Debatten om indkast fyldte utroligt meget i dansk fodbold i sidste uge, og i Viaplays optakt til søndagens opgør mellem AaB og FC København fik den så nyt liv, da Jacob Neestrup havde medbragt nogle klip med eksempler på situationer, hvor FC Midtjylland ifølge FCK-cheftræneren tager mange meter i forbindelse med indkast.
I Onside-studiet efter 0-0-kampen i Aalborg blev debatten igen bragt op, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen blev spurgt, om Jacob Neestrup har en pointe med sin dagsorden.
– Jeg havde aldrig selv gået til valg på det her, hvis jeg var Jacob Neestrup. Og jeg havde slet ikke gjort det efter en kamp, man havde vundet for første gang i jeg ved ikke hvor lang tid i Superligaen mod FC Midtjylland. Men man må dage sige, at han i hvert fald har fået skabt noget lys på det her med indkast og hvor de bliver taget. Det har jo været hans hovedformål med det her, lød det fra Kenneth Emil Petersen, der herefter uddybede sin pointe:
– Jeg synes, at når man er træner for Nordens flagskib, så synes jeg, at det er en meget lille ting at tage fat i. Det må jeg sige. Jeg synes også, at han sætter sig selv op på en ekstremt skrøbelig piedestal. For hvis jeg var Midtjylland, og der er mange ansatte i FC Midtjylland, så havde jeg sat en eller anden analytiker til at kigge et hav af FC København-kampe igennem for at se: ‘Jamen, hvad med FC København? Tager de en meter eller to eller tre i nogle tilfælde?’ Jeg synes, at det er en skrøbelig piedestal at sætte sig op på.
Ekspert Peter Sørensen var mere forstående for Jacob Neestrups argumentation.
– Jeg synes, at han har en pointe i, at dommerne bør være opmærksomme på noget, som godt kan være kampafgørende. Jeg havde fået en anden til at sige det, i stedet for selv at stille op og ‘kuppe’ vores studie i sidste uge. Men jeg synes, at pointen er rigtig, at det faktisk godt kan være kampafgørende, når man netop har en spidskompetence som FC Midtjylland selvfølgelig bringer i scene i kraft af, at Mads Bech kan kaste så langt.
– Jeg mener faktisk også, det er rigtigt, at det kan betyde rigtigt meget, om man kommer til at ‘snyde’ eller udnytte, at det ikke bliver slået ned på, at man tager to, fem eller 10 meter. Neestrup kommer til at overdrive, eller overdriver bevidst, tror jeg, i sit interview, og det kommer til at forskyde hans pointe, og han slipper dårligt af sted med det, synes jeg. Men det ændrer ikke på, efter min mening, at hans pointer er gode nok, lød det fra Peter Sørensen.
FC København spiller igen på torsdag i Parken, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea.
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre