– Han sætter sig op på en skrøbelig piedestal

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen har Jacob Neestrup med sit fokus på indkast bragt sig selv i en udsat position.



Debatten om indkast fyldte utroligt meget i dansk fodbold i sidste uge, og i Viaplays optakt til søndagens opgør mellem AaB og FC København fik den så nyt liv, da Jacob Neestrup havde medbragt nogle klip med eksempler på situationer, hvor FC Midtjylland ifølge FCK-cheftræneren tager mange meter i forbindelse med indkast.

I Onside-studiet efter 0-0-kampen i Aalborg blev debatten igen bragt op, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen blev spurgt, om Jacob Neestrup har en pointe med sin dagsorden.

– Jeg havde aldrig selv gået til valg på det her, hvis jeg var Jacob Neestrup. Og jeg havde slet ikke gjort det efter en kamp, man havde vundet for første gang i jeg ved ikke hvor lang tid i Superligaen mod FC Midtjylland. Men man må dage sige, at han i hvert fald har fået skabt noget lys på det her med indkast og hvor de bliver taget. Det har jo været hans hovedformål med det her, lød det fra Kenneth Emil Petersen, der herefter uddybede sin pointe:

– Jeg synes, at når man er træner for Nordens flagskib, så synes jeg, at det er en meget lille ting at tage fat i. Det må jeg sige. Jeg synes også, at han sætter sig selv op på en ekstremt skrøbelig piedestal. For hvis jeg var Midtjylland, og der er mange ansatte i FC Midtjylland, så havde jeg sat en eller anden analytiker til at kigge et hav af FC København-kampe igennem for at se: ‘Jamen, hvad med FC København? Tager de en meter eller to eller tre i nogle tilfælde?’ Jeg synes, at det er en skrøbelig piedestal at sætte sig op på.

Ekspert Peter Sørensen var mere forstående for Jacob Neestrups argumentation.

– Jeg synes, at han har en pointe i, at dommerne bør være opmærksomme på noget, som godt kan være kampafgørende. Jeg havde fået en anden til at sige det, i stedet for selv at stille op og ‘kuppe’ vores studie i sidste uge. Men jeg synes, at pointen er rigtig, at det faktisk godt kan være kampafgørende, når man netop har en spidskompetence som FC Midtjylland selvfølgelig bringer i scene i kraft af, at Mads Bech kan kaste så langt.

– Jeg mener faktisk også, det er rigtigt, at det kan betyde rigtigt meget, om man kommer til at ‘snyde’ eller udnytte, at det ikke bliver slået ned på, at man tager to, fem eller 10 meter. Neestrup kommer til at overdrive, eller overdriver bevidst, tror jeg, i sit interview, og det kommer til at forskyde hans pointe, og han slipper dårligt af sted med det, synes jeg. Men det ændrer ikke på, efter min mening, at hans pointer er gode nok, lød det fra Peter Sørensen.

FC København spiller igen på torsdag i Parken, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea.





‘Sur over Brøndby-transfer’


‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby