– Han skal præstere i FCM, ellers får han høvl

Den tidligere Viborg-spiller Christian Sørensen kan snart kalde sig FC Midtjylland-spiller, men hvad venter der backen på Heden med sin Viborg-fortid? Tipsbladet har talt med tidligere Superliga-profil Christopher Poulsen, der blev solgt fra Viborg til FCM. Poulsen siger, at Sørensen skal præstere fra dag ét for at vinde fansene.



Et kontroversielt klubskifte er snart en realitet. 

Tipsbladet har nemlig afsløret tidligere tirsdag, at FC Midtjylland har købt Christian Sørensen i FC København. 

En ting er, at FC København sælger til en direkte konkurrent. Noget andet er, at Christian Sørensen tidligere har været en profil for Viborg FF, og Viborg og FCM er ærkerivaler. 

Men hvad venter der Sørensen, når han skal spille for FC Midtjylland? 

Tipsbladet har talt med den tidligere Superliga-profil Christopher Poulsen, der tog det kontroversielle skifte fra Viborg til FC Midtjylland i 2007. 

Poulsen fortæller, at der hviler et pres på 32-årige Sørensens skuldre.

– Jeg tror faktisk også, at Viborg har problemer på den venstreback. Jeg ved ikke, om det var noget anderledes dengang. Jeg blev jo solgt fra Viborg til FC Midtjylland, så det var en direkte transfer. Her har jo trods alt været på en mellemstadion i København. Jeg tror, at de vil være trætte af at se på det. Det er jo aldrig populært lige meget, hvordan man vender og drejer det. Det er aldrig skide populært, men det er spillet og vilkårene, siger Christopher Poulsen til Tipsbladet.

Tror du, at han kan blive elsket af FC Midtjyllands fans?

– Han skal i hvert fald præstere, ellers får han høvl. Jeg tror også, at Viborg har været der. FCM har bare nogle andre penge at spille på, og begge klubber står med et akut problem med en venstrebenet venstre back, der kan spille fra dag ét. Han skal præstere til at starte med.

– Det kan være, at han får nogle kommentarer fra dem, som han kender i Viborg. Han er ikke blevet solgt direkte fra Viborg til FCM, og det var nok derfor, at han fik nogle høvl.

– Det kan også, at han får det. I FC Midtjylland ved de jo godt, at han har været i Viborg. Når jeg går rundt på de forskellige stadions og ser grupperingerne, så er der rigtig mange i FC Midtjylland, der har t-shirts, hvor der står 'Vi hader VFF'. Sådan er det bare. Det er spillet. Jeg tænker, at han skal præstere fra første dag, hvis han skal ind i folden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Christopher Poulsen i FC Midtjylland-trøjen. Foto: Alamy

Ubehageligt på nogle parametre
42-årige Poulsen husker tydeligt, hvad han blev udsat for 2007. 

– Jeg synes, at min omgang var præget af noget, der var en lille smule anderledes. Jeg kom jo rent faktisk tilbage til VFF, og jeg følte, at jeg vandt dem igen. Det er klart, da jeg skiftede fra Viborg til FC Midtjylland, der er det nok de færreste, der kender baggrunden for det.

– Der var trængselstider i klubben, og der kunne man tjene en skilling. Jeg følte, at jeg hjalp den ene klub og kom til at spille for den anden klub, hvor man præsterede fra dag ét og vandt noget tillid.

– Det skal der til. Det var en hård medfart. Der bliver råbt nogle ting og sager, også til min bedre halvdel. Det var ubehageligt på nogle parametre, men det var ikke mere end det, siger Christopher Poulsen til Tipsbladet.

Poulsen nåede at spille hele 309 Superliga-kampe i alt for Silkeborg, Viborg FF og FC Midtjylland. 

Efter karrieren var han fodboldtræner i de danske serierækker, men i dag er han ikke en del af fodboldbranchen. 

Christian Sørensen skiftede fra Viborg FF til FCK i august 2022.



Vil have stjernetræner til Tottenham

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

På vej til storklub

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

Lurer på dyr dansk stjerne

Solgt for 285 millioner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stopper alle forhandlinger

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Pibekoncert til Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’