– Han kommer til FC Midtjylland og giver den gas

FC Midtjylland har fået ny cheftræner, og det bliver en boss, der kommer til at give den gas. Det glæder Jonas Lössl sig personligt til.



Når Jonas Lössl har fået overstået EM-slutrunden, venter en ny og spændende opgave for landsholdsmmålmanden.

Så er han tilbage i FC Midtjylland, hvor der er meget nyt.

Træneren hedder ikke længere Brian Priske, men Bo Henriksen, og det glæder Jonas Lössl sig meget til.

– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg talte med Bo for nyligt og har et vildt godt indtryk af ham. De ting, han skal tage fat i, bakker jeg 100 procent op om, og jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midjtylland og giver den gas, siger keeperen fra landsholdslejren.

Bo Henriksen er kendt som en energisk indpisker, og det lod til, at FCM havde visse problemer i foråret med motivationen.

Den 32-årige keeper kan også se frem til et andet velkendt og nyt ansigt, for FC Midtjylland har også præsenteret højre back Henrik Dalsgaard, der er kommet til fra Brentford.

Dalsgaard kommer med et flot cv og en fortid i Brentford.

– Det er mega fedt. Jeg synes, at Dalsgaard er en fantastisk spiller og en rigtig, rigtig god leder. Jeg glæder mig meget til, at han kommer til FC Midtjylland. Jeg er sikker på, han vil passe godt ind.

– Det bliver fedt at få en spiller med så meget erfaring ind. Han har spillet mange landskampe og har oplevet mange ting. Det er stort. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil give FC Midtjylland utrolig meget, siger Jonas Lössl.

Jonas Lössl og FC Midtjylland sluttede godt nok kun som nummer to i tabellen, men klubben får alligevel muligheden for Champions League-deltagelse, da man starter i 2. runde af CL-kvalen.





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tyskland – Curacao

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

Blæst bagover af 18-årig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

AGF køber ham

Holland – Japan

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Raser over VM-tiltag

Spottet i København

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Skotland henter første VM-sejr i 36 år