– Han har jo nærmest tilbudt sig til AaB 800 gange

Superliga-klubben AaB har været ude at tage afstand fra egne fans, der råbte meget grimme ord mod Henrik Dalsgaard.



Han spillede masser af kampe for AaB, inden højrebacken Henrik Dalsgaard rykkede til udlandet, og lørdag var landsholdsbobleren så tilbage i Aalborg.

Men ikke for AaB, for Dalsgaard er skiftet fra Brentford til FC Midtjylland, og han fik meget hårde ord med på vejen af AaB-fans, der skreg op om, at højrebacken “skal dø” – formentlig fordi han ikke spiller for AaB i dag, men for FC Midtjylland.

Dalsgaards tidligere klub har taget afstand fra de ord, ligesom flere af forsvarsspillerens medspillere har taget afstand på de sociale medier.

Stig Tøfting er heller ikke tilfreds, selv om han mener, at Dalsgaard har håndteret de grimme ord pænt.

– Mod idioter kæmper selv guderne forgæves. Det er ufatteligt, hvis vi skal til at køre kampagner hver gang med et eller andet. Så er det homofobiske tilråb, så er det racisme. Det står tydeligt for enhver, at det ikke hører hjemme at råbe, at nogen skal dø. Da jeg spillede, var der masser af tilråb i den dur, og min generation er nok bare lidt mere tykhovedet. At høre Dalsgaard efterfølgende, er fint, men det hører ikke nogen steder hjemme, og det må væk.

– Det styrer jeg dog ikke. Der må være noget selvjustits blandt de her fans, og det kan godt være, de er skuffede over, at Dalsgaard ikke spiller der mere, men hvad jeg forstår, har han jo nærmest tilbudt sig til Aalborg 800 gange, og det har sportschefen ikke ønsket, så det er vel ikke hans egen skyld, siger Stig Tøfting til 3+.

Du kan se hele Plæneklipperens vurdering i afspilleren øverst.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt