Han satte ild til Lyngby Stadion!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Lyngby Stadion

Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-0
1-0 Frederik Gytkjær (63.).

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub
Det er ikke mange scoringer, som Lyngbys fans får at varme sig på i denne sæson, og frustrationen var da også højlydt på tilskuerpladserne hver eneste gang en stor chance blev formøblet – især da Jesper Cornelius kom alene igennem og misbrugte. Til gengæld var der selvsagt gigantisk eufori, da fødselaren Frederik Gytkjær efter en times spil satte ild til Lyngby Stadion ved på fornem vis at fuldende et flot angreb med et forrygende hovedstød. Igen var det dog primært defensiven, der strålede hos Lyngby, hvor Magnus Jensen som sædvanligt var solid. Hjemmeholdets vigtigste mand var dog målmand Jannich Storch, som havde en håndfuld fine redninger i begge halvlege. Nu er Lyngby over stregen – det er vildt imponerende!

FC Nordsjælland
Nej, nej, nej, Nordsjælland. Skarpheden manglede godt nok i dag! Gæsterne fra Farum dominerede i det meste af kampen og havde mest kvalitet på bolden og kom frem til de største chancer. Benjamin Nygren brændte et par oplagte muligheder, men den største synder var Sindre Walle Egeli, der i første halvleg kom fri til afslutning få meter fra mål. Den norske guldfugl sparkede dog på utrolig vis næsten bolden ud af stadion og kiggede herefter bebrejdende ned på græstæppet, da bolden vist havde ramt en knold. Gæsternes bedste mand i dag var Mario Dorgeles, der var Nordsjællands bedste. Den teknisk dygtige midtbanespiler var involveret i meget af det, der blev farligt for gæsterne. 

Kampens værste:
Sindre Walle Egelis afbrænder i første halvleg var helt vanvittig og meget symptomatisk for Nordsjælland i dag. Startdebutanten Noah Markmann var også tæt på at komme i alvorlige problemer i første halvleg, da den 18-årige forsvarsspiller kom flyvende ind i en tackling, der måske godt kunne have givet en udvisning, hvis han havde ramt sin modspiller lidt mere uheldigt. 

Kampens detalje:
Der var stort drama i anden halvleg, da FC Nordsjællands Yirenkyi fik bolden over stregen, men målet blev annulleret for en snæver offside. På TV 2 var kommentatorerne oprevede over situationen, da tv-produktionen ikke fik leveret det fældende bevis på, at der rent faktisk var offside. Den situation vil gæsterne utvivlsomt være frustrede over





Aldrig nogensinde FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’