Han er mindst 10 gange så meget værd

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Viborg FF og Lyngby Boldklub.



Viborg FF – Lyngby Boldklub 2-1 (1-1)
Andri Gudjohnsen, 0-1
Anosike Ementa, 1-1
Magnus Westergaard, 2-1

Kampens bedste
Viborg FF

Det er nemt at pege på Anosike Ementa, der kom på tavlen og vandt vigtige hovedstødsdueller både offensivt og defensivt, og den høje angriber gjorde det altså også godt mod Lyngby Boldklub.

Med to spændende kanter i Isak Jensen, der også gjorde det godt, og Serginho råder Viborg over en offensiv, der til tider kan sætte fornemt angrebsspil sammen. Det mangler måske bare lidt stabilitet over præstationerne. 

Lyngby Boldklub
Hvordan fejrer man et permanent skifte til Lyngby? Jamen, hvis man hedder Andri Gudjohnsen, gør man det selvfølgelig med en fornem kasse mod Viborg FF.

Det var den 22-årige bombers 11. sæsonmål i Superligaen, og han er nu delt topscorer med Cho Gue-sung fra FC Midtjylland. Og det er ikke kun mål, han sørger for. Han fungerer som en fornem opspilsstation og er god til at opsnuse chancerne – to kvaliteter, han også viste mod Viborg.

Som Tipsbladet kunne fortælle, har Lyngby købt ham for mellem halvanden og to millioner takket være en købsoption. Med hans flotte sæson in mente er Andri Gudjohnsens værdi imidlertid minimum 10 gange det beløb. 

Kampens værste
Han er en god fodboldspiller, Tochi Chukwuani, men det var ikke hans dag. Det stod næsten allerede klart efter 15 minutter, da han forsøgte sig med et langskud, der sejlede ud til et indkast. Det tæller ikke så meget her, men kort efter leverede han også et sløset boldtab, som endte med en Viborg-scoring. Ikke hans bedste dag.

Kampens detalje
Normalt er det Serginho fra Viborg FF, der står for de lækre driblinger. Men i dag ville målmand Nico Mantl lege med.  Efter en lille halv time fik den tyske keeper bolden i fødderne og i stedet for at sparke langt, snød og afdriblede han en Lyngby-spiller med en fornem skudfinte. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Spanien har et ekstra øje på Messi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele