Det gav genlyd i dansk fodbold, da Kicker og flere andre tyske medier tirsdag aften fortalte, at Peter Christiansen er favorit til at blive ny sportsdirektør i Bundesliga-klubben VfL Wolfsburg.
Efter en skuffende sæson sagde Wolfsburg i april farvel til deres hidtidige topchef, Marcel Schäfer.
Og ligesom Peter Christiansens navn er dukket op i andre sammenhænge på markedet, eksempelvis engelsk klubfodbold, ifølge Tipsbladet oplysninger – ud over vinterens kobling til Saudi-Arabien – var tysk fodbold og specifikt Wolfsburg også en mulighed, der blev nævnt.
Med FC Københavns bekræftelse onsdag formiddag af, at man taler med en udenlandsk klub om at lade Peter Christiansen forlade FCK, åbner der sig også et meget vigtigt puslespil for københavnerne, der fredag aften spiller en europæisk skæbnekamp i Parken mod Randers FC om Superligaens sidste billet til Conference League-kvalifikationen.
For transfervinduet ikke bare står for døren men er reelt for længst begyndt, især for en klub af FC Københavns størrelse, der på mange områder forbereder transfervinduer både et halvt år og i nogle tilfælde længere tid i forvejen.
Især et navn dukker op som drømmekandidat: Klubbens egen tidligere tekniske direktør Johan Lange.

Johan Lange tog fra FCK lige før, Ståle Solbakken blev fyret, og Lange har siden spillet en vigtig rolle i udformningen af både holdet men også det strategiske arbejde i Aston Villa, der toppede i dette forår med en fjerdeplads i Premier League og dermed adgang til den ny Champions League med otte runders ligaspil fra september til januar.
Lange tog sidste efterår fra Aston Villa til Tottenham til en rolle som teknisk direktør, der på mange måder minder om jobbet i Aston Villa, bare i en endnu større klub.
Den danske direktør har et stærkt bånd til FC København og ville uden videre kunne glide ind i rollen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger vil det dog være endog særdeles svært at få Lange forhandlet fri af Tottenham og overtalt til at forlade en Premier League-topklub med ambitioner om Champions League, titler og udvikling af ungdomsarbejde i verdensklasse.
Et arbejde, som Lange kommer til at spille en stor rolle i, for slet ikke at tale om, at Tottenham er en af verdens største klubber med et spritnyt stadion og et af engelsk fodbolds bedste træningsanlæg, som det danske landshold lånte under EM-slutrunden for tre år siden.
Det ligger i kortene i FC København, at der skal komme en afklaring af situationen omkring Peter Christiansen i løbet af nogle dage – med 2023/24-sæsonen på hæld og et transfermarked, der reelt allerede drøner derudaf med snakke, sonderinger og forhandlinger, er der ikke megen tid at spilde, hvad end løsningen bliver.
Tipsbladet har været i kontakt med FC Københavns presseafdeling, hvor man ligesom i onsdagens udmelding henholder sig til, at der ikke er yderligere kommentarer, før der er afklaring i samtalerne med en udenlandsk klub om Peter Christiansen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER