Hylder Brøndby-spiller

Mathias Kvistgaarden uddelte store roser til Sebastian Sebulonsen efter mandagens sejr over Vejle Boldklub i Superligaen.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 

Brøndby fik vendt det hele på hovedet i anden halvleg mod Vejle Boldklub, og det kan Vestegnsklubben blandt andet takke norske Sebastian Sebulonsen. 

Han leverede nemlig en rigtig flot præstation på Brøndby Stadion mandag aften i Superligaen, hvor nordmanden scorede til 2-1. 

Efter kampen sagde Mathias Kvistgården til Tipsbladet og resten af den skrevne presse, at Sebulonsen var den helt store spiller. 

– Vi kiggede hinanden i øjnene, og vi vidste alle sammen, at det, der blev leveret i første halvleg, var ikke godt nok, hvis vi skulle have en sejr. Det formåede vi i anden halvleg også med indskiftningerne. Seb (Sebastian Sebulonsen, red.) kom ind og leverede en gudekamp, siger Kvistgaarden og tilføjer.

– Selv personer, der ikke aner, hvad fodbold er, kan se, at han leverede et brag af en præstation.

Brøndby-profilen glæder sig over sejren og sæsonstarten generelt.

– Det var vigtigt. Vi havde en helt masse ting, der skulle rettes op efter første halvleg, så at vi får tre point er vigtigt, siger Brøndby-profilen og tilføjer.

– Jeg synes, at det er fint (sæsonstarten, red.). Det var en svær kamp i Viborg, og vi ville gerne have et point. Indtil videre er det fint.

Brøndby manglede en del spillere til opgøret heriblandt Daniel Wass, Filip Bundgaard og Nicolai Vallys. Det betød, at Oscar Schwartau fik en sjælden startplads. Kvistgaarden mener, at den unge Brøndby-spiller fortjente at starte inde, og de unge leverede.

– Det er dejligt, at folk stepper op, og vi har så mange unge spillere. Vi er glade for, at vi kan levere og vise, hvad vi står for.

Mathias Kvistgaarden scorede til 1-1 for Brøndby i 2-1-sejren.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Derfor trækker FC København-transfer ud

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

England – Argentina

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland