Han er en af de få, der dribler, som i de gode gamle dage.
Serginho har været flyvende i foråret, hvor han i de seneste kampe har tryllebundet modstanderne fra AaB og FC København med storspil.
Fredag var han igen farlig, da AaB fik en tur i fintemaskinen, hvor han scorede et flot mål og lavede endnu et oplæg, der udbygger den føring, han har på assistlisten.
Derfor blev kantspilleren også skamrost i Onside på Viaplay.
– Hvis der var nogen, der skulle have lov til at gå i gaden fredag aften, så er det manden her, og der skulle have været fri bar. Det får han nok ikke i Aalborg, men er du færdig, mand, en kamp, siger Superliga-ekspert Kenneth Emil Petersen og fortsætter:
– Jeg har sjældent set en spiller have så mange aktioner, der lykkedes i en kamp, det er det hele. Han er så direkte, udfordrer så mange gange, han leverer flere gode lange afleveringer. Og spillede som om, at der var lim på fodboldstøvlerne i Aalborg fredag aften, han lagde bolden død og kørte ellers sine finter.
Offensivspilleren har gjort det så godt, at han muligvis kan forfølge en tidligere Viborg-stjerne, hvilket Tipsbladet også tidligere har beskrevet som en mulighed.
– Det værste er, at han kun har et år tilbage af sin kontrakt, og han bliver meget dyr for Mads Agesen at beholde i Viborg. FC København har før hentet Achouri i Viborg, og jeg glæder mig til at se, hvor hans næste destination er, for nej, hvor er han god, afslutter den tidligere Superliga-profil.
Serginho har i denne sæson været imponerende til at sætte sine holdkammerater op og er for nuværende noteret for 11 oplæg i Superligaen, hvilket er fem flere end nummer to på listen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Bayern München laver vildt comeback