Han er en af de få, der dribler, som i de gode gamle dage.
Serginho har været flyvende i foråret, hvor han i de seneste kampe har tryllebundet modstanderne fra AaB og FC København med storspil.
Fredag var han igen farlig, da AaB fik en tur i fintemaskinen, hvor han scorede et flot mål og lavede endnu et oplæg, der udbygger den føring, han har på assistlisten.
Derfor blev kantspilleren også skamrost i Onside på Viaplay.
– Hvis der var nogen, der skulle have lov til at gå i gaden fredag aften, så er det manden her, og der skulle have været fri bar. Det får han nok ikke i Aalborg, men er du færdig, mand, en kamp, siger Superliga-ekspert Kenneth Emil Petersen og fortsætter:
– Jeg har sjældent set en spiller have så mange aktioner, der lykkedes i en kamp, det er det hele. Han er så direkte, udfordrer så mange gange, han leverer flere gode lange afleveringer. Og spillede som om, at der var lim på fodboldstøvlerne i Aalborg fredag aften, han lagde bolden død og kørte ellers sine finter.
Offensivspilleren har gjort det så godt, at han muligvis kan forfølge en tidligere Viborg-stjerne, hvilket Tipsbladet også tidligere har beskrevet som en mulighed.
– Det værste er, at han kun har et år tilbage af sin kontrakt, og han bliver meget dyr for Mads Agesen at beholde i Viborg. FC København har før hentet Achouri i Viborg, og jeg glæder mig til at se, hvor hans næste destination er, for nej, hvor er han god, afslutter den tidligere Superliga-profil.
Serginho har i denne sæson været imponerende til at sætte sine holdkammerater op og er for nuværende noteret for 11 oplæg i Superligaen, hvilket er fem flere end nummer to på listen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Dansk træner vinder stor pris
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER