Tipsbladet på Right to Dream Park
FC Nordsjælland – FC København 0-1 (0-0)
0-1 Amin Chiakha (63.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Caleb Yirenkyi. En ny gigant i Farum? Det kunne han godt gå hen og blive. Den 19-årige ghaneser strålede af overskud på FC Nordsjællands midtbane, hvor han støbte mange kugler og var sikker med bolden. Formåede samtidig at stå i vejen for mange af FC Københavns aktioner. Caleb Yirenkyi kan hver dag lære af selveste Michael Essien i Farum, og det virker til, at han hører efter. Mark Brink leverede også en god præstation for FC Nordsjælland.
FC København:
Stærke præstationer af William Clem og Victor Froholdt, der var de eneste danskere i udeholdets startopstilling. Clem sørgede for fremdrift i FCK’s spil, og når det blev farligt, var han ofte involveret. Defensivt påpasselig, men også med noget offensivt bid, som er noget af det, der af og til mangler hos den unge midtbanemand. Brian Riemer var på stadion for at overvære kampen – gad vide, om William Clem sammen med Froholdt fik et lille plus i landstrænerens bog?
Én, der med sikkerhed fik et plus i Jacob Neestrups bog, var Munashe Garananga, der afløste en karantæneramt Pantelis Hatzdiakos. Garananga spiller ikke meget, men han fik vist, at han er værd at regne for noget. Midtstopperen var bomstærk og sendte et flot signal om, at han er klar.
Kampens værste:
Gæsterne slap afsted med en sejr, men der er stadig grund til københavnske panderynker over Elias Achouri. Tuneseren er en skygge af den spiller, han var i sidste sæson. FCK-stjernen skabte intet mod FC Nordsjælland og lignede en mand, der savner selvtillid. Hvis det står skidt til med Robert, har FCK for alvor brug for en velspillende Achouri – der er et stykke vej til lige nu.
Kampens detalje:
“Chelsea-formationen” med tre stoppere blev gravet frem af Jacob Neestrup, og det er ikke ofte, den ses udfoldet i Superligaen. Kevin Diks er en hovedperson i den formation, da han som den midterste stopper også har til opgave et skubbe op og blive en ekstra brik i opspillet. Den opgave løste Diks fint, men FC Nordsjælland blev ikke for alvor bragt ud af fatning af Neestrups skaktræk. Gæsternes defensiv stod dog stærkt.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED