FC Midtjylland – AaB 2-0 (1-0)
1-0 Adam Buksa (45.)
2-0 Ola Brynhildsen (77.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Værterne fra Heden fik, hvad de kom efter: tre point. Men derudover var der mange ting, som Thomas Thomasberg må ønske forbedret.
Når spillet ikke flyder, kan man til gengæld glæde sig over at have Mads Bech Sørensen som styrmand i det centrale forsvar. Han var involveret i et par uheldige situationer i første halvleg, men leverede ellers et stærkt og meget sikkert indtryk. Det er ikke tilfældigt, at FC Midtjylland ofte formår at vinde, selvom man har problemer, og det er Mads Bech Sørensen i den grad en af årsagerne til.
AaB
Det er ikke mange oprykkere, der kan tage til de forsvarende danske mestre og se så gode ud, som AaB gjorde i store dele af lørdagens opgør.
Menno van Dam vil naturligvis ærgre sig over, at man ikke fik noget med fra kampen, men derudover var der masser af ting af glæde sig over. Sebastian Otoa var dygtig i det centrale forsvar, Andres Jasson så spændende ud, og Mylian Jimenez, Malthe Højholt og Melker Widell gjorde en god figur på den centrale centrale midtbane.
En spiller, der til gengæld må fremhæves yderligere, er venstrebacken Noel Atli Arnorsson, som ligner lidt af et stjerneskud i den nordjyske klub. Islændingen er bare 17 år, men lukkede mere eller mindre Dario Osorio helt ned og havde desuden et par fine offensive aktioner. Han ser spændende ud.
Kampens værste:
Av, av, av, Ola Brynhildsen!
Man kan sagtens få lidt ondt af FC Midtjyllands nordmand, der har fået en svær start på sæsonen, og bare få minutter efter hans indskiftning i anden halvleg blev ondt endnu værre, da Brynhildsen misbrugte en kæmpe chance efter en flot FCM-kontra.
Angriberen viste først ganske stor koldblodighed, da han med et enkelt touch lagde bolden til rette for sig selv efter Franculinos indlæg, men afslutningen var meget sløv og så ringe, at Vincent Müller, der i første omgang var blevet sat af førsteberøringen, kunne nå tilbage og redde bolden. Sådanne chancer kan man ikke brænde, hvis man vil tilbage på holdet.
Ola Brynhildsen skal imiderltid have kredit for at svare suverænt igen med sin fremragende kasse til 2-0.
Kampens detalje:
Adam Buksa er blevet rost for sit hovedstødsspil, men polakken kan også med fødderne. Det fik han bevist med al tydelighed med sin flotte 1-0-scoring.
AaB og Mylian Jimenez vil utvivlsomt være utilfredse med, at der ikke blev dømt frispark på hollænderen i opspillet til scoringen, men selve Buksa langskudsdrøn er der ikke noget negativt at sige om. Den store angriber lagde bolden til rette for sig selv og med en millimeterpræcis indersideafslutning styrede han bolden over i det lange hjørne via stolpen – og uden chance for Vincent Müller i buret. Forrygende mål!
Derudover er det værd at fremhæve Franculinos tekniske detaljer i opspillet til 2-0-målet. På den måde fik han endnu en gang vist, hvilken stor fremtid han med al sandsynlighed går i møde.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TRANSFER