En stor ændring lurer i Brøndby IF.
Som Tipsbladets udsendte på Vestegnen kunne rapportere tidligere i dag, torsdag, trænede de gul- og blåklædte nemlig i en 4-3-3-formation, og noget kunne altså tyde på, at Brøndbys midlertidige cheftræner, Frederik Birk, pønser på et formationsskifte.
Og Frederik Birk virker heller ikke afvisende, når han bliver spurgt ind til et muligt skift i formationen.
– Det er jo enormt dumt at stille mig et så forsimplet spørgsmål, for du snakker med en tidligere chefanalytiker, så når vi snakker om positioner i spillet, kan der godt indfinde sig situationer, hvor vi arbejder med fire bagved, men der kan også være situationer, hvor vi arbejder med tre i bagkæden. Jeg kan ikke give et entydigt svar, men det er klart, at jeg kigger på, hvilke positioner der kan optimere mit fodboldhold til kampen mod AGF på søndag, siger Frederik Birk med et smil til Tipsbladet og den øvrige presse efter Brøndbys træningspas.
Vælger Birk at skifte til for eksempel en 4-3-3-formation, ville det også betyde, at kortene skal blandes en anelse.
Det ville for eksempel være oplagt at rykke unge Clement Bischoff frem – noget som Brøndby-juvelen selv virker ganske indstillet på.
Og det er bestemt også en mulighed, fortæller Frederik Birk.
– Jeg kan godt lide Clement langt fremme, fordi han har nogle ekstraordinære kompetencer i en-mod-en spillet, så det kunne være rart at sætte ham i gode situationer, men det har vi også gjort, selvom systemet har været noget andet.
Tiden må vise, hvor langt fremme på plænen Clement Bischoff stiller op, når Brøndby tørner sammen med AGF i den anden pokalkvartfinale på søndag.
Sikkert er i hvert fald, at Brøndby IF kommer blæsende fra start. I hvert fald hvis det står til Frederik Birk.
– Jeg håber, vi får et Brøndby-hold at se, der virkelig angriber den her fodboldkamp. Vi skal op og jage noget, og jeg stiller mig ikke tilfreds med, at vi prøver at komme til 1-0 for bare at få udlignet den her kamp. Vi skal vinde.
Kampen spilles søndag klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud