Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Right To Dream Park

FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (3).
1-1 Adam Buksa (31.).
2-1 Ousmane Diao, selvmål (66.).
3-1 Sindre Walle Egeli (82., str.).
3-2 Valdemar Byskov (87.).

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Inden kampen fortalte Benjamin Nygren til TV 2, at han forventer at forlade FC Nordsjælland snart, og allerede tre minutter inde i kampen viste svenskeren, hvorfor han med al sandsynlighed ryger af sted til en større liga til sommer. Her opfangede Nygren resolut en aflevering fra Peter Ankersen-aflevering, hvorefter han udplacerede Lössl fra en spids vinkel. Generelt var Nygren den mest iøjnefaldende Nordsjælland-spiller på en dag med mange gode præstationer. Også Caleb Yirenkyi og Peter Ankersen leverede overbevisende præstationer i dag.

FC Midtjylland:
Det var faktisk elendigt, det gæsterne leverede i den første halve time, hvor de blev totalt udspillet. Det var ikke en mesterskabsbejler værdigt. Til gengæld skal Midtjylland have stor ros for virkeligt at løfte sig derefter. Den mest iøjnefaldende spiller hos gæsterne var Adam Buksa, der tog et stort ansvar i offensiven og voldte alvorlige problemer for Lucas Høgsberg, som blev domineret af den polske angriber i luftspillet. Jonas Lössl kan også være overordentligt tilfreds med sin præstation i dag, hvor den rutinerede målmand havde flere store redninger.

Kampens værste

Av, av, av, Ousmane Diao. Det var en katastrofe, det senegaleseren leverede i dag. Midterforsvareren blev helten mod FCK for fem dage siden, men i dag fik han en kæmpe skurkerolle med selvmål og rødt kort. Generelt så gæsternes bagkæde meget tung ud i dag, og Diao kom til at se dum ud ved 2-1-målet, hvor han mistimede en høj bold, hvorefter han endte med at prikke bolden ind i eget net. Derefter virkede det rigtigt dumt at skubbe Sindre Walle Egeli, hvilket da også blev takseret til straffespark og rødt kort. 

Også Dario Osorio fortjener kritik. Når man har så meget kvalitet som Osorio har, så er det næsten kriminelt at spille så ringe, som chileneren gjorde i store perioder i dag, især i starten. Chileneren virkede voldsomt frustreret i sit kropssprog, hvor hans attitude fremstod opgivende i flere situationer. Udover et par solide spark fra distancen var det ikke meget, der fungerede for Osorio, men stortalentet bliver nødt til at arbejde med sin attitude på de dage, hvor tingene ikke kører.

Kampens detalje

Der var meget, der ikke fungerede for FC Midtjylland i dag, men man må løfte på hatten for Valdemar Byskovs frisparkskasse i slutfasen. Det var helt sublimt sparket ind af den unge spiller, der fik bragt spændingen tilbage i opgøret. 

En anden detalje, der formentlig vil blive diskuteret, er situationen i første halvleg, hvor bolden tilsyneladende ramte Joel Anderssons hånd i feltet, uden at der blev fløjtet for straffespark. 







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Chokskifte?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Rekordtransfer?

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dyr dansk bomber til Everton?

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Mere aktivitet på vej i FC København

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

FBI Boston fælder dansk rigmand

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby