Han var helt alene om at løfte dem

Kampen mellem Randers og Silkeborg endte med en udesejr. Tipsbladet zoomer ind på kampen her.



Randers FC – Silkeborg IF 0-2 (0-0)
0-1 Ramazan Orazov (52.)
0-2 Younes Bakiz (66.)

Kampens bedste:

Randers FC:
Hvis de øvrige Randers-spillere havde haft samme evne til at træffe gode beslutninger som Oliver Olsen, så var det i hvert fald ikke endt med et nederlag. Når det var godt for Randers, så var det også med spil, der gik igennem Olsen.

På sin plads på højresiden var han bagmanden for rigtig meget godt i et opgør, hvor Mads Enggård ikke helt fik fundet det niveau, som har gjort ham interessant for andre klubber uden for kronjylland. Men for Oliver Olsen var det en rigtig god kamp at have en video af, hvis han skal vise sine styrker frem for nogle.

Silkeborg IF:
Silkeborg havde bestemt deres vanskeligheder i løbet af kampen, men de var vakse, når mulighederne opstod, og derfor er det selvfølgelig svært at komme uden om målscorerne  Younes Bakiz og Ramazan Orazov, som fik vist, at de er til at stole på.

Derudover var Mads Larsen også godt kørende inde på midtbanen, hvor der var nok at se til for ham. Endvidere kan han notere sig for assisten til 1-0-målet.

Kampens værste:
Randers kan godt pege fingre ad en del spillere, som havde en påvirkning på resultatet. Norman Campbell havde to store chancer, som blev brændt. Simen Nordli lignede en, som ikke havde byttet rundt på sine støvler, og så kostede Wessel Dammers med sin fejl ved det første mål. 

Kampens detalje:
Silkeborg-midtbanen manglede folk som Mark Brink, Anders Klynge og Pelle Mattsson, der normalt starter inde, og derfor blev der plads til Andreas Pyndt, Mads Larsen og Jens Martin Gammelby, som givetvis kun har prøvet at spille sammen til træning. Ikke desto mindre lykkedes det for dem at tage en sejr ud af opgøret. 

Det var dog til at se i den første del af kampen, at de lige skulle finde sammen, da Randers hér havde deres muligheder for at stikke af i opgøret. Men det udnyttede de ikke, og Silkeborg stak af med sejren.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Celtic er mester efter vildt drama

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Superliga-bejlere deler

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Chelsea – Manchester City

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg