Rasmus Falk er henstillet til sidelinjen de næste cirka otte uger med en knæskade, og den nyhed falder nok ikke i særlig god jord hos Jacob Neestrup.
For i et intenst kampprogram gennem nærmest hele efteråret, så havde Rasmus Falk med sin enorme erfaring, sine lederegenskaber og sine evner på bolden være et fremragende kort at starte på banen med, men også sætte ind fra bænken af.
Falk må dog se til fra tribunen, og det er et hårdt slag for FC København, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som dog er fortrøstningsfuld, når det kommer til mulighederne inde centralt.
– Ja, det er det (et hårdt slag). Både fordi han er en dygtig spiller, og fordi han er en af dem, man kan læne sig op ad i en tid, der er behov for det.
– Med det sagt synes jeg faktisk, at den midtbane, som FCK spillede forleden dag, er Danmarks bedste.
I lørdags startede FC København mod FC Midtjylland med en midtbane bestående af Thomas Delaney, Lukas Lerager og Magnus Mattsson.
Hans medekspert Kenneth Emil Petersen drejer lynhurtigt fokus over mod en stor undren, han har, når det kommer til midtbanen. Han forstår nemlig ikke, hvorfor Viktor Claesson ikke er med på midtbanen.
– Den mangler en. Jeg begriber ikke… Altså, Claesson må være verdens dårligste træningsspiller, siden han ikke er fast mand på det hold. Det må jeg bare sige.
I lørdags blev Viktor Claesson skiftet ind efter 83 minutter, og her mener "KEP", at Jacob Neestrup trak den alt for længe.
– Det er alt for sent, siger han, inden han dog bliver lidt fortrøstningsfuld på den formation, som FCK stillede med i lørdags:
– Jeg synes med de her to seksere og så Mattsson på en tier-position, så er der noget at bygge videre på.
Artiklen fortsætter efter billedet.

32-årige Claesson har scoret et enkelt mål og lagt op til to i seks Superligakampe i denne sæson. I Superligaen er det dog kun blevet til en enkelt startplads siden slutningen af juli.
Se snakken om FCK's midtbane og Claesson i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT