FC Midtjylland – AaB 2-0 (1-0)
1-0 Adam Buksa (45.)
2-0 Ola Brynhildsen (77.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Værterne fra Heden fik, hvad de kom efter: tre point. Men derudover var der mange ting, som Thomas Thomasberg må ønske forbedret.
Når spillet ikke flyder, kan man til gengæld glæde sig over at have Mads Bech Sørensen som styrmand i det centrale forsvar. Han var involveret i et par uheldige situationer i første halvleg, men leverede ellers et stærkt og meget sikkert indtryk. Det er ikke tilfældigt, at FC Midtjylland ofte formår at vinde, selvom man har problemer, og det er Mads Bech Sørensen i den grad en af årsagerne til.
AaB
Det er ikke mange oprykkere, der kan tage til de forsvarende danske mestre og se så gode ud, som AaB gjorde i store dele af lørdagens opgør.
Menno van Dam vil naturligvis ærgre sig over, at man ikke fik noget med fra kampen, men derudover var der masser af ting af glæde sig over. Sebastian Otoa var dygtig i det centrale forsvar, Andres Jasson så spændende ud, og Mylian Jimenez, Malthe Højholt og Melker Widell gjorde en god figur på den centrale centrale midtbane.
En spiller, der til gengæld må fremhæves yderligere, er venstrebacken Noel Atli Arnorsson, som ligner lidt af et stjerneskud i den nordjyske klub. Islændingen er bare 17 år, men lukkede mere eller mindre Dario Osorio helt ned og havde desuden et par fine offensive aktioner. Han ser spændende ud.
Kampens værste:
Av, av, av, Ola Brynhildsen!
Man kan sagtens få lidt ondt af FC Midtjyllands nordmand, der har fået en svær start på sæsonen, og bare få minutter efter hans indskiftning i anden halvleg blev ondt endnu værre, da Brynhildsen misbrugte en kæmpe chance efter en flot FCM-kontra.
Angriberen viste først ganske stor koldblodighed, da han med et enkelt touch lagde bolden til rette for sig selv efter Franculinos indlæg, men afslutningen var meget sløv og så ringe, at Vincent Müller, der i første omgang var blevet sat af førsteberøringen, kunne nå tilbage og redde bolden. Sådanne chancer kan man ikke brænde, hvis man vil tilbage på holdet.
Ola Brynhildsen skal imiderltid have kredit for at svare suverænt igen med sin fremragende kasse til 2-0.
Kampens detalje:
Adam Buksa er blevet rost for sit hovedstødsspil, men polakken kan også med fødderne. Det fik han bevist med al tydelighed med sin flotte 1-0-scoring.
AaB og Mylian Jimenez vil utvivlsomt være utilfredse med, at der ikke blev dømt frispark på hollænderen i opspillet til scoringen, men selve Buksa langskudsdrøn er der ikke noget negativt at sige om. Den store angriber lagde bolden til rette for sig selv og med en millimeterpræcis indersideafslutning styrede han bolden over i det lange hjørne via stolpen – og uden chance for Vincent Müller i buret. Forrygende mål!
Derudover er det værd at fremhæve Franculinos tekniske detaljer i opspillet til 2-0-målet. På den måde fik han endnu en gang vist, hvilken stor fremtid han med al sandsynlighed går i møde.
LIVE
TransferLIVE: Hvor er han henne?
Dorgu lyner! Manchester United slår City
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
MEDIE
På blokken i danskerklub
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TRANSFER