Han var bomstærk – så du det, Jacob Neestrup?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.



Tipsbladet på Right to Dream Park

FC Nordsjælland – FC København 0-1 (0-0)
0-1 Amin Chiakha (63.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Caleb Yirenkyi. En ny gigant i Farum? Det kunne han godt gå hen og blive. Den 19-årige ghaneser strålede af overskud på FC Nordsjællands midtbane, hvor han støbte mange kugler og var sikker med bolden. Formåede samtidig at stå i vejen for mange af FC Københavns aktioner. Caleb Yirenkyi kan hver dag lære af selveste Michael Essien i Farum, og det virker til, at han hører efter. Mark Brink leverede også en god præstation for FC Nordsjælland.

FC København:
Stærke præstationer af William Clem og Victor Froholdt, der var de eneste danskere i udeholdets startopstilling. Clem sørgede for fremdrift i FCK’s spil, og når det blev farligt, var han ofte involveret. Defensivt påpasselig, men også med noget offensivt bid, som er noget af det, der af og til mangler hos den unge midtbanemand. Brian Riemer var på stadion for at overvære kampen – gad vide, om William Clem sammen med Froholdt fik et lille plus i landstrænerens bog?

Én, der med sikkerhed fik et plus i Jacob Neestrups bog, var Munashe Garananga, der afløste en karantæneramt Pantelis Hatzdiakos. Garananga spiller ikke meget, men han fik vist, at han er værd at regne for noget. Midtstopperen var bomstærk og sendte et flot signal om, at han er klar.

Kampens værste:
Gæsterne slap afsted med en sejr, men der er stadig grund til københavnske panderynker over Elias Achouri. Tuneseren er en skygge af den spiller, han var i sidste sæson. FCK-stjernen skabte intet mod FC Nordsjælland og lignede en mand, der savner selvtillid. Hvis det står skidt til med Robert, har FCK for alvor brug for en velspillende Achouri – der er et stykke vej til lige nu.

Kampens detalje:
“Chelsea-formationen” med tre stoppere blev gravet frem af Jacob Neestrup, og det er ikke ofte, den ses udfoldet i Superligaen. Kevin Diks er en hovedperson i den formation, da han som den midterste stopper også har til opgave et skubbe op og blive en ekstra brik i opspillet. Den opgave løste Diks fint, men FC Nordsjælland blev ikke for alvor bragt ud af fatning af Neestrups skaktræk. Gæsternes defensiv stod dog stærkt.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

– Jeg er dum

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

AGF køber ham

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Belgien – Egypten

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig