Carsten V. Jensen er stoppet i Brøndby IF, og Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at også Jesper Sørensen snart er færdig som cheftræner hos de blå-gule.
Jesper Sørensen og Brøndby IF tabte mandag aften en svær udekamod mod AGF med 0-1, og dermed er man seks fem point fra AGF på tredjepladsen.
Tilmed blev Jesper Sørensen udvist, da han tog fat i Felix Beijmo efter slutfløjt. Og så er cheftræneren væk fra sidelinjen i de kommende to kampe.
Spørgsmålet er så, om Jesper Sørensen har stået i spidsen for sin sidste Brøndby-kamp.
Under alle omstændigheder tror Kenneth Emil Petersen, at Brøndby IF snart skal have ny cheftræner.
Det siger han i et interview med Viaplay, som du også kan se i videoen øverst til denne artikel.
– CV, manden der ansatte Jesper Sørensen, er der ikke mere. Nu skal der en ny fodbolddirektør ind, og chancen for, at han vil have sin egen træner i trænersædet, den er kæmpe stor. Og så har de sidste timer her ikke været med til at gøre historien stærkere omkring Jesper Sørensen. Der er også en forlængelse, der ikke er blevet, siger Kenneth Emil Petersen.
Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og senest der slutter det for cheftræneren i Brøndby. Forventningen er dog, at det sker tidligere.
– For mig er han nærmest dead man walking. På trods af at de har haft skader, skulle Brøndby være tættere på FC København og FC Midtjylland.
– Det kan godt være, de har haft skader, den præmis køber jeg også, men det har været kontinuiteten, der skulle gøre det for Brøndby, men de har ikke spillet godt!
– Jeg er med på, at cheftræneren ikke kan være ene mand om, at der er et hav af spillere, der har et formdyk. Det er der også. Spillere, der skal kigge indad i denne periode. En Jacob Rasmussen, en Klaiber. Daniel Wass er røget ud, Vallys er usynlig. Ohi. Vi kan blive ved med at nævne spillere.
– Men det er jo også en træners opgave (at få dem til at præstere, red.), lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Brøndbys næste opgave er en hjemmekamp mod FC København. Kampen spilles allerede på søndag klokken 12.00. Et nederlag her til hjemmeholdet, vil betyde, at man er ni point efter FC København.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT