Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Right To Dream Park

FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (3).
1-1 Adam Buksa (31.).
2-1 Ousmane Diao, selvmål (66.).
3-1 Sindre Walle Egeli (82., str.).
3-2 Valdemar Byskov (87.).

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Inden kampen fortalte Benjamin Nygren til TV 2, at han forventer at forlade FC Nordsjælland snart, og allerede tre minutter inde i kampen viste svenskeren, hvorfor han med al sandsynlighed ryger af sted til en større liga til sommer. Her opfangede Nygren resolut en aflevering fra Peter Ankersen-aflevering, hvorefter han udplacerede Lössl fra en spids vinkel. Generelt var Nygren den mest iøjnefaldende Nordsjælland-spiller på en dag med mange gode præstationer. Også Caleb Yirenkyi og Peter Ankersen leverede overbevisende præstationer i dag.

FC Midtjylland:
Det var faktisk elendigt, det gæsterne leverede i den første halve time, hvor de blev totalt udspillet. Det var ikke en mesterskabsbejler værdigt. Til gengæld skal Midtjylland have stor ros for virkeligt at løfte sig derefter. Den mest iøjnefaldende spiller hos gæsterne var Adam Buksa, der tog et stort ansvar i offensiven og voldte alvorlige problemer for Lucas Høgsberg, som blev domineret af den polske angriber i luftspillet. Jonas Lössl kan også være overordentligt tilfreds med sin præstation i dag, hvor den rutinerede målmand havde flere store redninger.

Kampens værste

Av, av, av, Ousmane Diao. Det var en katastrofe, det senegaleseren leverede i dag. Midterforsvareren blev helten mod FCK for fem dage siden, men i dag fik han en kæmpe skurkerolle med selvmål og rødt kort. Generelt så gæsternes bagkæde meget tung ud i dag, og Diao kom til at se dum ud ved 2-1-målet, hvor han mistimede en høj bold, hvorefter han endte med at prikke bolden ind i eget net. Derefter virkede det rigtigt dumt at skubbe Sindre Walle Egeli, hvilket da også blev takseret til straffespark og rødt kort. 

Også Dario Osorio fortjener kritik. Når man har så meget kvalitet som Osorio har, så er det næsten kriminelt at spille så ringe, som chileneren gjorde i store perioder i dag, især i starten. Chileneren virkede voldsomt frustreret i sit kropssprog, hvor hans attitude fremstod opgivende i flere situationer. Udover et par solide spark fra distancen var det ikke meget, der fungerede for Osorio, men stortalentet bliver nødt til at arbejde med sin attitude på de dage, hvor tingene ikke kører.

Kampens detalje

Der var meget, der ikke fungerede for FC Midtjylland i dag, men man må løfte på hatten for Valdemar Byskovs frisparkskasse i slutfasen. Det var helt sublimt sparket ind af den unge spiller, der fik bragt spændingen tilbage i opgøret. 

En anden detalje, der formentlig vil blive diskuteret, er situationen i første halvleg, hvor bolden tilsyneladende ramte Joel Anderssons hånd i feltet, uden at der blev fløjtet for straffespark. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Fremhæver stort Brøndby-talent

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Blæst fuldstændig omkuld

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Den bedste handel i Superligaen!

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP