– Han kommer til FC Midtjylland og giver den gas

FC Midtjylland har fået ny cheftræner, og det bliver en boss, der kommer til at give den gas. Det glæder Jonas Lössl sig personligt til.



Når Jonas Lössl har fået overstået EM-slutrunden, venter en ny og spændende opgave for landsholdsmmålmanden.

Så er han tilbage i FC Midtjylland, hvor der er meget nyt.

Træneren hedder ikke længere Brian Priske, men Bo Henriksen, og det glæder Jonas Lössl sig meget til.

– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg talte med Bo for nyligt og har et vildt godt indtryk af ham. De ting, han skal tage fat i, bakker jeg 100 procent op om, og jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midjtylland og giver den gas, siger keeperen fra landsholdslejren.

Bo Henriksen er kendt som en energisk indpisker, og det lod til, at FCM havde visse problemer i foråret med motivationen.

Den 32-årige keeper kan også se frem til et andet velkendt og nyt ansigt, for FC Midtjylland har også præsenteret højre back Henrik Dalsgaard, der er kommet til fra Brentford.

Dalsgaard kommer med et flot cv og en fortid i Brentford.

– Det er mega fedt. Jeg synes, at Dalsgaard er en fantastisk spiller og en rigtig, rigtig god leder. Jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midtjylland. Jeg er sikker på, han vil passe godt ind.

– Det bliver fedt at få en spiller med så meget erfaring ind. Han har spillet mange landskampe og har oplevet mange ting. Det er stort. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil give FC Midtjylland utrolig meget, siger Jonas Lössl.

Jonas Lössl og FC Midtjylland sluttede godt nok kun som nummer to i tabellen, men klubben får alligevel muligheden for Champions League-deltagelse, da man starter i 2. runde af CL-kvalen.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Nu taler Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson giver status på Huescas

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Han er VM’s bedste spiller