– Han er nærmest dead man walking

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen tror, at det er slut for Jesper Sørensen i Brøndby IF. Han kan ikke se cheftræneren komme tilbage fra den seneste ballade.



Carsten V. Jensen er stoppet i Brøndby IF, og Kenneth Emil Petersen føler sig sikker på, at også Jesper Sørensen snart er færdig som cheftræner hos de blå-gule.

Jesper Sørensen og Brøndby IF tabte mandag aften en svær udekamod mod AGF med 0-1, og dermed er man seks fem point fra AGF på tredjepladsen.

Tilmed blev Jesper Sørensen udvist, da han tog fat i Felix Beijmo efter slutfløjt. Og så er cheftræneren væk fra sidelinjen i de kommende to kampe.

Spørgsmålet er så, om Jesper Sørensen har stået i spidsen for sin sidste Brøndby-kamp.

Under alle omstændigheder tror Kenneth Emil Petersen, at Brøndby IF snart skal have ny cheftræner.

Det siger han i et interview med Viaplay, som du også kan se i videoen øverst til denne artikel.

– CV, manden der ansatte Jesper Sørensen, er der ikke mere. Nu skal der en ny fodbolddirektør ind, og chancen for, at han vil have sin egen træner i trænersædet, den er kæmpe stor. Og så har de sidste timer her ikke været med til at gøre historien stærkere omkring Jesper Sørensen. Der er også en forlængelse, der ikke er blevet, siger Kenneth Emil Petersen.

Jesper Sørensen har kontraktudløb til sommer, og senest der slutter det for cheftræneren i Brøndby. Forventningen er dog, at det sker tidligere.

– For mig er han nærmest dead man walking. På trods af at de har haft skader, skulle Brøndby være tættere på FC København og FC Midtjylland.

– Det kan godt være, de har haft skader, den præmis køber jeg også, men det har været kontinuiteten, der skulle gøre det for Brøndby, men de har ikke spillet godt!

– Jeg er med på, at cheftræneren ikke kan være ene mand om, at der er et hav af spillere, der har et formdyk. Det er der også. Spillere, der skal kigge indad i denne periode. En Jacob Rasmussen, en Klaiber. Daniel Wass er røget ud, Vallys er usynlig. Ohi. Vi kan blive ved med at nævne spillere.

– Men det er jo også en træners opgave (at få dem til at præstere, red.), lyder det fra Kenneth Emil Petersen.

Brøndbys næste opgave er en hjemmekamp mod FC København. Kampen spilles allerede på søndag klokken 12.00. Et nederlag her til hjemmeholdet, vil betyde, at man er ni point efter FC København.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende melding om Oliver Christensen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Qatar – Schweiz

Brasilien – Marokko

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby henter Alexander Drexel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Haiti – Skotland