Han ligner et nyt Superliga-stjerneskud

AaB viste flot spil, men det var FC Midtjylland, der løb med sejren. Her er Tipsbladets dom over lørdagens Superliga-kamp.



FC Midtjylland – AaB 2-0 (1-0)
1-0 Adam Buksa (45.)
2-0 Ola Brynhildsen (77.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland
Værterne fra Heden fik, hvad de kom efter: tre point. Men derudover var der mange ting, som Thomas Thomasberg må ønske forbedret.

Når spillet ikke flyder, kan man til gengæld glæde sig over at have Mads Bech Sørensen som styrmand i det centrale forsvar. Han var involveret i et par uheldige situationer i første halvleg, men leverede ellers et stærkt og meget sikkert indtryk. Det er ikke tilfældigt, at FC Midtjylland ofte formår at vinde, selvom man har problemer, og det er Mads Bech Sørensen i den grad en af årsagerne til.

AaB
Det er ikke mange oprykkere, der kan tage til de forsvarende danske mestre og se så gode ud, som AaB gjorde i store dele af lørdagens opgør.

Menno van Dam vil naturligvis ærgre sig over, at man ikke fik noget med fra kampen, men derudover var der masser af ting af glæde sig over. Sebastian Otoa var dygtig i det centrale forsvar, Andres Jasson så spændende ud, og Mylian Jimenez, Malthe Højholt og Melker Widell gjorde en god figur på den centrale centrale midtbane.

En spiller, der til gengæld må fremhæves yderligere, er venstrebacken Noel Atli Arnorsson, som ligner lidt af et stjerneskud i den nordjyske klub. Islændingen er bare 17 år, men lukkede mere eller mindre Dario Osorio helt ned og havde desuden et par fine offensive aktioner. Han ser spændende ud.

Kampens værste:
Av, av, av, Ola Brynhildsen!

Man kan sagtens få lidt ondt af FC Midtjyllands nordmand, der har fået en svær start på sæsonen, og bare få minutter efter hans indskiftning i anden halvleg blev ondt endnu værre, da Brynhildsen misbrugte en kæmpe chance efter en flot FCM-kontra.

Angriberen viste først ganske stor koldblodighed, da han med et enkelt touch lagde bolden til rette for sig selv efter Franculinos indlæg, men afslutningen var meget sløv og så ringe, at Vincent Müller, der i første omgang var blevet sat af førsteberøringen, kunne nå tilbage og redde bolden. Sådanne chancer kan man ikke brænde, hvis man vil tilbage på holdet.

Ola Brynhildsen skal imiderltid have kredit for at svare suverænt igen med sin fremragende kasse til 2-0.

Kampens detalje:
Adam Buksa er blevet rost for sit hovedstødsspil, men polakken kan også med fødderne. Det fik han bevist med al tydelighed med sin flotte 1-0-scoring.

AaB og Mylian Jimenez vil utvivlsomt være utilfredse med, at der ikke blev dømt frispark på hollænderen i opspillet til scoringen, men selve Buksa langskudsdrøn er der ikke noget negativt at sige om. Den store angriber lagde bolden til rette for sig selv og med en millimeterpræcis indersideafslutning styrede han bolden over i det lange hjørne via stolpen – og uden chance for Vincent Müller i buret. Forrygende mål!

Derudover er det værd at fremhæve Franculinos tekniske detaljer i opspillet til 2-0-målet. På den måde fik han endnu en gang vist, hvilken stor fremtid han med al sandsynlighed går i møde.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-profil skadet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brian Riemer på plads til topkamp

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Silkeborg IF – Viborg FF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig