‘Han har nogle ekstraordinære kompetencer’

Frederik Birk sætter ord på et muligt skifte i Brøndbys formation.



En stor ændring lurer i Brøndby IF.

Som Tipsbladets udsendte på Vestegnen kunne rapportere tidligere i dag, torsdag, trænede de gul- og blåklædte nemlig i en 4-3-3-formation, og noget kunne altså tyde på, at Brøndbys midlertidige cheftræner, Frederik Birk, pønser på et formationsskifte.

Og Frederik Birk virker heller ikke afvisende, når han bliver spurgt ind til et muligt skift i formationen.

–  Det er jo enormt dumt at stille mig et så forsimplet spørgsmål, for du snakker med en tidligere chefanalytiker, så når vi snakker om positioner i spillet, kan der godt indfinde sig situationer, hvor vi arbejder med fire bagved, men der kan også være situationer, hvor vi arbejder med tre i bagkæden. Jeg kan ikke give et entydigt svar, men det er klart, at jeg kigger på, hvilke positioner der kan optimere mit fodboldhold til kampen mod AGF på søndag, siger Frederik Birk med et smil til Tipsbladet og den øvrige presse efter Brøndbys træningspas.

Vælger Birk at skifte til for eksempel en 4-3-3-formation, ville det også betyde, at kortene skal blandes en anelse.

Det ville for eksempel være oplagt at rykke unge Clement Bischoff frem – noget som Brøndby-juvelen selv virker ganske indstillet på.

Og det er bestemt også en mulighed, fortæller Frederik Birk.

– Jeg kan godt lide Clement langt fremme, fordi han har nogle ekstraordinære kompetencer i en-mod-en spillet, så det kunne være rart at sætte ham i gode situationer, men det har vi også gjort, selvom systemet har været noget andet.

Tiden må vise, hvor langt fremme på plænen Clement Bischoff stiller op, når Brøndby tørner sammen med AGF i den anden pokalkvartfinale på søndag.

Sikkert er i hvert fald, at Brøndby IF kommer blæsende fra start. I hvert fald hvis det står til Frederik Birk.

– Jeg håber, vi får et Brøndby-hold at se, der virkelig angriber den her fodboldkamp. Vi skal op og jage noget, og jeg stiller mig ikke tilfreds med, at vi prøver at komme til 1-0 for bare at få udlignet den her kamp. Vi skal vinde.

Kampen spilles søndag klokken 19.00.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Viborg FF – Sønderjyske



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Yuito Suzuki deler gode nyheder