Han var helt alene om at løfte dem

Kampen mellem Randers og Silkeborg endte med en udesejr. Tipsbladet zoomer ind på kampen her.



Randers FC – Silkeborg IF 0-2 (0-0)
0-1 Ramazan Orazov (52.)
0-2 Younes Bakiz (66.)

Kampens bedste:

Randers FC:
Hvis de øvrige Randers-spillere havde haft samme evne til at træffe gode beslutninger som Oliver Olsen, så var det i hvert fald ikke endt med et nederlag. Når det var godt for Randers, så var det også med spil, der gik igennem Olsen.

På sin plads på højresiden var han bagmanden for rigtig meget godt i et opgør, hvor Mads Enggård ikke helt fik fundet det niveau, som har gjort ham interessant for andre klubber uden for kronjylland. Men for Oliver Olsen var det en rigtig god kamp at have en video af, hvis han skal vise sine styrker frem for nogle.

Silkeborg IF:
Silkeborg havde bestemt deres vanskeligheder i løbet af kampen, men de var vakse, når mulighederne opstod, og derfor er det selvfølgelig svært at komme uden om målscorerne  Younes Bakiz og Ramazan Orazov, som fik vist, at de er til at stole på.

Derudover var Mads Larsen også godt kørende inde på midtbanen, hvor der var nok at se til for ham. Endvidere kan han notere sig for assisten til 1-0-målet.

Kampens værste:
Randers kan godt pege fingre ad en del spillere, som havde en påvirkning på resultatet. Norman Campbell havde to store chancer, som blev brændt. Simen Nordli lignede en, som ikke havde byttet rundt på sine støvler, og så kostede Wessel Dammers med sin fejl ved det første mål. 

Kampens detalje:
Silkeborg-midtbanen manglede folk som Mark Brink, Anders Klynge og Pelle Mattsson, der normalt starter inde, og derfor blev der plads til Andreas Pyndt, Mads Larsen og Jens Martin Gammelby, som givetvis kun har prøvet at spille sammen til træning. Ikke desto mindre lykkedes det for dem at tage en sejr ud af opgøret. 

Det var dog til at se i den første del af kampen, at de lige skulle finde sammen, da Randers hér havde deres muligheder for at stikke af i opgøret. Men det udnyttede de ikke, og Silkeborg stak af med sejren.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Afsløring: DBU-boss stopper

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’