Han var bomstærk – så du det, Jacob Neestrup?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.



Tipsbladet på Right to Dream Park

FC Nordsjælland – FC København 0-1 (0-0)
0-1 Amin Chiakha (63.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Caleb Yirenkyi. En ny gigant i Farum? Det kunne han godt gå hen og blive. Den 19-årige ghaneser strålede af overskud på FC Nordsjællands midtbane, hvor han støbte mange kugler og var sikker med bolden. Formåede samtidig at stå i vejen for mange af FC Københavns aktioner. Caleb Yirenkyi kan hver dag lære af selveste Michael Essien i Farum, og det virker til, at han hører efter. Mark Brink leverede også en god præstation for FC Nordsjælland.

FC København:
Stærke præstationer af William Clem og Victor Froholdt, der var de eneste danskere i udeholdets startopstilling. Clem sørgede for fremdrift i FCK’s spil, og når det blev farligt, var han ofte involveret. Defensivt påpasselig, men også med noget offensivt bid, som er noget af det, der af og til mangler hos den unge midtbanemand. Brian Riemer var på stadion for at overvære kampen – gad vide, om William Clem sammen med Froholdt fik et lille plus i landstrænerens bog?

Én, der med sikkerhed fik et plus i Jacob Neestrups bog, var Munashe Garananga, der afløste en karantæneramt Pantelis Hatzdiakos. Garananga spiller ikke meget, men han fik vist, at han er værd at regne for noget. Midtstopperen var bomstærk og sendte et flot signal om, at han er klar.

Kampens værste:
Gæsterne slap afsted med en sejr, men der er stadig grund til københavnske panderynker over Elias Achouri. Tuneseren er en skygge af den spiller, han var i sidste sæson. FCK-stjernen skabte intet mod FC Nordsjælland og lignede en mand, der savner selvtillid. Hvis det står skidt til med Robert, har FCK for alvor brug for en velspillende Achouri – der er et stykke vej til lige nu.

Kampens detalje:
“Chelsea-formationen” med tre stoppere blev gravet frem af Jacob Neestrup, og det er ikke ofte, den ses udfoldet i Superligaen. Kevin Diks er en hovedperson i den formation, da han som den midterste stopper også har til opgave et skubbe op og blive en ekstra brik i opspillet. Den opgave løste Diks fint, men FC Nordsjælland blev ikke for alvor bragt ud af fatning af Neestrups skaktræk. Gæsternes defensiv stod dog stærkt.





Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

FCK kørte Silkeborg over