(Helsingør) Tipsbladet: Kent Nielsen er kendt for at have sine principper i orden, når det kommer til moderne fodbold.
Cheftræneren har i de seneste år nydt stor succes hos Silkeborg IF, men hvem har egentlig fedtet sig ind som Kent Nielsens kæledægge i truppen?
– Der er altid blevet sagt Mark Brink og Anders Klynge, og Anders er her fortsat, så det må være hans titel, fortæller Pelle Mattsson inden han uddyber:
– Jeg vil sige, at Mark nærmest var assistenttræner for Kent, men den rolle har Anders ikke helt overtaget, men det er helt sikkert ham, der er nærmest nu.
Ifølge midtbaneslideren er det ikke helt unaturligt, hvorfor det er den kreative midtbanespiller, der har fundet vej til cheftrænerens hjerte.
– Anders er sindssygt dygtig først og fremmest, og han har stort set været med fra start som en af dem, Kent hentede til. Han er også god på bolden, hvilket er vigtigt, og det er det, vi er kendt for her i klubben, og det hjælper nok også, at han er en sød fyr fra Fyn, siger en smilende Pelle Mattsson.
Efterfølgende blev Anders Klynge fanget af Tipsbladet, og han havde godt på fornemmelsen, at han var blevet ‘smidt under bussen’ af sin kollega på Silkeborgs midtbane.
– Jeg kunne godt forestille mig, at der blev peget på mig, forklarer Anders Klynge med et stort grin, og fortæller om, hvorfor han tror, at han er endt i den rolle.
– Jeg har været her så længe nu, at jeg også har været en del af hele den periode, som har været meget definerende med spillestil og Kents tid i klubben, så på den måde har vi fået den samme tankegang indenfor spillestil og fodbold. Det hjælper nok på det, siger han med et smil.
Anders Klynge var skadet i det meste af efterårssæsonen, alligevel indtager han aktuelt en delt tredjeplads sammen med Younes Bakiz over dem, der har lavet flest assister i denne Superliga-sæson.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
HELT VILDT
“Det går over i historien”
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT