Han var helt alene om at løfte dem

Kampen mellem Randers og Silkeborg endte med en udesejr. Tipsbladet zoomer ind på kampen her.



Randers FC – Silkeborg IF 0-2 (0-0)
0-1 Ramazan Orazov (52.)
0-2 Younes Bakiz (66.)

Kampens bedste:

Randers FC:
Hvis de øvrige Randers-spillere havde haft samme evne til at træffe gode beslutninger som Oliver Olsen, så var det i hvert fald ikke endt med et nederlag. Når det var godt for Randers, så var det også med spil, der gik igennem Olsen.

På sin plads på højresiden var han bagmanden for rigtig meget godt i et opgør, hvor Mads Enggård ikke helt fik fundet det niveau, som har gjort ham interessant for andre klubber uden for kronjylland. Men for Oliver Olsen var det en rigtig god kamp at have en video af, hvis han skal vise sine styrker frem for nogle.

Silkeborg IF:
Silkeborg havde bestemt deres vanskeligheder i løbet af kampen, men de var vakse, når mulighederne opstod, og derfor er det selvfølgelig svært at komme uden om målscorerne  Younes Bakiz og Ramazan Orazov, som fik vist, at de er til at stole på.

Derudover var Mads Larsen også godt kørende inde på midtbanen, hvor der var nok at se til for ham. Endvidere kan han notere sig for assisten til 1-0-målet.

Kampens værste:
Randers kan godt pege fingre ad en del spillere, som havde en påvirkning på resultatet. Norman Campbell havde to store chancer, som blev brændt. Simen Nordli lignede en, som ikke havde byttet rundt på sine støvler, og så kostede Wessel Dammers med sin fejl ved det første mål. 

Kampens detalje:
Silkeborg-midtbanen manglede folk som Mark Brink, Anders Klynge og Pelle Mattsson, der normalt starter inde, og derfor blev der plads til Andreas Pyndt, Mads Larsen og Jens Martin Gammelby, som givetvis kun har prøvet at spille sammen til træning. Ikke desto mindre lykkedes det for dem at tage en sejr ud af opgøret. 

Det var dog til at se i den første del af kampen, at de lige skulle finde sammen, da Randers hér havde deres muligheder for at stikke af i opgøret. Men det udnyttede de ikke, og Silkeborg stak af med sejren.





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han afløser Mourinho

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM