– Han sætter sig op på en skrøbelig piedestal

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen har Jacob Neestrup med sit fokus på indkast bragt sig selv i en udsat position.



Debatten om indkast fyldte utroligt meget i dansk fodbold i sidste uge, og i Viaplays optakt til søndagens opgør mellem AaB og FC København fik den så nyt liv, da Jacob Neestrup havde medbragt nogle klip med eksempler på situationer, hvor FC Midtjylland ifølge FCK-cheftræneren tager mange meter i forbindelse med indkast.

I Onside-studiet efter 0-0-kampen i Aalborg blev debatten igen bragt op, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen blev spurgt, om Jacob Neestrup har en pointe med sin dagsorden.

– Jeg havde aldrig selv gået til valg på det her, hvis jeg var Jacob Neestrup. Og jeg havde slet ikke gjort det efter en kamp, man havde vundet for første gang i jeg ved ikke hvor lang tid i Superligaen mod FC Midtjylland. Men man må dage sige, at han i hvert fald har fået skabt noget lys på det her med indkast og hvor de bliver taget. Det har jo været hans hovedformål med det her, lød det fra Kenneth Emil Petersen, der herefter uddybede sin pointe:

– Jeg synes, at når man er træner for Nordens flagskib, så synes jeg, at det er en meget lille ting at tage fat i. Det må jeg sige. Jeg synes også, at han sætter sig selv op på en ekstremt skrøbelig piedestal. For hvis jeg var Midtjylland, og der er mange ansatte i FC Midtjylland, så havde jeg sat en eller anden analytiker til at kigge et hav af FC København-kampe igennem for at se: ‘Jamen, hvad med FC København? Tager de en meter eller to eller tre i nogle tilfælde?’ Jeg synes, at det er en skrøbelig piedestal at sætte sig op på.

Ekspert Peter Sørensen var mere forstående for Jacob Neestrups argumentation.

– Jeg synes, at han har en pointe i, at dommerne bør være opmærksomme på noget, som godt kan være kampafgørende. Jeg havde fået en anden til at sige det, i stedet for selv at stille op og ‘kuppe’ vores studie i sidste uge. Men jeg synes, at pointen er rigtig, at det faktisk godt kan være kampafgørende, når man netop har en spidskompetence som FC Midtjylland selvfølgelig bringer i scene i kraft af, at Mads Bech kan kaste så langt.

– Jeg mener faktisk også, det er rigtigt, at det kan betyde rigtigt meget, om man kommer til at ‘snyde’ eller udnytte, at det ikke bliver slået ned på, at man tager to, fem eller 10 meter. Neestrup kommer til at overdrive, eller overdriver bevidst, tror jeg, i sit interview, og det kommer til at forskyde hans pointe, og han slipper dårligt af sted med det, synes jeg. Men det ændrer ikke på, efter min mening, at hans pointer er gode nok, lød det fra Peter Sørensen.

FC København spiller igen på torsdag i Parken, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘FCK er nødt til at lytte’

Vil væk fra Brøndby

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Medie: FC København nægter

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afviser stort bud på dansker

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’