Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Right To Dream Park

FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (3).
1-1 Adam Buksa (31.).
2-1 Ousmane Diao, selvmål (66.).
3-1 Sindre Walle Egeli (82., str.).
3-2 Valdemar Byskov (87.).

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Inden kampen fortalte Benjamin Nygren til TV 2, at han forventer at forlade FC Nordsjælland snart, og allerede tre minutter inde i kampen viste svenskeren, hvorfor han med al sandsynlighed ryger af sted til en større liga til sommer. Her opfangede Nygren resolut en aflevering fra Peter Ankersen-aflevering, hvorefter han udplacerede Lössl fra en spids vinkel. Generelt var Nygren den mest iøjnefaldende Nordsjælland-spiller på en dag med mange gode præstationer. Også Caleb Yirenkyi og Peter Ankersen leverede overbevisende præstationer i dag.

FC Midtjylland:
Det var faktisk elendigt, det gæsterne leverede i den første halve time, hvor de blev totalt udspillet. Det var ikke en mesterskabsbejler værdigt. Til gengæld skal Midtjylland have stor ros for virkeligt at løfte sig derefter. Den mest iøjnefaldende spiller hos gæsterne var Adam Buksa, der tog et stort ansvar i offensiven og voldte alvorlige problemer for Lucas Høgsberg, som blev domineret af den polske angriber i luftspillet. Jonas Lössl kan også være overordentligt tilfreds med sin præstation i dag, hvor den rutinerede målmand havde flere store redninger.

Kampens værste

Av, av, av, Ousmane Diao. Det var en katastrofe, det senegaleseren leverede i dag. Midterforsvareren blev helten mod FCK for fem dage siden, men i dag fik han en kæmpe skurkerolle med selvmål og rødt kort. Generelt så gæsternes bagkæde meget tung ud i dag, og Diao kom til at se dum ud ved 2-1-målet, hvor han mistimede en høj bold, hvorefter han endte med at prikke bolden ind i eget net. Derefter virkede det rigtigt dumt at skubbe Sindre Walle Egeli, hvilket da også blev takseret til straffespark og rødt kort. 

Også Dario Osorio fortjener kritik. Når man har så meget kvalitet som Osorio har, så er det næsten kriminelt at spille så ringe, som chileneren gjorde i store perioder i dag, især i starten. Chileneren virkede voldsomt frustreret i sit kropssprog, hvor hans attitude fremstod opgivende i flere situationer. Udover et par solide spark fra distancen var det ikke meget, der fungerede for Osorio, men stortalentet bliver nødt til at arbejde med sin attitude på de dage, hvor tingene ikke kører.

Kampens detalje

Der var meget, der ikke fungerede for FC Midtjylland i dag, men man må løfte på hatten for Valdemar Byskovs frisparkskasse i slutfasen. Det var helt sublimt sparket ind af den unge spiller, der fik bragt spændingen tilbage i opgøret. 

En anden detalje, der formentlig vil blive diskuteret, er situationen i første halvleg, hvor bolden tilsyneladende ramte Joel Anderssons hånd i feltet, uden at der blev fløjtet for straffespark. 





Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag