– Han skal præstere i FCM, ellers får han høvl

Den tidligere Viborg-spiller Christian Sørensen kan snart kalde sig FC Midtjylland-spiller, men hvad venter der backen på Heden med sin Viborg-fortid? Tipsbladet har talt med tidligere Superliga-profil Christopher Poulsen, der blev solgt fra Viborg til FCM. Poulsen siger, at Sørensen skal præstere fra dag ét for at vinde fansene.



Et kontroversielt klubskifte er snart en realitet. 

Tipsbladet har nemlig afsløret tidligere tirsdag, at FC Midtjylland har købt Christian Sørensen i FC København. 

En ting er, at FC København sælger til en direkte konkurrent. Noget andet er, at Christian Sørensen tidligere har været en profil for Viborg FF, og Viborg og FCM er ærkerivaler. 

Men hvad venter der Sørensen, når han skal spille for FC Midtjylland? 

Tipsbladet har talt med den tidligere Superliga-profil Christopher Poulsen, der tog det kontroversielle skifte fra Viborg til FC Midtjylland i 2007. 

Poulsen fortæller, at der hviler et pres på 32-årige Sørensens skuldre.

– Jeg tror faktisk også, at Viborg har problemer på den venstreback. Jeg ved ikke, om det var noget anderledes dengang. Jeg blev jo solgt fra Viborg til FC Midtjylland, så det var en direkte transfer. Her har jo trods alt været på en mellemstadion i København. Jeg tror, at de vil være trætte af at se på det. Det er jo aldrig populært lige meget, hvordan man vender og drejer det. Det er aldrig skide populært, men det er spillet og vilkårene, siger Christopher Poulsen til Tipsbladet.

Tror du, at han kan blive elsket af FC Midtjyllands fans?

– Han skal i hvert fald præstere, ellers får han høvl. Jeg tror også, at Viborg har været der. FCM har bare nogle andre penge at spille på, og begge klubber står med et akut problem med en venstrebenet venstre back, der kan spille fra dag ét. Han skal præstere til at starte med.

– Det kan være, at han får nogle kommentarer fra dem, som han kender i Viborg. Han er ikke blevet solgt direkte fra Viborg til FCM, og det var nok derfor, at han fik nogle høvl.

– Det kan også, at han får det. I FC Midtjylland ved de jo godt, at han har været i Viborg. Når jeg går rundt på de forskellige stadions og ser grupperingerne, så er der rigtig mange i FC Midtjylland, der har t-shirts, hvor der står 'Vi hader VFF'. Sådan er det bare. Det er spillet. Jeg tænker, at han skal præstere fra første dag, hvis han skal ind i folden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Christopher Poulsen i FC Midtjylland-trøjen. Foto: Alamy

Ubehageligt på nogle parametre
42-årige Poulsen husker tydeligt, hvad han blev udsat for 2007. 

– Jeg synes, at min omgang var præget af noget, der var en lille smule anderledes. Jeg kom jo rent faktisk tilbage til VFF, og jeg følte, at jeg vandt dem igen. Det er klart, da jeg skiftede fra Viborg til FC Midtjylland, der er det nok de færreste, der kender baggrunden for det.

– Der var trængselstider i klubben, og der kunne man tjene en skilling. Jeg følte, at jeg hjalp den ene klub og kom til at spille for den anden klub, hvor man præsterede fra dag ét og vandt noget tillid.

– Det skal der til. Det var en hård medfart. Der bliver råbt nogle ting og sager, også til min bedre halvdel. Det var ubehageligt på nogle parametre, men det var ikke mere end det, siger Christopher Poulsen til Tipsbladet.

Poulsen nåede at spille hele 309 Superliga-kampe i alt for Silkeborg, Viborg FF og FC Midtjylland. 

Efter karrieren var han fodboldtræner i de danske serierækker, men i dag er han ikke en del af fodboldbranchen. 

Christian Sørensen skiftede fra Viborg FF til FCK i august 2022.







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dyr dansk bomber til Everton?

Mere aktivitet på vej i FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FBI Boston fælder dansk rigmand

– Det er meget svært for Nørgaard

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen