Carsten V. Jensen er stoppet i Brøndby IF, og Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at også Jesper Sørensen snart er færdig som cheftræner hos de blå-gule.
Jesper Sørensen og Brøndby IF tabte mandag aften en svær udekamod mod AGF med 0-1, og dermed er man seks fem point fra AGF på tredjepladsen.
Tilmed blev Jesper Sørensen udvist, da han tog fat i Felix Beijmo efter slutfløjt. Og så er cheftræneren væk fra sidelinjen i de kommende to kampe.
Spørgsmålet er så, om Jesper Sørensen har stået i spidsen for sin sidste Brøndby-kamp.
Under alle omstændigheder tror Kenneth Emil Petersen, at Brøndby IF snart skal have ny cheftræner.
Det siger han i et interview med Viaplay, som du også kan se i videoen øverst til denne artikel.
– CV, manden der ansatte Jesper Sørensen, er der ikke mere. Nu skal der en ny fodbolddirektør ind, og chancen for, at han vil have sin egen træner i trænersædet, den er kæmpe stor. Og så har de sidste timer her ikke været med til at gøre historien stærkere omkring Jesper Sørensen. Der er også en forlængelse, der ikke er blevet, siger Kenneth Emil Petersen.
Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og senest der slutter det for cheftræneren i Brøndby. Forventningen er dog, at det sker tidligere.
– For mig er han nærmest dead man walking. På trods af at de har haft skader, skulle Brøndby være tættere på FC København og FC Midtjylland.
– Det kan godt være, de har haft skader, den præmis køber jeg også, men det har været kontinuiteten, der skulle gøre det for Brøndby, men de har ikke spillet godt!
– Jeg er med på, at cheftræneren ikke kan være ene mand om, at der er et hav af spillere, der har et formdyk. Det er der også. Spillere, der skal kigge indad i denne periode. En Jacob Rasmussen, en Klaiber. Daniel Wass er røget ud, Vallys er usynlig. Ohi. Vi kan blive ved med at nævne spillere.
– Men det er jo også en træners opgave (at få dem til at præstere, red.), lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Brøndbys næste opgave er en hjemmekamp mod FC København. Kampen spilles allerede på søndag klokken 12.00. Et nederlag her til hjemmeholdet, vil betyde, at man er ni point efter FC København.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Snart kan det give rødt kort
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER