– Han er nærmest dead man walking

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tror, at det er slut for Jesper Sørensen i Brøndby IF. Han kan ikke se cheftræneren komme tilbage fra den seneste ballade.



Carsten V. Jensen er stoppet i Brøndby IF, og Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at også Jesper Sørensen snart er færdig som cheftræner hos de blå-gule.

Jesper Sørensen og Brøndby IF tabte mandag aften en svær udekamod mod AGF med 0-1, og dermed er man seks fem point fra AGF på tredjepladsen.

Tilmed blev Jesper Sørensen udvist, da han tog fat i Felix Beijmo efter slutfløjt. Og så er cheftræneren væk fra sidelinjen i de kommende to kampe.

Spørgsmålet er så, om Jesper Sørensen har stået i spidsen for sin sidste Brøndby-kamp.

Under alle omstændigheder tror Kenneth Emil Petersen, at Brøndby IF snart skal have ny cheftræner.

Det siger han i et interview med Viaplay, som du også kan se i videoen øverst til denne artikel.

– CV, manden der ansatte Jesper Sørensen, er der ikke mere. Nu skal der en ny fodbolddirektør ind, og chancen for, at han vil have sin egen træner i trænersædet, den er kæmpe stor. Og så har de sidste timer her ikke været med til at gøre historien stærkere omkring Jesper Sørensen. Der er også en forlængelse, der ikke er blevet, siger Kenneth Emil Petersen.

Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og senest der slutter det for cheftræneren i Brøndby. Forventningen er dog, at det sker tidligere.

– For mig er han nærmest dead man walking. På trods af at de har haft skader, skulle Brøndby være tættere på FC København og FC Midtjylland.

– Det kan godt være, de har haft skader, den præmis køber jeg også, men det har været kontinuiteten, der skulle gøre det for Brøndby, men de har ikke spillet godt!

– Jeg er med på, at cheftræneren ikke kan være ene mand om, at der er et hav af spillere, der har et formdyk. Det er der også. Spillere, der skal kigge indad i denne periode. En Jacob Rasmussen, en Klaiber. Daniel Wass er røget ud, Vallys er usynlig. Ohi. Vi kan blive ved med at nævne spillere.

– Men det er jo også en træners opgave (at få dem til at præstere, red.), lyder det fra Kenneth Emil Petersen.

Brøndbys næste opgave er en hjemmekamp mod FC København. Kampen spilles allerede på søndag klokken 12.00. Et nederlag her til hjemmeholdet, vil betyde, at man er ni point efter FC København.





Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Knuser transferrekord

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor nedtur for Superliga-komet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Liam Rosenior tager til Paris



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes