Han scorer alle OB-mål – er guldfuglen på vej væk?

OB er tilbage i Superligaen, men kan fynboerne holde på topscorer Luca Kjerrumgaard?



ODENSE (Tipsbladet): Luca Kjerrumgaard har været OB‘eren over alle OB’ere i denne sæson.

Lørdag var det selvfølgelig også ham, der sikrede fynboerne oprykning til Superligaen.

Den 22-årige angriber scorede OB’s enlige mål i 1-1-kampen mod Hvidovre, og det var Luca Kjerrumgaards 18. fuldtræffer i denne sæson. Han er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.

– Det har været en fed sæson, som især for mig er gået op i en højere enhed. Jeg har fået lov til at vise mig frem og udvikle mig, og for hvert mål, jeg har scoret, har jeg fået mere selvtillid, siger Luca Kjerrumgaard til Tipsbladet.

Nu skal Luca Kjerrumgaard score sine mål i Superligaen – eller skal han?

Interessen for OB-stjernen vil uden tvivl være massiv i sommerens transfervindue, og allerede i vinter var der rygter om FC Köln.

– Jeg ser på det, når sæsonen er helt slut. For klubben og mig handler det om, at det næste skridt skal tages på den rigtige måde. Hvis der kommer noget, som vi begge synes er interessant, kigger vi på det, men jeg er glad for at være i OB, og jeg har en lang kontrakt.

– Så længe, jeg har det, er jeg loyal overfor klubben, men jeg har selvfølgelig nogle drømme, fastslår angriberen.

Luca Kjerrumgaard har kontrakt med OB frem til sommeren 2027, så fynboerne kan med rette kræve sig godt betalt, hvis de skal gå med til at sælge guldfuglen.

OB’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke blive overrasket, hvis der sker ting og sager i sommerens transfervindue.

– Det kunne jeg bestemt godt forestille mig, men vi skal glæde os over, at vi ikke er nødt til at sælge Luca. Vi har en god, lang kontrakt med en spiller, som trives og fungerer vanvittigt godt i OB.

– Det kan vi holde fast i, men der er også en mulighed for, at noget bliver så interessant, at vi både for vores og Lucas skyld skal sige ja, siger Trols Bech til Tipsbladet.

Mange følelser i dag

Transfervinduet venter først om et par måneder – det samme gør OB’s comeback i Superligaen. Lørdag sikrede fynboerne sig billetten med 1-1 mod Hvidovre IF.

Det blev en kamp, der endte, som den skulle set med OB-briller, men bestemt ikke var sindsoprivende.

– Det er dejligt at kunne kalde sig et Superliga-hold igen. Der er mange følelser lige nu, og jeg er rigtig glad. Samtidig har jeg det også sådan, at jeg ikke kan forstå, at vi ikke vinder sådan en kamp her, siger Luca Kjerrumgaard og fortsætter:

– Vi spillede ikke med den samme energi hele kampen og var for langt fra vores modstandere. Den fælles kommunikation omkring vores energiniveau var bare ikke god nok.

– Men vi skal selvfølgelig også være glade og tilfredse en dag som i dag. Vi har formået at skrabe så mange point sammen, at vi kunne lukke det tidligt, og det skal vi alle i klubben være stolte af. Vi har kun tabt tre kampe i denne sæson, så cadeau til hele klubben.

OB ser ud til at tage Fredericia med sig op i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

LIVE: Barcelona – FC København

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

West Ham forventer Hermansen-skifte

Færdig i dansk klub

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– Det er ikke rigtig min beslutning

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Nørgaard kommenterer exitrygte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke