FARUM (Tipsbladet): FC Midtjylland kom i torsdags tilbage på rette spor med en 4-2-sejr over FC København, men tirsdag tog ‘Ulvene’ så et skridt i den forkerte retning, da det blev til et 3-2-nederlag ude mod FC Nordsjælland.
Og efter slutfløjtet var Thomas Thomasberg selvsagt frustreret, da FC Midtjyllands cheftræner mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– De var skuffende. Selvfølgelig, når du står med fire point efter fem kampe i Mesterskabsspillet, så er det ikke nok point, hvis du vil blive mester. Så det skal vi selvfølgelig have lavet om. Det var egentlig den samme situation, vi stod i sidste år, hvor vi havde samme pointhøst efter fem kampe. Det siger sig selv, at det kræver nu, at vi får nogle sejre. Hvis du ikke får flere point, så ender du ikke med at blive mester, lød det her fra Thomas Thomasberg, der var utilfreds med flere aspekter af præstationen i Farum:
– Selve kampen i dag, hvis jeg virkelig skal gøre det kort, så forsvarer vi for dårligt. Vi giver nogle dumme mål væk, som er unødvendige, hvis du skal have point herovre. Vi udnytter heller ikke helt de omstillingsmuligheder, der er. Vi laver to mål og har nogle chancer og rammer overliggeren. Det blev en rigtig skuffende aften, hvor jeg synes, at der var ting, der absolut kan og skal gøres bedre.
Ousmane Diao endte med at få lidt af en skurkerolle for FC Midtjylland, da den senegalesiske midterforsvarer både lavede selvmål, begik straffespark og fik rødt kort. Thomas Thomasberg var selvsagt heller ikke begejstret for Diaos præstation.
– Det er jo dårligt. Det er jo et af de mål, ligesom det første, som vi gerne ville have undgået, hvor vi egentlig er nok hjemme. Der bliver scoret fra en spids vinkel (ved 1-0-målet, red.), og den anden (2-1-målet, red.) er jo en forholdsvis let dybdebold, som han mistimer, hvor han ender med at komme på den forkerte side. Der er selvfølgelig også straffesparket, som jeg synes er en minimal berøring. Så kan man altid sige: ‘Giver han ikke dommeren muligheden?’ Jo, men det gør de jo i mange kampe.
– Jeg står bare derude som træner og tænker, at der burde skulle en lille smule mere til, men det ender jo sådan og det bliver kampafgørende. Også selvom vi med 10 mand formår at reducere og også lægge et lille tryk på dem til sidst, og så endte det jo med at blive en skuffende aften, lød det fra Thomas Thomasberg.
Cheftræneren vil vente med at evaluere kampen sammen med Ousmane Diao.
– Jeg kommer ikke til at snakke med ham her i dag, og det er ikke fordi, at jeg ikke vil snakke med ham. Men han ved jo godt, at det er noget skidt. Det var situationer, som er af stor betydning, samtidig med, at han har karantæne på søndag, så det samler vi op på, når vi kommer hjem til Ikast.

Thomas Thomasberg var alt andet end tilfreds med Midtjyllands præstation i Farum tirsdag aften (Foto: Alamy).
Forventer ikke Simsir klar
Særligt i den første halve time af tirsdagens opgør på Right to Dream Park var FC Midtjylland til tider udspillet, da ‘Ulvene’ havde i omegnen af 20 procents boldbesiddelse, men det var ikke nødvendigvis det, der frustrerede Thomas Thomasberg mest.
– Nej, det var jeg egentlig ikke utilfreds med – jo, samlet set skal vi selvfølgelig gerne have bolden lidt mere. Men jeg så, at vi fik så mange omstillingsmuligheder, som vi et eller andet sted formøblede væk. Jeg ser selvfølgelig, at vi løber efter bolden, men jeg ser også et Nordsjælland-hold den første halve time, der ikke har super mange chancer.
– På den måde havde de bolden for meget, men det var ikke sådan… vi skulle have haft mere fat i den, men om den lige havde heddet 60 eller 70 procent, så tænkte jeg ikke, at de vadede i chancer. Men det er selvfølgelig hårdt at forsvare og løbe så længe efter bolden. Men det var egentlig mere de situationer omkring målene, som blev så kampafgørende, hvor vi godt kan forsvare bedre, lød det fra Thomas Thomasberg.
Dario Osorio virkede meget frustreret i sit kropssprog i dag. Hvordan så du hans præstation?
– Så du har ikke set nogle af hans andre kampe? Så du synes, at det var første gang? Jeg tænker ikke, at han var mere frustreret i dag, end han har været nogle af de andre gange. Han ville jo gerne have haft tingene til at sidde endnu bedre. Det var især nogle af de omstillingsmuligheder i første halvleg, jeg gerne ville have haft (mere ud af, red.).
– Han spiller Mikel (Gogorza, red.) fri et par gange, og jeg tror stadigvæk, at han når op på fire-fem skud. Havde de ramt lidt længere væk fra målmanden, så var der også en eller to af dem, der var røget ind. Jeg tænkte ikke, at han spillede anderledes eller var mere frustreret end han plejer at være. Jeg synes, at det lignede Dario, som han plejer at spille, lød det her fra Thomas Thomasberg.
Aral Simsir missede tirsdagens kamp med en skade, og Thomas Thomasberg regner umiddelbart ikke med at have den offensive stjerne klar til søndag, hvor FC Midtjylland igen møder FC Nordsjælland.
– Jeg tror, at det skal gå rigtigt godt, hvis han skal være klar til søndag, men ellers har jeg en god forhåbning om, at han nok skal blive gjort klar til de sidste kampe, lød det fra Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland-bossen pegede samtidig på, at det snarere lignede en krampe end en skade for Mikel Gogorza, der blev udskiftet i anden halvleg.
Det er på søndag klokken 18.00, at FC Midtjylland og FC Nordsjælland brager sammen igen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie