Brøndby IF – FC København 1-3 (1-1)
1-0 Nicolai Vallys (31.)
1-1 Kevin Diks (39.)
1-2 Mohamed Elyounoussi (54.)
1-3 Kevin DIks (90.+)
Kampens bedste
Brøndby IF
Der var ikke meget, som fungerede for Brøndbys offensiv i dette derby, og havde det ikke været for Jacob Rasmussens flotte niveau i den bagerste kæde, ville nederlaget have været større. Ene mand sørgede han for at holde sammen på det tabende mandskabs defensiv, hvor der blev lavet mange fejl – også store. Med denne præstation må han have spillet sig tættere på en landsholdsplads – især da Kasper Hjulmand var til stede på stadion.
FC København
Han kan være pisseirriterende for både egne og modstanderholdets fans, men hvor er han også bare en god fodboldspiller. Elias Achouri var konstant en irritation for Brøndbys forsvar, og der kom både gode driblinger og afleveringer fra tuneserens kant.
Men han mangler at holde fokus hele kampen. Hvorfor han sparkede sin støvle væk fra sig selv og teede sig som et barn, det er svært at forklare. Jacob Neestrup var da også hurtig til at sætte ham på plads.
Kampens værste
Han har været forårets åbenbaring i Superligaen, men Yuito Suzuki spillede ingen stor kamp mod FC København søndag eftermiddag. Den hurtige japaner var usynlig i store dele af kampen og fik sjældent sat sit præg på kampen. Angrebsmakker Ohi Omoijuanfo vil også ærgre sig over en stor afbrænder.
Kampens detalje
Der er SÅ mange ting, der kan fremhæves her!
Mohamed Elyounoussis drømmemål, skænderiet mellem Jacob Neestrup og Martin Retov og resten, Elias Achouris spøjse støvleshow i første halvleg, dramaet i slutminutterne og meget mere.
Godt 20 minutter før tid udspillede der sig imidlertid en situation, der sagde meget om, hvad Brøndbys fans mener om Elias Achouri. Achouri blev udskiftet af FC København, og da hans navn blev råbt op af stadionspeakeren, blev det mødt med buhråb fra Brøndbys fans.
Den driblestærke tuneser forsøgte derefter at gå vejen forbi Sydsiden på vej til FC Københavns bænk, men før han kom så langt, blev han stoppet af nogle vagter. Han måtte i stedet gå hele den modsatte vej rundt om banen. Måske en meget god idé, fordi Achouri er tydeligvis ikke den mest populære herre blandt Brøndbys fans, og der var ond stemning. Til gengæld giver han Superligaen noget kolorit, og det er fedt!
Og så er han som nævnt en hamrende dygtig fodboldspiller, der har en kæmpe aktie i, at FC København nu er nummer et og kan tage røven på alle og tage det danske mesterskab.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
England – Argentina
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER