Han ved det lyder underligt: Mortensen roser AGF

Patrick Mortensen kan se en forbedring på AGF-holdet, selvom det blev til et 1-4-nederlag søndag mod FCM.



AGF er inde i en hård periode, hvor det kun er blevet til én sejr i deres seneste ni kampe. Søndag blev det til et nederlag på hjemmebane mod FC Midtjylland på hele 1-4, men på trods af resultatet, så var der ros til holdkammeraterne fra AGF-anfører Patrick Mortensen.

Det er han godt klar over kan virke lidt specielt. Det fortæller han i et interview med Århus Stiftstidende.

– Jeg ved godt, at det lyder underligt at stå her og dele roser ud, men jeg er sgu lidt stolt af gutterne. Vi havde på forhånd snakket om, at vi skulle levere en indsats, vi kunne være bekendt, og det er klart, der er mange ting i en fodboldkamp, man ikke kan kontrollere, siger han og fortsætter:

– Men indsatsen kan man godt kontrollere, alt dét, man som hold lægger i kampen, fighten, og det synes jeg langt hen ad vejen, at vi gjorde, lyder det fra Patrick Mortensen.

I de to seneste kampe er det blevet til 0-2-nederlag til FC Nordsjælland og Randers, og selvom nederlaget blev større mod FCM, så mener han, at indsatsen fra Aarhus-mandskabet var væsentligt forbedret.

Mortensen peger da også på, at der var nogle områder af kampen mod midtjyderne, som ikke gik helt deres vej. Eksempelvis ramte AGF stolpen tidligt i kampen, og så mener målmaskinen, at straffesparket til FCM også havde en betydning, hvor bolden ramte Casper Højer på hånden – og efter VAR-gennemsyn blev der peget på pletten.

På torsdag venter returkampen mod Randers i pokalturneringen, og her er prioriterne helt på plads for randrusianerne. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen