Randers FC – Silkeborg IF 0-2 (0-0)
0-1 Ramazan Orazov (52.)
0-2 Younes Bakiz (66.)
Kampens bedste:
Randers FC:
Hvis de øvrige Randers-spillere havde haft samme evne til at træffe gode beslutninger som Oliver Olsen, så var det i hvert fald ikke endt med et nederlag. Når det var godt for Randers, så var det også med spil, der gik igennem Olsen.
På sin plads på højresiden var han bagmanden for rigtig meget godt i et opgør, hvor Mads Enggård ikke helt fik fundet det niveau, som har gjort ham interessant for andre klubber uden for kronjylland. Men for Oliver Olsen var det en rigtig god kamp at have en video af, hvis han skal vise sine styrker frem for nogle.
Silkeborg IF:
Silkeborg havde bestemt deres vanskeligheder i løbet af kampen, men de var vakse, når mulighederne opstod, og derfor er det selvfølgelig svært at komme uden om målscorerne Younes Bakiz og Ramazan Orazov, som fik vist, at de er til at stole på.
Derudover var Mads Larsen også godt kørende inde på midtbanen, hvor der var nok at se til for ham. Endvidere kan han notere sig for assisten til 1-0-målet.
Kampens værste:
Randers kan godt pege fingre ad en del spillere, som havde en påvirkning på resultatet. Norman Campbell havde to store chancer, som blev brændt. Simen Nordli lignede en, som ikke havde byttet rundt på sine støvler, og så kostede Wessel Dammers med sin fejl ved det første mål.
Kampens detalje:
Silkeborg-midtbanen manglede folk som Mark Brink, Anders Klynge og Pelle Mattsson, der normalt starter inde, og derfor blev der plads til Andreas Pyndt, Mads Larsen og Jens Martin Gammelby, som givetvis kun har prøvet at spille sammen til træning. Ikke desto mindre lykkedes det for dem at tage en sejr ud af opgøret.
Det var dog til at se i den første del af kampen, at de lige skulle finde sammen, da Randers hér havde deres muligheder for at stikke af i opgøret. Men det udnyttede de ikke, og Silkeborg stak af med sejren.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIVE: Slutfløjt i Parken
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
OPTAKT