Tipsbladet på Lyngby Stadion
Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland 1-0
1-0 Frederik Gytkjær (63.).
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub
Det er ikke mange scoringer, som Lyngbys fans får at varme sig på i denne sæson, og frustrationen var da også højlydt på tilskuerpladserne hver eneste gang en stor chance blev formøblet – især da Jesper Cornelius kom alene igennem og misbrugte. Til gengæld var der selvsagt gigantisk eufori, da fødselaren Frederik Gytkjær efter en times spil satte ild til Lyngby Stadion ved på fornem vis at fuldende et flot angreb med et forrygende hovedstød. Igen var det dog primært defensiven, der strålede hos Lyngby, hvor Magnus Jensen som sædvanligt var solid. Hjemmeholdets vigtigste mand var dog målmand Jannich Storch, som havde en håndfuld fine redninger i begge halvlege. Nu er Lyngby over stregen – det er vildt imponerende!
FC Nordsjælland
Nej, nej, nej, Nordsjælland. Skarpheden manglede godt nok i dag! Gæsterne fra Farum dominerede i det meste af kampen og havde mest kvalitet på bolden og kom frem til de største chancer. Benjamin Nygren brændte et par oplagte muligheder, men den største synder var Sindre Walle Egeli, der i første halvleg kom fri til afslutning få meter fra mål. Den norske guldfugl sparkede dog på utrolig vis næsten bolden ud af stadion og kiggede herefter bebrejdende ned på græstæppet, da bolden vist havde ramt en knold. Gæsternes bedste mand i dag var Mario Dorgeles, der var Nordsjællands bedste. Den teknisk dygtige midtbanespiler var involveret i meget af det, der blev farligt for gæsterne.
Kampens værste:
Sindre Walle Egelis afbrænder i første halvleg var helt vanvittig og meget symptomatisk for Nordsjælland i dag. Startdebutanten Noah Markmann var også tæt på at komme i alvorlige problemer i første halvleg, da den 18-årige forsvarsspiller kom flyvende ind i en tackling, der måske godt kunne have givet en udvisning, hvis han havde ramt sin modspiller lidt mere uheldigt.
Kampens detalje:
Der var stort drama i anden halvleg, da FC Nordsjællands Yirenkyi fik bolden over stregen, men målet blev annulleret for en snæver offside. På TV 2 var kommentatorerne oprevede over situationen, da tv-produktionen ikke fik leveret det fældende bevis på, at der rent faktisk var offside. Den situation vil gæsterne utvivlsomt være frustrede over
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER