Debatten om indkast fyldte utroligt meget i dansk fodbold i sidste uge, og i Viaplays optakt til søndagens opgør mellem AaB og FC København fik den så nyt liv, da Jacob Neestrup havde medbragt nogle klip med eksempler på situationer, hvor FC Midtjylland ifølge FCK-cheftræneren tager mange meter i forbindelse med indkast.
I Onside-studiet efter 0-0-kampen i Aalborg blev debatten igen bragt op, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen blev spurgt, om Jacob Neestrup har en pointe med sin dagsorden.
– Jeg havde aldrig selv gået til valg på det her, hvis jeg var Jacob Neestrup. Og jeg havde slet ikke gjort det efter en kamp, man havde vundet for første gang i jeg ved ikke hvor lang tid i Superligaen mod FC Midtjylland. Men man må dage sige, at han i hvert fald har fået skabt noget lys på det her med indkast og hvor de bliver taget. Det har jo været hans hovedformål med det her, lød det fra Kenneth Emil Petersen, der herefter uddybede sin pointe:
– Jeg synes, at når man er træner for Nordens flagskib, så synes jeg, at det er en meget lille ting at tage fat i. Det må jeg sige. Jeg synes også, at han sætter sig selv op på en ekstremt skrøbelig piedestal. For hvis jeg var Midtjylland, og der er mange ansatte i FC Midtjylland, så havde jeg sat en eller anden analytiker til at kigge et hav af FC København-kampe igennem for at se: ‘Jamen, hvad med FC København? Tager de en meter eller to eller tre i nogle tilfælde?’ Jeg synes, at det er en skrøbelig piedestal at sætte sig op på.
Ekspert Peter Sørensen var mere forstående for Jacob Neestrups argumentation.
– Jeg synes, at han har en pointe i, at dommerne bør være opmærksomme på noget, som godt kan være kampafgørende. Jeg havde fået en anden til at sige det, i stedet for selv at stille op og ‘kuppe’ vores studie i sidste uge. Men jeg synes, at pointen er rigtig, at det faktisk godt kan være kampafgørende, når man netop har en spidskompetence som FC Midtjylland selvfølgelig bringer i scene i kraft af, at Mads Bech kan kaste så langt.
– Jeg mener faktisk også, det er rigtigt, at det kan betyde rigtigt meget, om man kommer til at ‘snyde’ eller udnytte, at det ikke bliver slået ned på, at man tager to, fem eller 10 meter. Neestrup kommer til at overdrive, eller overdriver bevidst, tror jeg, i sit interview, og det kommer til at forskyde hans pointe, og han slipper dårligt af sted med det, synes jeg. Men det ændrer ikke på, efter min mening, at hans pointer er gode nok, lød det fra Peter Sørensen.
FC København spiller igen på torsdag i Parken, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
TOPNYHED
Stort slag for FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER