i klubben, så på den måde har vi fået den samme tankegang indenfor spillestil og fodbold. Det hjælper nok på det, siger han med et smil.

Anders Klynge var skadet i det meste af efterårssæsonen, alligevel indtager han aktuelt en delt tredjeplads sammen med Younes Bakiz over dem, der har lavet flest assister i denne Superliga-sæson.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Afslører: FCK ringede aldrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Senegal – Irak