– Han er nærmest dead man walking

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tror, at det er slut for Jesper Sørensen i Brøndby IF. Han kan ikke se cheftræneren komme tilbage fra den seneste ballade.



Carsten V. Jensen er stoppet i Brøndby IF, og Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at også Jesper Sørensen snart er færdig som cheftræner hos de blå-gule.

Jesper Sørensen og Brøndby IF tabte mandag aften en svær udekamod mod AGF med 0-1, og dermed er man seks fem point fra AGF på tredjepladsen.

Tilmed blev Jesper Sørensen udvist, da han tog fat i Felix Beijmo efter slutfløjt. Og så er cheftræneren væk fra sidelinjen i de kommende to kampe.

Spørgsmålet er så, om Jesper Sørensen har stået i spidsen for sin sidste Brøndby-kamp.

Under alle omstændigheder tror Kenneth Emil Petersen, at Brøndby IF snart skal have ny cheftræner.

Det siger han i et interview med Viaplay, som du også kan se i videoen øverst til denne artikel.

– CV, manden der ansatte Jesper Sørensen, er der ikke mere. Nu skal der en ny fodbolddirektør ind, og chancen for, at han vil have sin egen træner i trænersædet, den er kæmpe stor. Og så har de sidste timer her ikke været med til at gøre historien stærkere omkring Jesper Sørensen. Der er også en forlængelse, der ikke er blevet, siger Kenneth Emil Petersen.

Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og senest der slutter det for cheftræneren i Brøndby. Forventningen er dog, at det sker tidligere.

– For mig er han nærmest dead man walking. På trods af at de har haft skader, skulle Brøndby være tættere på FC København og FC Midtjylland.

– Det kan godt være, de har haft skader, den præmis køber jeg også, men det har været kontinuiteten, der skulle gøre det for Brøndby, men de har ikke spillet godt!

– Jeg er med på, at cheftræneren ikke kan være ene mand om, at der er et hav af spillere, der har et formdyk. Det er der også. Spillere, der skal kigge indad i denne periode. En Jacob Rasmussen, en Klaiber. Daniel Wass er røget ud, Vallys er usynlig. Ohi. Vi kan blive ved med at nævne spillere.

– Men det er jo også en træners opgave (at få dem til at præstere, red.), lyder det fra Kenneth Emil Petersen.

Brøndbys næste opgave er en hjemmekamp mod FC København. Kampen spilles allerede på søndag klokken 12.00. Et nederlag her til hjemmeholdet, vil betyde, at man er ni point efter FC København.



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Endelig godt nyt

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FC København-profil ude med sygdom

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afvist

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub