Tipsbladet på Right to Dream Park
FC Nordsjælland – FC København 0-1 (0-0)
0-1 Amin Chiakha (63.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Caleb Yirenkyi. En ny gigant i Farum? Det kunne han godt gå hen og blive. Den 19-årige ghaneser strålede af overskud på FC Nordsjællands midtbane, hvor han støbte mange kugler og var sikker med bolden. Formåede samtidig at stå i vejen for mange af FC Københavns aktioner. Caleb Yirenkyi kan hver dag lære af selveste Michael Essien i Farum, og det virker til, at han hører efter. Mark Brink leverede også en god præstation for FC Nordsjælland.
FC København:
Stærke præstationer af William Clem og Victor Froholdt, der var de eneste danskere i udeholdets startopstilling. Clem sørgede for fremdrift i FCK’s spil, og når det blev farligt, var han ofte involveret. Defensivt påpasselig, men også med noget offensivt bid, som er noget af det, der af og til mangler hos den unge midtbanemand. Brian Riemer var på stadion for at overvære kampen – gad vide, om William Clem sammen med Froholdt fik et lille plus i landstrænerens bog?
Én, der med sikkerhed fik et plus i Jacob Neestrups bog, var Munashe Garananga, der afløste en karantæneramt Pantelis Hatzdiakos. Garananga spiller ikke meget, men han fik vist, at han er værd at regne for noget. Midtstopperen var bomstærk og sendte et flot signal om, at han er klar.
Kampens værste:
Gæsterne slap afsted med en sejr, men der er stadig grund til københavnske panderynker over Elias Achouri. Tuneseren er en skygge af den spiller, han var i sidste sæson. FCK-stjernen skabte intet mod FC Nordsjælland og lignede en mand, der savner selvtillid. Hvis det står skidt til med Robert, har FCK for alvor brug for en velspillende Achouri – der er et stykke vej til lige nu.
Kampens detalje:
“Chelsea-formationen” med tre stoppere blev gravet frem af Jacob Neestrup, og det er ikke ofte, den ses udfoldet i Superligaen. Kevin Diks er en hovedperson i den formation, da han som den midterste stopper også har til opgave et skubbe op og blive en ekstra brik i opspillet. Den opgave løste Diks fint, men FC Nordsjælland blev ikke for alvor bragt ud af fatning af Neestrups skaktræk. Gæsternes defensiv stod dog stærkt.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED