AGF er inde i en hård periode, hvor det kun er blevet til én sejr i deres seneste ni kampe. Søndag blev det til et nederlag på hjemmebane mod FC Midtjylland på hele 1-4, men på trods af resultatet, så var der ros til holdkammeraterne fra AGF-anfører Patrick Mortensen.
Det er han godt klar over kan virke lidt specielt. Det fortæller han i et interview med Århus Stiftstidende.
– Jeg ved godt, at det lyder underligt at stå her og dele roser ud, men jeg er sgu lidt stolt af gutterne. Vi havde på forhånd snakket om, at vi skulle levere en indsats, vi kunne være bekendt, og det er klart, der er mange ting i en fodboldkamp, man ikke kan kontrollere, siger han og fortsætter:
– Men indsatsen kan man godt kontrollere, alt dét, man som hold lægger i kampen, fighten, og det synes jeg langt hen ad vejen, at vi gjorde, lyder det fra Patrick Mortensen.
I de to seneste kampe er det blevet til 0-2-nederlag til FC Nordsjælland og Randers, og selvom nederlaget blev større mod FCM, så mener han, at indsatsen fra Aarhus-mandskabet var væsentligt forbedret.
Mortensen peger da også på, at der var nogle områder af kampen mod midtjyderne, som ikke gik helt deres vej. Eksempelvis ramte AGF stolpen tidligt i kampen, og så mener målmaskinen, at straffesparket til FCM også havde en betydning, hvor bolden ramte Casper Højer på hånden – og efter VAR-gennemsyn blev der peget på pletten.
På torsdag venter returkampen mod Randers i pokalturneringen, og her er prioriterne helt på plads for randrusianerne. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
