(Helsingør) Tipsbladet: Kent Nielsen er kendt for at have sine principper i orden, når det kommer til moderne fodbold.
Cheftræneren har i de seneste år nydt stor succes hos Silkeborg IF, men hvem har egentlig fedtet sig ind som Kent Nielsens kæledægge i truppen?
– Der er altid blevet sagt Mark Brink og Anders Klynge, og Anders er her fortsat, så det må være hans titel, fortæller Pelle Mattsson inden han uddyber:
– Jeg vil sige, at Mark nærmest var assistenttræner for Kent, men den rolle har Anders ikke helt overtaget, men det er helt sikkert ham, der er nærmest nu.
Ifølge midtbaneslideren er det ikke helt unaturligt, hvorfor det er den kreative midtbanespiller, der har fundet vej til cheftrænerens hjerte.
– Anders er sindssygt dygtig først og fremmest, og han har stort set været med fra start som en af dem, Kent hentede til. Han er også god på bolden, hvilket er vigtigt, og det er det, vi er kendt for her i klubben, og det hjælper nok også, at han er en sød fyr fra Fyn, siger en smilende Pelle Mattsson.
Efterfølgende blev Anders Klynge fanget af Tipsbladet, og han havde godt på fornemmelsen, at han var blevet ‘smidt under bussen’ af sin kollega på Silkeborgs midtbane.
– Jeg kunne godt forestille mig, at der blev peget på mig, forklarer Anders Klynge med et stort grin, og fortæller om, hvorfor han tror, at han er endt i den rolle.
– Jeg har været her så længe nu, at jeg også har været en del af hele den periode, som har været meget definerende med spillestil og Kents tid i klubben, så på den måde har vi fået den samme tankegang indenfor spillestil og fodbold. Det hjælper nok på det, siger han med et smil.
Anders Klynge var skadet i det meste af efterårssæsonen, alligevel indtager han aktuelt en delt tredjeplads sammen med Younes Bakiz over dem, der har lavet flest assister i denne Superliga-sæson.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE