Han satte ild til Lyngby Stadion!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Lyngby Stadion

Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-0
1-0 Frederik Gytkjær (63.).

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub
Det er ikke mange scoringer, som Lyngbys fans får at varme sig på i denne sæson, og frustrationen var da også højlydt på tilskuerpladserne hver eneste gang en stor chance blev formøblet – især da Jesper Cornelius kom alene igennem og misbrugte. Til gengæld var der selvsagt gigantisk eufori, da fødselaren Frederik Gytkjær efter en times spil satte ild til Lyngby Stadion ved på fornem vis at fuldende et flot angreb med et forrygende hovedstød. Igen var det dog primært defensiven, der strålede hos Lyngby, hvor Magnus Jensen som sædvanligt var solid. Hjemmeholdets vigtigste mand var dog målmand Jannich Storch, som havde en håndfuld fine redninger i begge halvlege. Nu er Lyngby over stregen – det er vildt imponerende!

FC Nordsjælland
Nej, nej, nej, Nordsjælland. Skarpheden manglede godt nok i dag! Gæsterne fra Farum dominerede i det meste af kampen og havde mest kvalitet på bolden og kom frem til de største chancer. Benjamin Nygren brændte et par oplagte muligheder, men den største synder var Sindre Walle Egeli, der i første halvleg kom fri til afslutning få meter fra mål. Den norske guldfugl sparkede dog på utrolig vis næsten bolden ud af stadion og kiggede herefter bebrejdende ned på græstæppet, da bolden vist havde ramt en knold. Gæsternes bedste mand i dag var Mario Dorgeles, der var Nordsjællands bedste. Den teknisk dygtige midtbanespiler var involveret i meget af det, der blev farligt for gæsterne. 

Kampens værste:
Sindre Walle Egelis afbrænder i første halvleg var helt vanvittig og meget symptomatisk for Nordsjælland i dag. Startdebutanten Noah Markmann var også tæt på at komme i alvorlige problemer i første halvleg, da den 18-årige forsvarsspiller kom flyvende ind i en tackling, der måske godt kunne have givet en udvisning, hvis han havde ramt sin modspiller lidt mere uheldigt. 

Kampens detalje:
Der var stort drama i anden halvleg, da FC Nordsjællands Yirenkyi fik bolden over stregen, men målet blev annulleret for en snæver offside. På TV 2 var kommentatorerne oprevede over situationen, da tv-produktionen ikke fik leveret det fældende bevis på, at der rent faktisk var offside. Den situation vil gæsterne utvivlsomt være frustrede over





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’