Han var bomstærk – så du det, Jacob Neestrup?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og FC København.



Tipsbladet på Right to Dream Park

FC Nordsjælland – FC København 0-1 (0-0)
0-1 Amin Chiakha (63.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Caleb Yirenkyi. En ny gigant i Farum? Det kunne han godt gå hen og blive. Den 19-årige ghaneser strålede af overskud på FC Nordsjællands midtbane, hvor han støbte mange kugler og var sikker med bolden. Formåede samtidig at stå i vejen for mange af FC Københavns aktioner. Caleb Yirenkyi kan hver dag lære af selveste Michael Essien i Farum, og det virker til, at han hører efter. Mark Brink leverede også en god præstation for FC Nordsjælland.

FC København:
Stærke præstationer af William Clem og Victor Froholdt, der var de eneste danskere i udeholdets startopstilling. Clem sørgede for fremdrift i FCK’s spil, og når det blev farligt, var han ofte involveret. Defensivt påpasselig, men også med noget offensivt bid, som er noget af det, der af og til mangler hos den unge midtbanemand. Brian Riemer var på stadion for at overvære kampen – gad vide, om William Clem sammen med Froholdt fik et lille plus i landstrænerens bog?

Én, der med sikkerhed fik et plus i Jacob Neestrups bog, var Munashe Garananga, der afløste en karantæneramt Pantelis Hatzdiakos. Garananga spiller ikke meget, men han fik vist, at han er værd at regne for noget. Midtstopperen var bomstærk og sendte et flot signal om, at han er klar.

Kampens værste:
Gæsterne slap afsted med en sejr, men der er stadig grund til københavnske panderynker over Elias Achouri. Tuneseren er en skygge af den spiller, han var i sidste sæson. FCK-stjernen skabte intet mod FC Nordsjælland og lignede en mand, der savner selvtillid. Hvis det står skidt til med Robert, har FCK for alvor brug for en velspillende Achouri – der er et stykke vej til lige nu.

Kampens detalje:
“Chelsea-formationen” med tre stoppere blev gravet frem af Jacob Neestrup, og det er ikke ofte, den ses udfoldet i Superligaen. Kevin Diks er en hovedperson i den formation, da han som den midterste stopper også har til opgave et skubbe op og blive en ekstra brik i opspillet. Den opgave løste Diks fint, men FC Nordsjælland blev ikke for alvor bragt ud af fatning af Neestrups skaktræk. Gæsternes defensiv stod dog stærkt.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Supercomputer: De vinder VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre