– Han må være verdens dårligste træningsspiller

Kenneth Emil Petersen fatter ikke, at Viktor Claesson ikke er fast mand på FC Københavns hold.



Rasmus Falk er henstillet til sidelinjen de næste cirka otte uger med en knæskade, og den nyhed falder nok ikke i særlig god jord hos Jacob Neestrup.

For i et intenst kampprogram gennem nærmest hele efteråret, så havde Rasmus Falk med sin enorme erfaring, sine lederegenskaber og sine evner på bolden være et fremragende kort at starte på banen med, men også sætte ind fra bænken af. 

Falk må dog se til fra tribunen, og det er et hårdt slag for FC København, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som dog er fortrøstningsfuld, når det kommer til mulighederne inde centralt.

– Ja, det er det (et hårdt slag). Både fordi han er en dygtig spiller, og fordi han er en af dem, man kan læne sig op ad i en tid, der er behov for det. 

– Med det sagt synes jeg faktisk, at den midtbane, som FCK spillede forleden dag, er Danmarks bedste.

I lørdags startede FC København mod FC Midtjylland med en midtbane bestående af Thomas Delaney, Lukas Lerager og Magnus Mattsson. 

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen drejer lynhurtigt fokus over mod en stor undren, han har, når det kommer til midtbanen. Han forstår nemlig ikke, hvorfor Viktor Claesson ikke er med på midtbanen.

– Den mangler en. Jeg begriber ikke… Altså, Claesson må være verdens dårligste træningsspiller, siden han ikke er fast mand på det hold. Det må jeg bare sige. 

I lørdags blev Viktor Claesson skiftet ind efter 83 minutter, og her mener "KEP", at Jacob Neestrup trak den alt for længe.

– Det er alt for sent, siger han, inden han dog bliver lidt fortrøstningsfuld på den formation, som FCK stillede med i lørdags:

– Jeg synes med de her to seksere og så Mattsson på en tier-position, så er der noget at bygge videre på.

Artiklen fortsætter efter billedet.

162535

Kenneth Emil Petersen forstår ikke, hvor Viktor Claesson bliver af i FC Københavns startopstilling. Foto: Alamy

32-årige Claesson har scoret et enkelt mål og lagt op til to i seks Superligakampe i denne sæson. I Superligaen er det dog kun blevet til en enkelt startplads siden slutningen af juli. 

Se snakken om FCK's midtbane og Claesson i afspilleren over artiklen.





Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Nordsjælland – Randers FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur