En stor ændring lurer i Brøndby IF.
Som Tipsbladets udsendte på Vestegnen kunne rapportere tidligere i dag, torsdag, trænede de gul- og blåklædte nemlig i en 4-3-3-formation, og noget kunne altså tyde på, at Brøndbys midlertidige cheftræner, Frederik Birk, pønser på et formationsskifte.
Og Frederik Birk virker heller ikke afvisende, når han bliver spurgt ind til et muligt skift i formationen.
– Det er jo enormt dumt at stille mig et så forsimplet spørgsmål, for du snakker med en tidligere chefanalytiker, så når vi snakker om positioner i spillet, kan der godt indfinde sig situationer, hvor vi arbejder med fire bagved, men der kan også være situationer, hvor vi arbejder med tre i bagkæden. Jeg kan ikke give et entydigt svar, men det er klart, at jeg kigger på, hvilke positioner der kan optimere mit fodboldhold til kampen mod AGF på søndag, siger Frederik Birk med et smil til Tipsbladet og den øvrige presse efter Brøndbys træningspas.
Vælger Birk at skifte til for eksempel en 4-3-3-formation, ville det også betyde, at kortene skal blandes en anelse.
Det ville for eksempel være oplagt at rykke unge Clement Bischoff frem – noget som Brøndby-juvelen selv virker ganske indstillet på.
Og det er bestemt også en mulighed, fortæller Frederik Birk.
– Jeg kan godt lide Clement langt fremme, fordi han har nogle ekstraordinære kompetencer i en-mod-en spillet, så det kunne være rart at sætte ham i gode situationer, men det har vi også gjort, selvom systemet har været noget andet.
Tiden må vise, hvor langt fremme på plænen Clement Bischoff stiller op, når Brøndby tørner sammen med AGF i den anden pokalkvartfinale på søndag.
Sikkert er i hvert fald, at Brøndby IF kommer blæsende fra start. I hvert fald hvis det står til Frederik Birk.
– Jeg håber, vi får et Brøndby-hold at se, der virkelig angriber den her fodboldkamp. Vi skal op og jage noget, og jeg stiller mig ikke tilfreds med, at vi prøver at komme til 1-0 for bare at få udlignet den her kamp. Vi skal vinde.
Kampen spilles søndag klokken 19.00.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
– Niels Frederiksen er en legende!
LIGE NU