Han satte ild til Lyngby Stadion!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Lyngby Boldklub og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Lyngby Stadion

Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-0
1-0 Frederik Gytkjær (63.).

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub
Det er ikke mange scoringer, som Lyngbys fans får at varme sig på i denne sæson, og frustrationen var da også højlydt på tilskuerpladserne hver eneste gang en stor chance blev formøblet – især da Jesper Cornelius kom alene igennem og misbrugte. Til gengæld var der selvsagt gigantisk eufori, da fødselaren Frederik Gytkjær efter en times spil satte ild til Lyngby Stadion ved på fornem vis at fuldende et flot angreb med et forrygende hovedstød. Igen var det dog primært defensiven, der strålede hos Lyngby, hvor Magnus Jensen som sædvanligt var solid. Hjemmeholdets vigtigste mand var dog målmand Jannich Storch, som havde en håndfuld fine redninger i begge halvlege. Nu er Lyngby over stregen – det er vildt imponerende!

FC Nordsjælland
Nej, nej, nej, Nordsjælland. Skarpheden manglede godt nok i dag! Gæsterne fra Farum dominerede i det meste af kampen og havde mest kvalitet på bolden og kom frem til de største chancer. Benjamin Nygren brændte et par oplagte muligheder, men den største synder var Sindre Walle Egeli, der i første halvleg kom fri til afslutning få meter fra mål. Den norske guldfugl sparkede dog på utrolig vis næsten bolden ud af stadion og kiggede herefter bebrejdende ned på græstæppet, da bolden vist havde ramt en knold. Gæsternes bedste mand i dag var Mario Dorgeles, der var Nordsjællands bedste. Den teknisk dygtige midtbanespiler var involveret i meget af det, der blev farligt for gæsterne. 

Kampens værste:
Sindre Walle Egelis afbrænder i første halvleg var helt vanvittig og meget symptomatisk for Nordsjælland i dag. Startdebutanten Noah Markmann var også tæt på at komme i alvorlige problemer i første halvleg, da den 18-årige forsvarsspiller kom flyvende ind i en tackling, der måske godt kunne have givet en udvisning, hvis han havde ramt sin modspiller lidt mere uheldigt. 

Kampens detalje:
Der var stort drama i anden halvleg, da FC Nordsjællands Yirenkyi fik bolden over stregen, men målet blev annulleret for en snæver offside. På TV 2 var kommentatorerne oprevede over situationen, da tv-produktionen ikke fik leveret det fældende bevis på, at der rent faktisk var offside. Den situation vil gæsterne utvivlsomt være frustrede over






De køber ham for 740 mio.




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Kryptisk transfermelding

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien