– Han kommer til FC Midtjylland og giver den gas

FC Midtjylland har fået ny cheftræner, og det bliver en boss, der kommer til at give den gas. Det glæder Jonas Lössl sig personligt til.



Når Jonas Lössl har fået overstået EM-slutrunden, venter en ny og spændende opgave for landsholdsmmålmanden.

Så er han tilbage i FC Midtjylland, hvor der er meget nyt.

Træneren hedder ikke længere Brian Priske, men Bo Henriksen, og det glæder Jonas Lössl sig meget til.

– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg talte med Bo for nyligt og har et vildt godt indtryk af ham. De ting, han skal tage fat i, bakker jeg 100 procent op om, og jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midjtylland og giver den gas, siger keeperen fra landsholdslejren.

Bo Henriksen er kendt som en energisk indpisker, og det lod til, at FCM havde visse problemer i foråret med motivationen.

Den 32-årige keeper kan også se frem til et andet velkendt og nyt ansigt, for FC Midtjylland har også præsenteret højre back Henrik Dalsgaard, der er kommet til fra Brentford.

Dalsgaard kommer med et flot cv og en fortid i Brentford.

– Det er mega fedt. Jeg synes, at Dalsgaard er en fantastisk spiller og en rigtig, rigtig god leder. Jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midtjylland. Jeg er sikker på, han vil passe godt ind.

– Det bliver fedt at få en spiller med så meget erfaring ind. Han har spillet mange landskampe og har oplevet mange ting. Det er stort. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil give FC Midtjylland utrolig meget, siger Jonas Lössl.

Jonas Lössl og FC Midtjylland sluttede godt nok kun som nummer to i tabellen, men klubben får alligevel muligheden for Champions League-deltagelse, da man starter i 2. runde af CL-kvalen.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Det er jeg træt af’

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Frankrig – Spanien

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Melder ud om Mbappé

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys