Han ved det lyder underligt: Mortensen roser AGF

Patrick Mortensen kan se en forbedring på AGF-holdet, selvom det blev til et 1-4-nederlag søndag mod FCM.



AGF er inde i en hård periode, hvor det kun er blevet til én sejr i deres seneste ni kampe. Søndag blev det til et nederlag på hjemmebane mod FC Midtjylland på hele 1-4, men på trods af resultatet, så var der ros til holdkammeraterne fra AGF-anfører Patrick Mortensen.

Det er han godt klar over kan virke lidt specielt. Det fortæller han i et interview med Århus Stiftstidende.

– Jeg ved godt, at det lyder underligt at stå her og dele roser ud, men jeg er sgu lidt stolt af gutterne. Vi havde på forhånd snakket om, at vi skulle levere en indsats, vi kunne være bekendt, og det er klart, der er mange ting i en fodboldkamp, man ikke kan kontrollere, siger han og fortsætter:

– Men indsatsen kan man godt kontrollere, alt dét, man som hold lægger i kampen, fighten, og det synes jeg langt hen ad vejen, at vi gjorde, lyder det fra Patrick Mortensen.

I de to seneste kampe er det blevet til 0-2-nederlag til FC Nordsjælland og Randers, og selvom nederlaget blev større mod FCM, så mener han, at indsatsen fra Aarhus-mandskabet var væsentligt forbedret.

Mortensen peger da også på, at der var nogle områder af kampen mod midtjyderne, som ikke gik helt deres vej. Eksempelvis ramte AGF stolpen tidligt i kampen, og så mener målmaskinen, at straffesparket til FCM også havde en betydning, hvor bolden ramte Casper Højer på hånden – og efter VAR-gennemsyn blev der peget på pletten.

På torsdag venter returkampen mod Randers i pokalturneringen, og her er prioriterne helt på plads for randrusianerne. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

FC Barcelona køber VM-angriber

Marokko – Haiti

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Skotland – Brasilien

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Åbner op for sommertransfer

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Til lægetjek i Superliga-klub

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Dansk træner færdig ved VM

Tyrkiet – USA

Lufter vild Ronaldo-teori

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’