Han scorer alle OB-mål – er guldfuglen på vej væk?

OB er tilbage i Superligaen, men kan fynboerne holde på topscorer Luca Kjerrumgaard?



ODENSE (Tipsbladet): Luca Kjerrumgaard har været OB‘eren over alle OB’ere i denne sæson.

Lørdag var det selvfølgelig også ham, der sikrede fynboerne oprykning til Superligaen.

Den 22-årige angriber scorede OB’s enlige mål i 1-1-kampen mod Hvidovre, og det var Luca Kjerrumgaards 18. fuldtræffer i denne sæson. Han er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.

– Det har været en fed sæson, som især for mig er gået op i en højere enhed. Jeg har fået lov til at vise mig frem og udvikle mig, og for hvert mål, jeg har scoret, har jeg fået mere selvtillid, siger Luca Kjerrumgaard til Tipsbladet.

Nu skal Luca Kjerrumgaard score sine mål i Superligaen – eller skal han?

Interessen for OB-stjernen vil uden tvivl være massiv i sommerens transfervindue, og allerede i vinter var der rygter om FC Köln.

– Jeg ser på det, når sæsonen er helt slut. For klubben og mig handler det om, at det næste skridt skal tages på den rigtige måde. Hvis der kommer noget, som vi begge synes er interessant, kigger vi på det, men jeg er glad for at være i OB, og jeg har en lang kontrakt.

– Så længe, jeg har det, er jeg loyal overfor klubben, men jeg har selvfølgelig nogle drømme, fastslår angriberen.

Luca Kjerrumgaard har kontrakt med OB frem til sommeren 2027, så fynboerne kan med rette kræve sig godt betalt, hvis de skal gå med til at sælge guldfuglen.

OB’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke blive overrasket, hvis der sker ting og sager i sommerens transfervindue.

– Det kunne jeg bestemt godt forestille mig, men vi skal glæde os over, at vi ikke er nødt til at sælge Luca. Vi har en god, lang kontrakt med en spiller, som trives og fungerer vanvittigt godt i OB.

– Det kan vi holde fast i, men der er også en mulighed for, at noget bliver så interessant, at vi både for vores og Lucas skyld skal sige ja, siger Trols Bech til Tipsbladet.

Mange følelser i dag

Transfervinduet venter først om et par måneder – det samme gør OB’s comeback i Superligaen. Lørdag sikrede fynboerne sig billetten med 1-1 mod Hvidovre IF.

Det blev en kamp, der endte, som den skulle set med OB-briller, men bestemt ikke var sindsoprivende.

– Det er dejligt at kunne kalde sig et Superliga-hold igen. Der er mange følelser lige nu, og jeg er rigtig glad. Samtidig har jeg det også sådan, at jeg ikke kan forstå, at vi ikke vinder sådan en kamp her, siger Luca Kjerrumgaard og fortsætter:

– Vi spillede ikke med den samme energi hele kampen og var for langt fra vores modstandere. Den fælles kommunikation omkring vores energiniveau var bare ikke god nok.

– Men vi skal selvfølgelig også være glade og tilfredse en dag som i dag. Vi har formået at skrabe så mange point sammen, at vi kunne lukke det tidligt, og det skal vi alle i klubben være stolte af. Vi har kun tabt tre kampe i denne sæson, så cadeau til hele klubben.

OB ser ud til at tage Fredericia med sig op i Superligaen.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

‘Det må ikke ske’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Her skal Sepp Piontek begraves

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Chok: Dortmund ude af Champions League

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom