Viborg FF – Lyngby Boldklub 2-1 (1-1)
Andri Gudjohnsen, 0-1
Anosike Ementa, 1-1
Magnus Westergaard, 2-1
Kampens bedste
Viborg FF
Det er nemt at pege på Anosike Ementa, der kom på tavlen og vandt vigtige hovedstødsdueller både offensivt og defensivt, og den høje angriber gjorde det altså også godt mod Lyngby Boldklub.
Med to spændende kanter i Isak Jensen, der også gjorde det godt, og Serginho råder Viborg over en offensiv, der til tider kan sætte fornemt angrebsspil sammen. Det mangler måske bare lidt stabilitet over præstationerne.
Lyngby Boldklub
Hvordan fejrer man et permanent skifte til Lyngby? Jamen, hvis man hedder Andri Gudjohnsen, gør man det selvfølgelig med en fornem kasse mod Viborg FF.
Det var den 22-årige bombers 11. sæsonmål i Superligaen, og han er nu delt topscorer med Cho Gue-sung fra FC Midtjylland. Og det er ikke kun mål, han sørger for. Han fungerer som en fornem opspilsstation og er god til at opsnuse chancerne – to kvaliteter, han også viste mod Viborg.
Som Tipsbladet kunne fortælle, har Lyngby købt ham for mellem halvanden og to millioner takket være en købsoption. Med hans flotte sæson in mente er Andri Gudjohnsens værdi imidlertid minimum 10 gange det beløb.
Kampens værste
Han er en god fodboldspiller, Tochi Chukwuani, men det var ikke hans dag. Det stod næsten allerede klart efter 15 minutter, da han forsøgte sig med et langskud, der sejlede ud til et indkast. Det tæller ikke så meget her, men kort efter leverede han også et sløset boldtab, som endte med en Viborg-scoring. Ikke hans bedste dag.
Kampens detalje
Normalt er det Serginho fra Viborg FF, der står for de lækre driblinger. Men i dag ville målmand Nico Mantl lege med. Efter en lille halv time fik den tyske keeper bolden i fødderne og i stedet for at sparke langt, snød og afdriblede han en Lyngby-spiller med en fornem skudfinte.
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED