IKAST (Tipsbladet): Da Henrik Dalsgaard ved juletid breakede i Tipsbladet, at han med al sandsynlighed skulle stoppe i FC Midtjylland efter sidste kamp i foråret 2024, var det afgørende for FCM-anføreren at få understreget, at han ville spille sæsonen færdig for fuld damp, og meget gerne som anfører.
Der var et par dårlige kampe undervejs, gode kampe og kampe som mod Brøndby hjemme, hvor Dalsgaard endte med at spille en hovedrolle.
Og søndag stod Henrik Dalsgaard så og løftede DM-pokalen i vejret i Herning sammen med Kristoffer Olsson som kulmination på en af de mest dramatiske Superliga-sæsoner i historien.
Selv i det her halve år, hvor Henrik har stået foran kontraktudløb, har han ageret præcis på den måde, man kan håbe af en anfører
Thomas ThomasbergCheftræner i FC Midtjylland
Da Dalsgaard mandag stod med DM-trofæet på scenen på Torvet i Herning omgivet af holdkammerater, trænere og ledere, svarede han kækt, at stoppet i FC Midtjylland ikke var hans egen idé.

Men mesterskabet var forsvarsspilleren ovenud lykkelig for, og FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg har store roser til den måde, hans afgående anfører har arbejdet i sit sidste halve år.
– Jeg har set ham gøre præcist, hvad han sagde. Sit bedste. Han har været topprofessionel og en stor del af kampene på banen, og han har taget et ansvar, jeg kun kan have den største respekt for. Som jeg sagde til ham, og uden at putte nogen i kasser, har han bare opført sig som et mandfolk, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Var til debat
Det var ingen selvfølge, at Henrik Dalsgaard skulle være anfører i 2024, heller ikke at han overhovedet ville spille for FCM, da transfervinduet lukkede 1. februar.
Men parterne blev sammen uden at vide, hvor vildt foråret ville blive, og det er FCM-træneren glad for i dag.
– Det var selvfølgelig et debatemne. Kan man have en anfører, der har udløb til sommer? Og som oveni også var presset på spilletiden? Det vendte vi i trænergruppen og også længere oppe i systemet.
– Og jeg vendte det med Dalsgaard selv, da det kom dertil. 'Har du lyst til at være anfører, også hvis du skal sidde på bænken?' Han havde udløb, og det var ikke sikkert, han ville få kontrakten forlænget, selv om det også kunne være en mulighed, der opstod.

– Som udgangspunkt, der var jeg da også ærlig omkring, at det ikke var det ideelle at have en anfører med kontraktudløb. Men fra jeg overtager holdet, og med det, der sker undervejs, var det rigtige at have ham som anfører, siger Thomas Thomasberg.
– Om han har fået at vide, at han skal spille, eller en anden har spillet i stedet for ham, så har han gjort, som jeg havde håbet. Ikke forventet, men håbet rigtig meget. Og det er også en illustration af det her hold og dets karakter. Og det har jeg den allerstørste respekt for, siger Thomas Thomasberg.
Efter tre ugers sommerferie begynder Henrik Dalsgaard i AGF, mens Thomas Thomasberg skal finde en ny anfører. Og det er store fodboldstøvler, der skal udfyldes.
– Det er Henrik, der fortjener den allerstørste kredit her. Og det var så stor en glæde at se ham løfte pokalen på sin sidste arbejdsdag.
– Nu kommer der så en ny anfører hertil sommer. Det ideelle er at have en anfører, der bare er stensikker på holdkortet hver gang, har en femårig kontrakt og står for alle de rigtige ting. Men selv i det her halve år, hvor Henrik har stået foran kontraktudløb, har han ageret præcis på den måde, man kan håbe af en anfører, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har haft Henrik Dalsgaard som anfører siden marts 2023, hvor den hidtidige anfører Erik Sviatchenko blev solgt til Houston Dynamo.
Sverrir Ingi Ingason blev viceanfører, da FC Midtjylland i februar var på træningslejr i Portugal, en rolle Jonas Lössl inden da havde.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT