– Han sætter sig op på en skrøbelig piedestal

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen har Jacob Neestrup med sit fokus på indkast bragt sig selv i en udsat position.



Debatten om indkast fyldte utroligt meget i dansk fodbold i sidste uge, og i Viaplays optakt til søndagens opgør mellem AaB og FC København fik den så nyt liv, da Jacob Neestrup havde medbragt nogle klip med eksempler på situationer, hvor FC Midtjylland ifølge FCK-cheftræneren tager mange meter i forbindelse med indkast.

I Onside-studiet efter 0-0-kampen i Aalborg blev debatten igen bragt op, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen blev spurgt, om Jacob Neestrup har en pointe med sin dagsorden.

– Jeg havde aldrig selv gået til valg på det her, hvis jeg var Jacob Neestrup. Og jeg havde slet ikke gjort det efter en kamp, man havde vundet for første gang i jeg ved ikke hvor lang tid i Superligaen mod FC Midtjylland. Men man må dage sige, at han i hvert fald har fået skabt noget lys på det her med indkast og hvor de bliver taget. Det har jo været hans hovedformål med det her, lød det fra Kenneth Emil Petersen, der herefter uddybede sin pointe:

– Jeg synes, at når man er træner for Nordens flagskib, så synes jeg, at det er en meget lille ting at tage fat i. Det må jeg sige. Jeg synes også, at han sætter sig selv op på en ekstremt skrøbelig piedestal. For hvis jeg var Midtjylland, og der er mange ansatte i FC Midtjylland, så havde jeg sat en eller anden analytiker til at kigge et hav af FC København-kampe igennem for at se: ‘Jamen, hvad med FC København? Tager de en meter eller to eller tre i nogle tilfælde?’ Jeg synes, at det er en skrøbelig piedestal at sætte sig op på.

Ekspert Peter Sørensen var mere forstående for Jacob Neestrups argumentation.

– Jeg synes, at han har en pointe i, at dommerne bør være opmærksomme på noget, som godt kan være kampafgørende. Jeg havde fået en anden til at sige det, i stedet for selv at stille op og ‘kuppe’ vores studie i sidste uge. Men jeg synes, at pointen er rigtig, at det faktisk godt kan være kampafgørende, når man netop har en spidskompetence som FC Midtjylland selvfølgelig bringer i scene i kraft af, at Mads Bech kan kaste så langt.

– Jeg mener faktisk også, det er rigtigt, at det kan betyde rigtigt meget, om man kommer til at ‘snyde’ eller udnytte, at det ikke bliver slået ned på, at man tager to, fem eller 10 meter. Neestrup kommer til at overdrive, eller overdriver bevidst, tror jeg, i sit interview, og det kommer til at forskyde hans pointe, og han slipper dårligt af sted med det, synes jeg. Men det ændrer ikke på, efter min mening, at hans pointer er gode nok, lød det fra Peter Sørensen.

FC København spiller igen på torsdag i Parken, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea.





Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney




LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Blæst bagover af Thomas Frank

FC København har taget kontakt

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Vilde Roony matchvinder med panenka

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FC Midtjylland – Silkeborg IF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Brøndbys milliontransfer slår rekord



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Afslører millionløn og særlig aftale

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

‘En fantastisk situation’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Højbjerg reagerer på skandale

FC København – OB

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Kaos truer: Politiet advarer

Drama – chokfyring i Premier League? 

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

‘Sæt ham af!’

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Nedtur for Christian Nørgaard

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Solid Milan-defensiv holder stand

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i