Han snuser til det store Superliga-gennembrud

Tipsbladet zoomer ind på mandagskampen mellem Vejle Boldklub og FC Nordsjælland.



Vejle Boldklub – FC Nordsjælland 0-1 (0-0)
0-1, Oliver Antman (62.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub

Vejle Boldklub vadede ikke i chancer, men når værterne var farlige, var Dimitris Emmanouilidis ofte involveret. Den græske kantspiller havde flere fornuftige aktioner og var chanceskabende. Samtidig skal vi simpelthen rose målmand Igor Vekic, der havde et par fine redninger. 

FC Nordsjælland
Det var ikke FC Nordsjællands bedste præstation, men et par stykker stod stærkt i billedet. En af dem er Oliver Antman. Den finske offensivspiller blev matchvinder med et fornemt mål og havde andre gode forsøg.

I et par år har han stået på spring og flirtet med det store gennembrud i FC Nordsjælland. Nu er han startet inde i sæsonens tre første kampe og står noteret for både et mål og en assist, så spørgsmålet er, om gennembruddet for alvor kommer nu? Han snuser i hvert fald til det!

Kampens værste
Mens der ikke var nogen, der decideret brændte banen af, var der heller ingen, der faldt helt igennem. Når det så er sagt, var det ikke en stor præstation af Vejles ellers så dygtige angriber German Onugkha. Han var mere eller mindre usynlig, og Vejle skal kræve mere af ham for at få point.

Kampens detalje
Det er jo ganske enkelt vildt, hvor skydegal Conrad Harder er! Den unge angriber har ry for at skyde på alt, og det ry levede han i den grad op til i første halvleg af kampen mod Vejle Boldklub.

Flere af forsøgene var også ganske fornuftige, men et enkelt var lige lovlig optimistisk. Conrad Harder havde nemlig bolden under en meter fra baglinjen og i udkanten af feltet, men det afholdt ham ikke fra at trykke af frem for at forsøge et indlæg til nogle holdkammerater. Som sagt var det måske ikke den bedste beslutning, men for at være angriber skal man turde afslutte, og det tør det unge stortalent!







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz – Colombia