Randers FC – Silkeborg IF 0-2 (0-0)
0-1 Ramazan Orazov (52.)
0-2 Younes Bakiz (66.)
Kampens bedste:
Randers FC:
Hvis de øvrige Randers-spillere havde haft samme evne til at træffe gode beslutninger som Oliver Olsen, så var det i hvert fald ikke endt med et nederlag. Når det var godt for Randers, så var det også med spil, der gik igennem Olsen.
På sin plads på højresiden var han bagmanden for rigtig meget godt i et opgør, hvor Mads Enggård ikke helt fik fundet det niveau, som har gjort ham interessant for andre klubber uden for kronjylland. Men for Oliver Olsen var det en rigtig god kamp at have en video af, hvis han skal vise sine styrker frem for nogle.
Silkeborg IF:
Silkeborg havde bestemt deres vanskeligheder i løbet af kampen, men de var vakse, når mulighederne opstod, og derfor er det selvfølgelig svært at komme uden om målscorerne Younes Bakiz og Ramazan Orazov, som fik vist, at de er til at stole på.
Derudover var Mads Larsen også godt kørende inde på midtbanen, hvor der var nok at se til for ham. Endvidere kan han notere sig for assisten til 1-0-målet.
Kampens værste:
Randers kan godt pege fingre ad en del spillere, som havde en påvirkning på resultatet. Norman Campbell havde to store chancer, som blev brændt. Simen Nordli lignede en, som ikke havde byttet rundt på sine støvler, og så kostede Wessel Dammers med sin fejl ved det første mål.
Kampens detalje:
Silkeborg-midtbanen manglede folk som Mark Brink, Anders Klynge og Pelle Mattsson, der normalt starter inde, og derfor blev der plads til Andreas Pyndt, Mads Larsen og Jens Martin Gammelby, som givetvis kun har prøvet at spille sammen til træning. Ikke desto mindre lykkedes det for dem at tage en sejr ud af opgøret.
Det var dog til at se i den første del af kampen, at de lige skulle finde sammen, da Randers hér havde deres muligheder for at stikke af i opgøret. Men det udnyttede de ikke, og Silkeborg stak af med sejren.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER