– Han sætter sig op på en skrøbelig piedestal

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen har Jacob Neestrup med sit fokus på indkast bragt sig selv i en udsat position.



Debatten om indkast fyldte utroligt meget i dansk fodbold i sidste uge, og i Viaplays optakt til søndagens opgør mellem AaB og FC København fik den så nyt liv, da Jacob Neestrup havde medbragt nogle klip med eksempler på situationer, hvor FC Midtjylland ifølge FCK-cheftræneren tager mange meter i forbindelse med indkast.

I Onside-studiet efter 0-0-kampen i Aalborg blev debatten igen bragt op, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen blev spurgt, om Jacob Neestrup har en pointe med sin dagsorden.

– Jeg havde aldrig selv gået til valg på det her, hvis jeg var Jacob Neestrup. Og jeg havde slet ikke gjort det efter en kamp, man havde vundet for første gang i jeg ved ikke hvor lang tid i Superligaen mod FC Midtjylland. Men man må dage sige, at han i hvert fald har fået skabt noget lys på det her med indkast og hvor de bliver taget. Det har jo været hans hovedformål med det her, lød det fra Kenneth Emil Petersen, der herefter uddybede sin pointe:

– Jeg synes, at når man er træner for Nordens flagskib, så synes jeg, at det er en meget lille ting at tage fat i. Det må jeg sige. Jeg synes også, at han sætter sig selv op på en ekstremt skrøbelig piedestal. For hvis jeg var Midtjylland, og der er mange ansatte i FC Midtjylland, så havde jeg sat en eller anden analytiker til at kigge et hav af FC København-kampe igennem for at se: ‘Jamen, hvad med FC København? Tager de en meter eller to eller tre i nogle tilfælde?’ Jeg synes, at det er en skrøbelig piedestal at sætte sig op på.

Ekspert Peter Sørensen var mere forstående for Jacob Neestrups argumentation.

– Jeg synes, at han har en pointe i, at dommerne bør være opmærksomme på noget, som godt kan være kampafgørende. Jeg havde fået en anden til at sige det, i stedet for selv at stille op og ‘kuppe’ vores studie i sidste uge. Men jeg synes, at pointen er rigtig, at det faktisk godt kan være kampafgørende, når man netop har en spidskompetence som FC Midtjylland selvfølgelig bringer i scene i kraft af, at Mads Bech kan kaste så langt.

– Jeg mener faktisk også, det er rigtigt, at det kan betyde rigtigt meget, om man kommer til at ‘snyde’ eller udnytte, at det ikke bliver slået ned på, at man tager to, fem eller 10 meter. Neestrup kommer til at overdrive, eller overdriver bevidst, tror jeg, i sit interview, og det kommer til at forskyde hans pointe, og han slipper dårligt af sted med det, synes jeg. Men det ændrer ikke på, efter min mening, at hans pointer er gode nok, lød det fra Peter Sørensen.

FC København spiller igen på torsdag i Parken, hvor der venter et Conference League-opgør mod Chelsea.





LIVE

LIVE: Stærk trup klar til FCM-brag

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Transferpres på Albert Grønbæk

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Nicolaisen scorede mod PSG

Brøndby med opløftende nyt om profil

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Det er han ekstremt god til

Store spørgsmålstegn inden FCK

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner