AaB – Lyngby Boldklub 2-1 (1-0)
1-0 Mathias Jørgensen (45+4.)
1-1 Leon Klassen (72.)
2-1 Mads Bomholt (90+5.)
Kampens bedste
AaB
Ingen over eller ved siden af Melker Widell i dag. Det var bestemt ikke alt, som lykkedes for svenskeren, men meget gjorde, og det er ret imponerende, når man spiller med så meget risiko, som Widell gør det. Det klæder AaB, og for dem handler det om at få Widell så meget på bolden som muligt.
En forrygende dybdebold ved Mathias Jørgensens 1-0-mål var kampens helt store højdepunkt, og han var ved at toppe den senere, da han bragede bolden på overliggeren fra lang afstand.
En skøn spiller at se spille fodbold og fortsætter han sin udvikling, går der ikke lang tid, før vi kan kalde ham en Superliga-profil.
Lyngby Boldklub
Jonathan Amon har gang i en god periode i øjeblikket, og selv om i dag bestemt ikke var hans bedste kamp, så sker der bare noget, når han er på kuglen. Bare se på Amons første rigtige aktion i kampen efter halvandet minut, hvor han som en anden torpedo skød forbi sin direkte modstander og lagde op til Tobias Storms annullerede mål.
Havde også en god aktion i anden halvleg, hvor han igen gik forbi sin direkte modstander og lagde op til en stor mulighed. Skulle omvendt have gjort det bedre i overtiden, da hans sidste aflevering manglede – efter endnu en stærk soloaktion. Skal Lyngby overleve i denne sæson, så kræver det, at Amon holder sig skadesfri, for han kan gøre ondt på alle hold i Superligaen.
Kampens værste
Når Menno van Dam samler AaB-tropperne næste gang og skal analysere Lyngbys udligningsmål, så vil Oumar Diakhité nok forsøge at gemme sig væk i stolen, for det var mildest talt ringe forsvarsspil, det som han leverede. Først tabte han den fysiske duel til Frederik Gytkjær, som kort efter nærmest gik forbi en fuldstændig stillestående Diakhité ude i siden af banen. Nemt kunne Gytkjær så slå et indlæg ind i boksen, hvor to AaB-spillere var fælles om at dække Magnus Warming op, så Leon Klassen i stedet stod fuldstændig fri.
Med forsvarsspil af den kaliber er der ikke noget at sige til, at AaB har indkasseret så mange mål.
Kampens detalje
Vi udvider og kårer "kampens detaljer", for Oumar Diakhité fortjener at blive rost for tre blokeringer, der alle tre reddede potentielle mål. Ja, forsvarsspillet var ringe ved 1-1-scoringen, men det skete altså også få minutter efter han havde fået tyret bolden lige i skærmen, hvilket også lige kostede en kort pause på sidelinjen. Så der var ikke noget at sige til, hvis han var lidt konfus. Diakhité spillede faktisk en god kamp og havde også en suveræn forsvarsaktion i overtiden.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Vild stime – men afviser guldsnak
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
AVIS
Det kommer til at trække ud
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark