Han må være så frustreret!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Lyngby Boldklub og Randers FC.



Tipsbladet på Lyngby Stadion

Lyngby Boldklub – Randers FC 0-0

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub
Man kan sige mange dårlige ting om Lyngbys offensive effektivitet, men samtidig skal vi også huske at rose holdets defensiv, der faktisk er den bedste i bund-6. Især Magnus Jensen kan være ganske godt tilfreds med sin præstation denne fredag aften, hvor han var med til at få lukket godt ned for Mohamed Touré og de andre offensivspillere fra Randers. 

Randers FC
Simen Nordli, der var en af efterårets helt store oplevelser i Superligaen, var nærmest total anonym i dag. Generelt var det ikke en kamp, hvor Randers’ offensive folk for alvor strålede. I stedet er det værd at fremhæve holdets sidste skanse, Paul Izzo. Lyngby kom frem til en hel del chancer i dag, og de manglede ganske vist ofte skarpheden, men den australske keeper fik også leveret et par stærke redninger, der sikrede Randers det ene point på en aften, hvor kronjyderne bestemt ikke ramte topniveauet. 

Kampens værste:
Michael Opoku spillede egentlig godt i store perioder og kom frem til nogle gode ting, men kantspilleren var til gengæld også utroligt uskarp, når bolden skulle det sidste stykke ind over stregen. På den måde eksemplificerede U20-landsholdsspilleren Lyngbys helt store problem i denne sæson, nemlig en nærmest utrolig uskarphed foran mål. Lyngby har tidligere reddet sig på mirakuløs vis flere gange, men i denne sæson mangler ‘De Kongeblå’ i den grad en pålidelig målscorer. Det må være så frustrerende for cheftræner Morten Karlsen at se så mange chancer blive formøblet, når spillet langt henad vejen må siges at være godkendt.

Kampens detalje: 
Lasse Graagaard lavede et par fejl i forbindelse med manglende hjørnesparkskendelser i første halvleg, men det var svært at bebrejde dommeren for alvor, for tågen hang tungt over Lyngby Stadion i dag. Det var usædvanligt svært at følge med i, hvad der skete i den modsatte ende af banen, og derfor var det nok heller ikke den bedste beslutning at lade de to hold spille i to forskellige nuancer af blå. Derudover må vi være ærlige og sige, at selve kampen ikke levede op til det festlige opvarmningsshow med fyrværkeri, ildshow og saxofon, da Lyngbys ejere fik overdraget nøglen til Lyngby Stadion. 





Færdig – Andreas Bruus på klubjagt



LIVE

TransferLIVE: Chok – kæmpehandel kollapser


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Kæmpe milliontab

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FC Barcelona forsøger sig med dansker

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Superliga-klub smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

“Et kup” at hente dansk angriber

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Må acceptere stor lønnedgang

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki



Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

FCK-emne præsenteret i ny klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Aflyser sommerferien

Danskerne jubler over opbakning


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Lover transfers

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Forstår intet af stor dansk transfer



FCK-kamp afblæst

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Diogo Jota død i trafikulykke

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota



Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker