Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Right To Dream Park

FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (3).
1-1 Adam Buksa (31.).
2-1 Ousmane Diao, selvmål (66.).
3-1 Sindre Walle Egeli (82., str.).
3-2 Valdemar Byskov (87.).

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Inden kampen fortalte Benjamin Nygren til TV 2, at han forventer at forlade FC Nordsjælland snart, og allerede tre minutter inde i kampen viste svenskeren, hvorfor han med al sandsynlighed ryger af sted til en større liga til sommer. Her opfangede Nygren resolut en aflevering fra Peter Ankersen-aflevering, hvorefter han udplacerede Lössl fra en spids vinkel. Generelt var Nygren den mest iøjnefaldende Nordsjælland-spiller på en dag med mange gode præstationer. Også Caleb Yirenkyi og Peter Ankersen leverede overbevisende præstationer i dag.

FC Midtjylland:
Det var faktisk elendigt, det gæsterne leverede i den første halve time, hvor de blev totalt udspillet. Det var ikke en mesterskabsbejler værdigt. Til gengæld skal Midtjylland have stor ros for virkeligt at løfte sig derefter. Den mest iøjnefaldende spiller hos gæsterne var Adam Buksa, der tog et stort ansvar i offensiven og voldte alvorlige problemer for Lucas Høgsberg, som blev domineret af den polske angriber i luftspillet. Jonas Lössl kan også være overordentligt tilfreds med sin præstation i dag, hvor den rutinerede målmand havde flere store redninger.

Kampens værste

Av, av, av, Ousmane Diao. Det var en katastrofe, det senegaleseren leverede i dag. Midterforsvareren blev helten mod FCK for fem dage siden, men i dag fik han en kæmpe skurkerolle med selvmål og rødt kort. Generelt så gæsternes bagkæde meget tung ud i dag, og Diao kom til at se dum ud ved 2-1-målet, hvor han mistimede en høj bold, hvorefter han endte med at prikke bolden ind i eget net. Derefter virkede det rigtigt dumt at skubbe Sindre Walle Egeli, hvilket da også blev takseret til straffespark og rødt kort. 

Også Dario Osorio fortjener kritik. Når man har så meget kvalitet som Osorio har, så er det næsten kriminelt at spille så ringe, som chileneren gjorde i store perioder i dag, især i starten. Chileneren virkede voldsomt frustreret i sit kropssprog, hvor hans attitude fremstod opgivende i flere situationer. Udover et par solide spark fra distancen var det ikke meget, der fungerede for Osorio, men stortalentet bliver nødt til at arbejde med sin attitude på de dage, hvor tingene ikke kører.

Kampens detalje

Der var meget, der ikke fungerede for FC Midtjylland i dag, men man må løfte på hatten for Valdemar Byskovs frisparkskasse i slutfasen. Det var helt sublimt sparket ind af den unge spiller, der fik bragt spændingen tilbage i opgøret. 

En anden detalje, der formentlig vil blive diskuteret, er situationen i første halvleg, hvor bolden tilsyneladende ramte Joel Anderssons hånd i feltet, uden at der blev fløjtet for straffespark. 






Voldsomt skænderi i FC København




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Ekspert: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Arsenal – Chelsea

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Froholdt-video trækker overskrifter

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

‘Han er tilgivet’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

‘Jeg hadede verden’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Lamine Yamal med karrierens første

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League