– Han må være verdens dårligste træningsspiller

Kenneth Emil Petersen fatter ikke, at Viktor Claesson ikke er fast mand på FC Københavns hold.



Rasmus Falk er henstillet til sidelinjen de næste cirka otte uger med en knæskade, og den nyhed falder nok ikke i særlig god jord hos Jacob Neestrup.

For i et intenst kampprogram gennem nærmest hele efteråret, så havde Rasmus Falk med sin enorme erfaring, sine lederegenskaber og sine evner på bolden være et fremragende kort at starte på banen med, men også sætte ind fra bænken af. 

Falk må dog se til fra tribunen, og det er et hårdt slag for FC København, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som dog er fortrøstningsfuld, når det kommer til mulighederne inde centralt.

– Ja, det er det (et hårdt slag). Både fordi han er en dygtig spiller, og fordi han er en af dem, man kan læne sig op ad i en tid, der er behov for det. 

– Med det sagt synes jeg faktisk, at den midtbane, som FCK spillede forleden dag, er Danmarks bedste.

I lørdags startede FC København mod FC Midtjylland med en midtbane bestående af Thomas Delaney, Lukas Lerager og Magnus Mattsson. 

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen drejer lynhurtigt fokus over mod en stor undren, han har, når det kommer til midtbanen. Han forstår nemlig ikke, hvorfor Viktor Claesson ikke er med på midtbanen.

– Den mangler en. Jeg begriber ikke… Altså, Claesson må være verdens dårligste træningsspiller, siden han ikke er fast mand på det hold. Det må jeg bare sige. 

I lørdags blev Viktor Claesson skiftet ind efter 83 minutter, og her mener "KEP", at Jacob Neestrup trak den alt for længe.

– Det er alt for sent, siger han, inden han dog bliver lidt fortrøstningsfuld på den formation, som FCK stillede med i lørdags:

– Jeg synes med de her to seksere og så Mattsson på en tier-position, så er der noget at bygge videre på.

Artiklen fortsætter efter billedet.

162535

Kenneth Emil Petersen forstår ikke, hvor Viktor Claesson bliver af i FC Københavns startopstilling. Foto: Alamy

32-årige Claesson har scoret et enkelt mål og lagt op til to i seks Superligakampe i denne sæson. I Superligaen er det dog kun blevet til en enkelt startplads siden slutningen af juli. 

Se snakken om FCK's midtbane og Claesson i afspilleren over artiklen.







Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FC København sælger Nathan Trott

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Køber snart Brøndby-angriber

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne