Han ved det lyder underligt: Mortensen roser AGF

Patrick Mortensen kan se en forbedring på AGF-holdet, selvom det blev til et 1-4-nederlag søndag mod FCM.



AGF er inde i en hård periode, hvor det kun er blevet til én sejr i deres seneste ni kampe. Søndag blev det til et nederlag på hjemmebane mod FC Midtjylland på hele 1-4, men på trods af resultatet, så var der ros til holdkammeraterne fra AGF-anfører Patrick Mortensen.

Det er han godt klar over kan virke lidt specielt. Det fortæller han i et interview med Århus Stiftstidende.

– Jeg ved godt, at det lyder underligt at stå her og dele roser ud, men jeg er sgu lidt stolt af gutterne. Vi havde på forhånd snakket om, at vi skulle levere en indsats, vi kunne være bekendt, og det er klart, der er mange ting i en fodboldkamp, man ikke kan kontrollere, siger han og fortsætter:

– Men indsatsen kan man godt kontrollere, alt dét, man som hold lægger i kampen, fighten, og det synes jeg langt hen ad vejen, at vi gjorde, lyder det fra Patrick Mortensen.

I de to seneste kampe er det blevet til 0-2-nederlag til FC Nordsjælland og Randers, og selvom nederlaget blev større mod FCM, så mener han, at indsatsen fra Aarhus-mandskabet var væsentligt forbedret.

Mortensen peger da også på, at der var nogle områder af kampen mod midtjyderne, som ikke gik helt deres vej. Eksempelvis ramte AGF stolpen tidligt i kampen, og så mener målmaskinen, at straffesparket til FCM også havde en betydning, hvor bolden ramte Casper Højer på hånden – og efter VAR-gennemsyn blev der peget på pletten.

På torsdag venter returkampen mod Randers i pokalturneringen, og her er prioriterne helt på plads for randrusianerne. Læs mere om det her.





Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Pressede på for FC København-exit

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos