En stor ændring lurer i Brøndby IF.
Som Tipsbladets udsendte på Vestegnen kunne rapportere tidligere i dag, torsdag, trænede de gul- og blåklædte nemlig i en 4-3-3-formation, og noget kunne altså tyde på, at Brøndbys midlertidige cheftræner, Frederik Birk, pønser på et formationsskifte.
Og Frederik Birk virker heller ikke afvisende, når han bliver spurgt ind til et muligt skift i formationen.
– Det er jo enormt dumt at stille mig et så forsimplet spørgsmål, for du snakker med en tidligere chefanalytiker, så når vi snakker om positioner i spillet, kan der godt indfinde sig situationer, hvor vi arbejder med fire bagved, men der kan også være situationer, hvor vi arbejder med tre i bagkæden. Jeg kan ikke give et entydigt svar, men det er klart, at jeg kigger på, hvilke positioner der kan optimere mit fodboldhold til kampen mod AGF på søndag, siger Frederik Birk med et smil til Tipsbladet og den øvrige presse efter Brøndbys træningspas.
Vælger Birk at skifte til for eksempel en 4-3-3-formation, ville det også betyde, at kortene skal blandes en anelse.
Det ville for eksempel være oplagt at rykke unge Clement Bischoff frem – noget som Brøndby-juvelen selv virker ganske indstillet på.
Og det er bestemt også en mulighed, fortæller Frederik Birk.
– Jeg kan godt lide Clement langt fremme, fordi han har nogle ekstraordinære kompetencer i en-mod-en spillet, så det kunne være rart at sætte ham i gode situationer, men det har vi også gjort, selvom systemet har været noget andet.
Tiden må vise, hvor langt fremme på plænen Clement Bischoff stiller op, når Brøndby tørner sammen med AGF i den anden pokalkvartfinale på søndag.
Sikkert er i hvert fald, at Brøndby IF kommer blæsende fra start. I hvert fald hvis det står til Frederik Birk.
– Jeg håber, vi får et Brøndby-hold at se, der virkelig angriber den her fodboldkamp. Vi skal op og jage noget, og jeg stiller mig ikke tilfreds med, at vi prøver at komme til 1-0 for bare at få udlignet den her kamp. Vi skal vinde.
Kampen spilles søndag klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT