Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Right To Dream Park

FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (3).
1-1 Adam Buksa (31.).
2-1 Ousmane Diao, selvmål (66.).
3-1 Sindre Walle Egeli (82., str.).
3-2 Valdemar Byskov (87.).

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Inden kampen fortalte Benjamin Nygren til TV 2, at han forventer at forlade FC Nordsjælland snart, og allerede tre minutter inde i kampen viste svenskeren, hvorfor han med al sandsynlighed ryger af sted til en større liga til sommer. Her opfangede Nygren resolut en aflevering fra Peter Ankersen-aflevering, hvorefter han udplacerede Lössl fra en spids vinkel. Generelt var Nygren den mest iøjnefaldende Nordsjælland-spiller på en dag med mange gode præstationer. Også Caleb Yirenkyi og Peter Ankersen leverede overbevisende præstationer i dag.

FC Midtjylland:
Det var faktisk elendigt, det gæsterne leverede i den første halve time, hvor de blev totalt udspillet. Det var ikke en mesterskabsbejler værdigt. Til gengæld skal Midtjylland have stor ros for virkeligt at løfte sig derefter. Den mest iøjnefaldende spiller hos gæsterne var Adam Buksa, der tog et stort ansvar i offensiven og voldte alvorlige problemer for Lucas Høgsberg, som blev domineret af den polske angriber i luftspillet. Jonas Lössl kan også være overordentligt tilfreds med sin præstation i dag, hvor den rutinerede målmand havde flere store redninger.

Kampens værste

Av, av, av, Ousmane Diao. Det var en katastrofe, det senegaleseren leverede i dag. Midterforsvareren blev helten mod FCK for fem dage siden, men i dag fik han en kæmpe skurkerolle med selvmål og rødt kort. Generelt så gæsternes bagkæde meget tung ud i dag, og Diao kom til at se dum ud ved 2-1-målet, hvor han mistimede en høj bold, hvorefter han endte med at prikke bolden ind i eget net. Derefter virkede det rigtigt dumt at skubbe Sindre Walle Egeli, hvilket da også blev takseret til straffespark og rødt kort. 

Også Dario Osorio fortjener kritik. Når man har så meget kvalitet som Osorio har, så er det næsten kriminelt at spille så ringe, som chileneren gjorde i store perioder i dag, især i starten. Chileneren virkede voldsomt frustreret i sit kropssprog, hvor hans attitude fremstod opgivende i flere situationer. Udover et par solide spark fra distancen var det ikke meget, der fungerede for Osorio, men stortalentet bliver nødt til at arbejde med sin attitude på de dage, hvor tingene ikke kører.

Kampens detalje

Der var meget, der ikke fungerede for FC Midtjylland i dag, men man må løfte på hatten for Valdemar Byskovs frisparkskasse i slutfasen. Det var helt sublimt sparket ind af den unge spiller, der fik bragt spændingen tilbage i opgøret. 

En anden detalje, der formentlig vil blive diskuteret, er situationen i første halvleg, hvor bolden tilsyneladende ramte Joel Anderssons hånd i feltet, uden at der blev fløjtet for straffespark. 





Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Hård AGF-afsked

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Transfernyt: OB henter tysk angriber

De viser Brøndby og FCM i Europa

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?



Afviser millionbud fra Superliga-klub

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Horsens i millionhandel

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Kold krig i ni måneder


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt



Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer



‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager