Han scorer alle OB-mål – er guldfuglen på vej væk?

OB er tilbage i Superligaen, men kan fynboerne holde på topscorer Luca Kjerrumgaard?



ODENSE (Tipsbladet): Luca Kjerrumgaard har været OB‘eren over alle OB’ere i denne sæson.

Lørdag var det selvfølgelig også ham, der sikrede fynboerne oprykning til Superligaen.

Den 22-årige angriber scorede OB’s enlige mål i 1-1-kampen mod Hvidovre, og det var Luca Kjerrumgaards 18. fuldtræffer i denne sæson. Han er suveræn topscorer i NordicBet Ligaen.

– Det har været en fed sæson, som især for mig er gået op i en højere enhed. Jeg har fået lov til at vise mig frem og udvikle mig, og for hvert mål, jeg har scoret, har jeg fået mere selvtillid, siger Luca Kjerrumgaard til Tipsbladet.

Nu skal Luca Kjerrumgaard score sine mål i Superligaen – eller skal han?

Interessen for OB-stjernen vil uden tvivl være massiv i sommerens transfervindue, og allerede i vinter var der rygter om FC Köln.

– Jeg ser på det, når sæsonen er helt slut. For klubben og mig handler det om, at det næste skridt skal tages på den rigtige måde. Hvis der kommer noget, som vi begge synes er interessant, kigger vi på det, men jeg er glad for at være i OB, og jeg har en lang kontrakt.

– Så længe, jeg har det, er jeg loyal overfor klubben, men jeg har selvfølgelig nogle drømme, fastslår angriberen.

Luca Kjerrumgaard har kontrakt med OB frem til sommeren 2027, så fynboerne kan med rette kræve sig godt betalt, hvis de skal gå med til at sælge guldfuglen.

OB’s sportsdirektør, Troels Bech, vil ikke blive overrasket, hvis der sker ting og sager i sommerens transfervindue.

– Det kunne jeg bestemt godt forestille mig, men vi skal glæde os over, at vi ikke er nødt til at sælge Luca. Vi har en god, lang kontrakt med en spiller, som trives og fungerer vanvittigt godt i OB.

– Det kan vi holde fast i, men der er også en mulighed for, at noget bliver så interessant, at vi både for vores og Lucas skyld skal sige ja, siger Trols Bech til Tipsbladet.

Mange følelser i dag

Transfervinduet venter først om et par måneder – det samme gør OB’s comeback i Superligaen. Lørdag sikrede fynboerne sig billetten med 1-1 mod Hvidovre IF.

Det blev en kamp, der endte, som den skulle set med OB-briller, men bestemt ikke var sindsoprivende.

– Det er dejligt at kunne kalde sig et Superliga-hold igen. Der er mange følelser lige nu, og jeg er rigtig glad. Samtidig har jeg det også sådan, at jeg ikke kan forstå, at vi ikke vinder sådan en kamp her, siger Luca Kjerrumgaard og fortsætter:

– Vi spillede ikke med den samme energi hele kampen og var for langt fra vores modstandere. Den fælles kommunikation omkring vores energiniveau var bare ikke god nok.

– Men vi skal selvfølgelig også være glade og tilfredse en dag som i dag. Vi har formået at skrabe så mange point sammen, at vi kunne lukke det tidligt, og det skal vi alle i klubben være stolte af. Vi har kun tabt tre kampe i denne sæson, så cadeau til hele klubben.

OB ser ud til at tage Fredericia med sig op i Superligaen.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ekspert hylder Høgh-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Han er Superligaens ringeste målmand!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

Nu åbner Wind op for fremtiden

Glem det, Leicester!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Har været uenig med Steve Cooper

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Barcelona – Atletico

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Thomas Delaney er fortid’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Sporting CP – Arsenal

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Det betyder intet mod Liverpool

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern