AGF er inde i en hård periode, hvor det kun er blevet til én sejr i deres seneste ni kampe. Søndag blev det til et nederlag på hjemmebane mod FC Midtjylland på hele 1-4, men på trods af resultatet, så var der ros til holdkammeraterne fra AGF-anfører Patrick Mortensen.
Det er han godt klar over kan virke lidt specielt. Det fortæller han i et interview med Århus Stiftstidende.
– Jeg ved godt, at det lyder underligt at stå her og dele roser ud, men jeg er sgu lidt stolt af gutterne. Vi havde på forhånd snakket om, at vi skulle levere en indsats, vi kunne være bekendt, og det er klart, der er mange ting i en fodboldkamp, man ikke kan kontrollere, siger han og fortsætter:
– Men indsatsen kan man godt kontrollere, alt dét, man som hold lægger i kampen, fighten, og det synes jeg langt hen ad vejen, at vi gjorde, lyder det fra Patrick Mortensen.
I de to seneste kampe er det blevet til 0-2-nederlag til FC Nordsjælland og Randers, og selvom nederlaget blev større mod FCM, så mener han, at indsatsen fra Aarhus-mandskabet var væsentligt forbedret.
Mortensen peger da også på, at der var nogle områder af kampen mod midtjyderne, som ikke gik helt deres vej. Eksempelvis ramte AGF stolpen tidligt i kampen, og så mener målmaskinen, at straffesparket til FCM også havde en betydning, hvor bolden ramte Casper Højer på hånden – og efter VAR-gennemsyn blev der peget på pletten.
På torsdag venter returkampen mod Randers i pokalturneringen, og her er prioriterne helt på plads for randrusianerne. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
