Hylder Brøndby-spiller

Mathias Kvistgaarden uddelte store roser til Sebastian Sebulonsen efter mandagens sejr over Vejle Boldklub i Superligaen.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 

Brøndby fik vendt det hele på hovedet i anden halvleg mod Vejle Boldklub, og det kan Vestegnsklubben blandt andet takke norske Sebastian Sebulonsen. 

Han leverede nemlig en rigtig flot præstation på Brøndby Stadion mandag aften i Superligaen, hvor nordmanden scorede til 2-1. 

Efter kampen sagde Mathias Kvistgården til Tipsbladet og resten af den skrevne presse, at Sebulonsen var den helt store spiller. 

– Vi kiggede hinanden i øjnene, og vi vidste alle sammen, at det, der blev leveret i første halvleg, var ikke godt nok, hvis vi skulle have en sejr. Det formåede vi i anden halvleg også med indskiftningerne. Seb (Sebastian Sebulonsen, red.) kom ind og leverede en gudekamp, siger Kvistgaarden og tilføjer.

– Selv personer, der ikke aner, hvad fodbold er, kan se, at han leverede et brag af en præstation.

Brøndby-profilen glæder sig over sejren og sæsonstarten generelt.

– Det var vigtigt. Vi havde en helt masse ting, der skulle rettes op efter første halvleg, så at vi får tre point er vigtigt, siger Brøndby-profilen og tilføjer.

– Jeg synes, at det er fint (sæsonstarten, red.). Det var en svær kamp i Viborg, og vi ville gerne have et point. Indtil videre er det fint.

Brøndby manglede en del spillere til opgøret heriblandt Daniel Wass, Filip Bundgaard og Nicolai Vallys. Det betød, at Oscar Schwartau fik en sjælden startplads. Kvistgaarden mener, at den unge Brøndby-spiller fortjente at starte inde, og de unge leverede.

– Det er dejligt, at folk stepper op, og vi har så mange unge spillere. Vi er glade for, at vi kan levere og vise, hvad vi står for.

Mathias Kvistgaarden scorede til 1-1 for Brøndby i 2-1-sejren.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Hylder FC København og Brøndby

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl