Tipsbladet på Right To Dream Park
FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (3).
1-1 Adam Buksa (31.).
2-1 Ousmane Diao, selvmål (66.).
3-1 Sindre Walle Egeli (82., str.).
3-2 Valdemar Byskov (87.).
Kampens bedste
FC Nordsjælland:
Inden kampen fortalte Benjamin Nygren til TV 2, at han forventer at forlade FC Nordsjælland snart, og allerede tre minutter inde i kampen viste svenskeren, hvorfor han med al sandsynlighed ryger af sted til en større liga til sommer. Her opfangede Nygren resolut en aflevering fra Peter Ankersen-aflevering, hvorefter han udplacerede Lössl fra en spids vinkel. Generelt var Nygren den mest iøjnefaldende Nordsjælland-spiller på en dag med mange gode præstationer. Også Caleb Yirenkyi og Peter Ankersen leverede overbevisende præstationer i dag.
FC Midtjylland:
Det var faktisk elendigt, det gæsterne leverede i den første halve time, hvor de blev totalt udspillet. Det var ikke en mesterskabsbejler værdigt. Til gengæld skal Midtjylland have stor ros for virkeligt at løfte sig derefter. Den mest iøjnefaldende spiller hos gæsterne var Adam Buksa, der tog et stort ansvar i offensiven og voldte alvorlige problemer for Lucas Høgsberg, som blev domineret af den polske angriber i luftspillet. Jonas Lössl kan også være overordentligt tilfreds med sin præstation i dag, hvor den rutinerede målmand havde flere store redninger.
Kampens værste
Av, av, av, Ousmane Diao. Det var en katastrofe, det senegaleseren leverede i dag. Midterforsvareren blev helten mod FCK for fem dage siden, men i dag fik han en kæmpe skurkerolle med selvmål og rødt kort. Generelt så gæsternes bagkæde meget tung ud i dag, og Diao kom til at se dum ud ved 2-1-målet, hvor han mistimede en høj bold, hvorefter han endte med at prikke bolden ind i eget net. Derefter virkede det rigtigt dumt at skubbe Sindre Walle Egeli, hvilket da også blev takseret til straffespark og rødt kort.
Også Dario Osorio fortjener kritik. Når man har så meget kvalitet som Osorio har, så er det næsten kriminelt at spille så ringe, som chileneren gjorde i store perioder i dag, især i starten. Chileneren virkede voldsomt frustreret i sit kropssprog, hvor hans attitude fremstod opgivende i flere situationer. Udover et par solide spark fra distancen var det ikke meget, der fungerede for Osorio, men stortalentet bliver nødt til at arbejde med sin attitude på de dage, hvor tingene ikke kører.
Kampens detalje
Der var meget, der ikke fungerede for FC Midtjylland i dag, men man må løfte på hatten for Valdemar Byskovs frisparkskasse i slutfasen. Det var helt sublimt sparket ind af den unge spiller, der fik bragt spændingen tilbage i opgøret.
En anden detalje, der formentlig vil blive diskuteret, er situationen i første halvleg, hvor bolden tilsyneladende ramte Joel Anderssons hånd i feltet, uden at der blev fløjtet for straffespark.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Kæk Wass: Han filmede!
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Rasmus Højlund har ikke set det før
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER