ODENSE (Tipsbladet): Luca Kjerrumgaard har været OB‘eren over alle OB’ere i denne sæson.
Lørdag var det selvfølgelig også ham, der sikrede fynboerne oprykning til Superligaen.
Den 22-årige angriber scorede OB’s enlige mål i 1-1-kampen mod Hvidovre, og det var Luca Kjerrumgaards 18. fuldtræffer i denne sæson. Han er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.
– Det har været en fed sæson, som især for mig er gået op i en højere enhed. Jeg har fået lov til at vise mig frem og udvikle mig, og for hvert mål, jeg har scoret, har jeg fået mere selvtillid, siger Luca Kjerrumgaard til Tipsbladet.
Nu skal Luca Kjerrumgaard score sine mål i Superligaen – eller skal han?
Interessen for OB-stjernen vil uden tvivl være massiv i sommerens transfervindue, og allerede i vinter var der rygter om FC Köln.
– Jeg ser på det, når sæsonen er helt slut. For klubben og mig handler det om, at det næste skridt skal tages på den rigtige måde. Hvis der kommer noget, som vi begge synes er interessant, kigger vi på det, men jeg er glad for at være i OB, og jeg har en lang kontrakt.
– Så længe, jeg har det, er jeg loyal overfor klubben, men jeg har selvfølgelig nogle drømme, fastslår angriberen.
Luca Kjerrumgaard har kontrakt med OB frem til sommeren 2027, så fynboerne kan med rette kræve sig godt betalt, hvis de skal gå med til at sælge guldfuglen.
OB’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke blive overrasket, hvis der sker ting og sager i sommerens transfervindue.
– Det kunne jeg bestemt godt forestille mig, men vi skal glæde os over, at vi ikke er nødt til at sælge Luca. Vi har en god, lang kontrakt med en spiller, som trives og fungerer vanvittigt godt i OB.
– Det kan vi holde fast i, men der er også en mulighed for, at noget bliver så interessant, at vi både for vores og Lucas skyld skal sige ja, siger Trols Bech til Tipsbladet.

Mange følelser i dag
Transfervinduet venter først om et par måneder – det samme gør OB’s comeback i Superligaen. Lørdag sikrede fynboerne sig billetten med 1-1 mod Hvidovre IF.
Det blev en kamp, der endte, som den skulle set med OB-briller, men bestemt ikke var sindsoprivende.
– Det er dejligt at kunne kalde sig et Superliga-hold igen. Der er mange følelser lige nu, og jeg er rigtig glad. Samtidig har jeg det også sådan, at jeg ikke kan forstå, at vi ikke vinder sådan en kamp her, siger Luca Kjerrumgaard og fortsætter:
– Vi spillede ikke med den samme energi hele kampen og var for langt fra vores modstandere. Den fælles kommunikation omkring vores energiniveau var bare ikke god nok.
– Men vi skal selvfølgelig også være glade og tilfredse en dag som i dag. Vi har formået at skrabe så mange point sammen, at vi kunne lukke det tidligt, og det skal vi alle i klubben være stolte af. Vi har kun tabt tre kampe i denne sæson, så cadeau til hele klubben.
OB ser ud til at tage Fredericia med sig op i Superligaen.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub