ODENSE (Tipsbladet): Luca Kjerrumgaard har været OB‘eren over alle OB’ere i denne sæson.
Lørdag var det selvfølgelig også ham, der sikrede fynboerne oprykning til Superligaen.
Den 22-årige angriber scorede OB’s enlige mål i 1-1-kampen mod Hvidovre, og det var Luca Kjerrumgaards 18. fuldtræffer i denne sæson. Han er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.
– Det har været en fed sæson, som især for mig er gået op i en højere enhed. Jeg har fået lov til at vise mig frem og udvikle mig, og for hvert mål, jeg har scoret, har jeg fået mere selvtillid, siger Luca Kjerrumgaard til Tipsbladet.
Nu skal Luca Kjerrumgaard score sine mål i Superligaen – eller skal han?
Interessen for OB-stjernen vil uden tvivl være massiv i sommerens transfervindue, og allerede i vinter var der rygter om FC Köln.
– Jeg ser på det, når sæsonen er helt slut. For klubben og mig handler det om, at det næste skridt skal tages på den rigtige måde. Hvis der kommer noget, som vi begge synes er interessant, kigger vi på det, men jeg er glad for at være i OB, og jeg har en lang kontrakt.
– Så længe, jeg har det, er jeg loyal overfor klubben, men jeg har selvfølgelig nogle drømme, fastslår angriberen.
Luca Kjerrumgaard har kontrakt med OB frem til sommeren 2027, så fynboerne kan med rette kræve sig godt betalt, hvis de skal gå med til at sælge guldfuglen.
OB’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke blive overrasket, hvis der sker ting og sager i sommerens transfervindue.
– Det kunne jeg bestemt godt forestille mig, men vi skal glæde os over, at vi ikke er nødt til at sælge Luca. Vi har en god, lang kontrakt med en spiller, som trives og fungerer vanvittigt godt i OB.
– Det kan vi holde fast i, men der er også en mulighed for, at noget bliver så interessant, at vi både for vores og Lucas skyld skal sige ja, siger Trols Bech til Tipsbladet.

Mange følelser i dag
Transfervinduet venter først om et par måneder – det samme gør OB’s comeback i Superligaen. Lørdag sikrede fynboerne sig billetten med 1-1 mod Hvidovre IF.
Det blev en kamp, der endte, som den skulle set med OB-briller, men bestemt ikke var sindsoprivende.
– Det er dejligt at kunne kalde sig et Superliga-hold igen. Der er mange følelser lige nu, og jeg er rigtig glad. Samtidig har jeg det også sådan, at jeg ikke kan forstå, at vi ikke vinder sådan en kamp her, siger Luca Kjerrumgaard og fortsætter:
– Vi spillede ikke med den samme energi hele kampen og var for langt fra vores modstandere. Den fælles kommunikation omkring vores energiniveau var bare ikke god nok.
– Men vi skal selvfølgelig også være glade og tilfredse en dag som i dag. Vi har formået at skrabe så mange point sammen, at vi kunne lukke det tidligt, og det skal vi alle i klubben være stolte af. Vi har kun tabt tre kampe i denne sæson, så cadeau til hele klubben.
OB ser ud til at tage Fredericia med sig op i Superligaen.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
Højlund stjæler overskrifter
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien