– Han kommer til FC Midtjylland og giver den gas

FC Midtjylland har fået ny cheftræner, og det bliver en boss, der kommer til at give den gas. Det glæder Jonas Lössl sig personligt til.



Når Jonas Lössl har fået overstået EM-slutrunden, venter en ny og spændende opgave for landsholdsmmålmanden.

Så er han tilbage i FC Midtjylland, hvor der er meget nyt.

Træneren hedder ikke længere Brian Priske, men Bo Henriksen, og det glæder Jonas Lössl sig meget til.

– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg talte med Bo for nyligt og har et vildt godt indtryk af ham. De ting, han skal tage fat i, bakker jeg 100 procent op om, og jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midjtylland og giver den gas, siger keeperen fra landsholdslejren.

Bo Henriksen er kendt som en energisk indpisker, og det lod til, at FCM havde visse problemer i foråret med motivationen.

Den 32-årige keeper kan også se frem til et andet velkendt og nyt ansigt, for FC Midtjylland har også præsenteret højre back Henrik Dalsgaard, der er kommet til fra Brentford.

Dalsgaard kommer med et flot cv og en fortid i Brentford.

– Det er mega fedt. Jeg synes, at Dalsgaard er en fantastisk spiller og en rigtig, rigtig god leder. Jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midtjylland. Jeg er sikker på, han vil passe godt ind.

– Det bliver fedt at få en spiller med så meget erfaring ind. Han har spillet mange landskampe og har oplevet mange ting. Det er stort. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil give FC Midtjylland utrolig meget, siger Jonas Lössl.

Jonas Lössl og FC Midtjylland sluttede godt nok kun som nummer to i tabellen, men klubben får alligevel muligheden for Champions League-deltagelse, da man starter i 2. runde af CL-kvalen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

VM-spiller alvorligt skadet

Stor nedtur for Superliga-komet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Liam Rosenior tager til Paris

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer