Han er Kent Nielsens kæledægge

Der er ikke store spørgsmålstegn ved, hvem der er Kent Nielsens favorit i Silkeborg-truppen.



(Helsingør) Tipsbladet: Kent Nielsen er kendt for at have sine principper i orden, når det kommer til moderne fodbold.

Cheftræneren har i de seneste år nydt stor succes hos Silkeborg IF, men hvem har egentlig fedtet sig ind som Kent Nielsens kæledægge i truppen?

– Der er altid blevet sagt Mark Brink og Anders Klynge, og Anders er her fortsat, så det må være hans titel, fortæller Pelle Mattsson inden han uddyber:

– Jeg vil sige, at Mark nærmest var assistenttræner for Kent, men den rolle har Anders ikke helt overtaget, men det er helt sikkert ham, der er nærmest nu.

Ifølge midtbaneslideren er det ikke helt unaturligt, hvorfor det er den kreative midtbanespiller, der har fundet vej til cheftrænerens hjerte.

– Anders er sindssygt dygtig først og fremmest, og han har stort set været med fra start som en af dem, Kent hentede til. Han er også god på bolden, hvilket er vigtigt, og det er det, vi er kendt for her i klubben, og det hjælper nok også, at han er en sød fyr fra Fyn, siger en smilende Pelle Mattsson.

Efterfølgende blev Anders Klynge fanget af Tipsbladet, og han havde godt på fornemmelsen, at han var blevet ‘smidt under bussen’ af sin kollega på Silkeborgs midtbane.

– Jeg kunne godt forestille mig, at der blev peget på mig, forklarer Anders Klynge med et stort grin, og fortæller om, hvorfor han tror, at han er endt i den rolle.

– Jeg har været her så længe nu, at jeg også har været en del af hele den periode, som har været meget definerende med spillestil og Kents tid i klubben, så på den måde har vi fået den samme tankegang indenfor spillestil og fodbold. Det hjælper nok på det, siger han med et smil.

Anders Klynge var skadet i det meste af efterårssæsonen, alligevel indtager han aktuelt en delt tredjeplads sammen med Younes Bakiz over dem, der har lavet flest assister i denne Superliga-sæson.





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Skamroses af Thomas Nørgaard

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører Dario Dumic-plan

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det var verdens undergang’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind