– Han må være verdens dårligste træningsspiller

Kenneth Emil Petersen fatter ikke, at Viktor Claesson ikke er fast mand på FC Københavns hold.



Rasmus Falk er henstillet til sidelinjen de næste cirka otte uger med en knæskade, og den nyhed falder nok ikke i særlig god jord hos Jacob Neestrup.

For i et intenst kampprogram gennem nærmest hele efteråret, så havde Rasmus Falk med sin enorme erfaring, sine lederegenskaber og sine evner på bolden være et fremragende kort at starte på banen med, men også sætte ind fra bænken af. 

Falk må dog se til fra tribunen, og det er et hårdt slag for FC København, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som dog er fortrøstningsfuld, når det kommer til mulighederne inde centralt.

– Ja, det er det (et hårdt slag). Både fordi han er en dygtig spiller, og fordi han er en af dem, man kan læne sig op ad i en tid, der er behov for det. 

– Med det sagt synes jeg faktisk, at den midtbane, som FCK spillede forleden dag, er Danmarks bedste.

I lørdags startede FC København mod FC Midtjylland med en midtbane bestående af Thomas Delaney, Lukas Lerager og Magnus Mattsson. 

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen drejer lynhurtigt fokus over mod en stor undren, han har, når det kommer til midtbanen. Han forstår nemlig ikke, hvorfor Viktor Claesson ikke er med på midtbanen.

– Den mangler en. Jeg begriber ikke… Altså, Claesson må være verdens dårligste træningsspiller, siden han ikke er fast mand på det hold. Det må jeg bare sige. 

I lørdags blev Viktor Claesson skiftet ind efter 83 minutter, og her mener "KEP", at Jacob Neestrup trak den alt for længe.

– Det er alt for sent, siger han, inden han dog bliver lidt fortrøstningsfuld på den formation, som FCK stillede med i lørdags:

– Jeg synes med de her to seksere og så Mattsson på en tier-position, så er der noget at bygge videre på.

Artiklen fortsætter efter billedet.

162535

Kenneth Emil Petersen forstår ikke, hvor Viktor Claesson bliver af i FC Københavns startopstilling. Foto: Alamy

32-årige Claesson har scoret et enkelt mål og lagt op til to i seks Superligakampe i denne sæson. I Superligaen er det dog kun blevet til en enkelt startplads siden slutningen af juli. 

Se snakken om FCK's midtbane og Claesson i afspilleren over artiklen.





TransferLIVE: Serie A-klubber udviser interesse




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Holland – Sverige

Tyskland – Elfenbenskysten

Vil smadre transferrekord

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’