– Han må være verdens dårligste træningsspiller

Kenneth Emil Petersen fatter ikke, at Viktor Claesson ikke er fast mand på FC Københavns hold.



Rasmus Falk er henstillet til sidelinjen de næste cirka otte uger med en knæskade, og den nyhed falder nok ikke i særlig god jord hos Jacob Neestrup.

For i et intenst kampprogram gennem nærmest hele efteråret, så havde Rasmus Falk med sin enorme erfaring, sine lederegenskaber og sine evner på bolden være et fremragende kort at starte på banen med, men også sætte ind fra bænken af. 

Falk må dog se til fra tribunen, og det er et hårdt slag for FC København, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, som dog er fortrøstningsfuld, når det kommer til mulighederne inde centralt.

– Ja, det er det (et hårdt slag). Både fordi han er en dygtig spiller, og fordi han er en af dem, man kan læne sig op ad i en tid, der er behov for det. 

– Med det sagt synes jeg faktisk, at den midtbane, som FCK spillede forleden dag, er Danmarks bedste.

I lørdags startede FC København mod FC Midtjylland med en midtbane bestående af Thomas Delaney, Lukas Lerager og Magnus Mattsson. 

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen drejer lynhurtigt fokus over mod en stor undren, han har, når det kommer til midtbanen. Han forstår nemlig ikke, hvorfor Viktor Claesson ikke er med på midtbanen.

– Den mangler en. Jeg begriber ikke… Altså, Claesson må være verdens dårligste træningsspiller, siden han ikke er fast mand på det hold. Det må jeg bare sige. 

I lørdags blev Viktor Claesson skiftet ind efter 83 minutter, og her mener "KEP", at Jacob Neestrup trak den alt for længe.

– Det er alt for sent, siger han, inden han dog bliver lidt fortrøstningsfuld på den formation, som FCK stillede med i lørdags:

– Jeg synes med de her to seksere og så Mattsson på en tier-position, så er der noget at bygge videre på.

Artiklen fortsætter efter billedet.

162535

Kenneth Emil Petersen forstår ikke, hvor Viktor Claesson bliver af i FC Københavns startopstilling. Foto: Alamy

32-årige Claesson har scoret et enkelt mål og lagt op til to i seks Superligakampe i denne sæson. I Superligaen er det dog kun blevet til en enkelt startplads siden slutningen af juli. 

Se snakken om FCK's midtbane og Claesson i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCK sigter stadig efter 15. juni

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Manchester City – Aston Villa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting