RANDERS (Tipsbladet): Himlen over det meste af Jylland, inklusiv Randers, buldrede og lynede løs natten mellem tirsdag og onsdag, og der er tæt luft og sensommer-lummert til træning i Randers, hvor man forbereder sig på hjemmekampen mod Sønderjyske søndag.
Midtbanespilleren Mads Enggård og holdkammeraterne er godt i gang med at spille sig ind i en sæson, hvor Randers i en historisk tæt og svær Superliga ser ud til at have gode muligheder for at kæmpe med om Top 6, mens holdet virker til at være mindst et niveau over den første måneds bundhold.
Men for Mads Enggård fylder den personlige fremtid også, for den megen snak om mulige transfers og interesse er blevet til i hvert fald ét konkret tilbud, ifølge Tipsbladets oplysninger fra Molde.
Klubben i form af cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen er åbne omkring interessen og dialogen med midtbanespilleren, og Mads Enggård er klar på skiftet, hvis den rigtige mulighed dukker op.
– Vi [Søren Pedersen og Mads Enggård] fik en god snak i går, hvor jeg fik fortalt, hvordan jeg havde det, og han sagde, at han var forstående, og han kunne godt forstå, at jeg gerne ville prøve nye ting. Og jeg fik jo også gjort det klart, at det ikke er fordi, jeg ikke er glad her. Jeg elsker at være her. Men jeg har også nogle drømme, og noget, jeg gerne vil forfølge, siger Mads Enggård til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har fået skulderklap af sine trænere og direktør Søren Pedersen for at klø på uden at lade sig påvirke af interessen, og selv om samtalerne om en transfer til tider tager en del kræfter for den 20-årige Superliga-profil, trives han godt, når bolden ruller.
– Jeg håndterer det ved at være på den måde, jeg er. Jeg er åben og ærlig omkring det meste, og så er jeg en udadvendt person, der er bare er smilende og glad. Der er ikke grund til andet. Det har da været lidt svært at håndtere i nogle situationer, men egentlig er jeg bare mig selv, siger Mads Enggård.
– Jeg synes, jeg er blevet mere og mere moden. Min fysik er blevet bedre, jeg kan løbe mere og gå hårdere ind i duellerne. Kampene og træning er en slags frirum for mig, hvor jeg bare kan spille og træne. Og så glemmer jeg alt det andet og er fuldstændig i nuet. Det er dejligt at kunne være der, siger Mads Enggård.
Skal være det rette
Nogen aftale om et skifte er der ikke endnu, og Randers venter stadig på tilbuddet, man nikker ja til, fortæller direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.
Men noget tyder på, at det kan ske i de kommende små tre uger, der er til transferdeadline, og Enggård er klar på at skifte, uden at en halvsæson til i Randers er noget, der vil gøre profilen ked af det.
– Det vil ikke være jordens undergang på nogen måde. Jeg er megaglad her, men jeg vil virkelig gerne også prøve noget nyt, fordi jeg har arbejdet hårdt for at nå til, hvor jeg er, og føler mig klar til det næste skridt, siger Mads Enggård, der har forståelse for, at klubben vil have en fornuftig pris for at sige ja til et salg.
– Jeg kan godt forstå det. Klubben har en forretning, og de skal have gode penge for mig. Og hvis det rigtige bud så kommer, er det også noget, der så er mulighed for vil falde på plads.
Noget tyder på, at udlandet er næste destination med et konkret bud fra Molde og en melding fra direktør Pedersen om, at et salg til udlandet for Randers er at foretrække frem for en af konkurrenterne i toppen af Superligaen.
Men der bliver ikke lukket nogle døre, hverken fra klubben eller midtbanespilleren.
– Jeg vil selvfølgelig gerne prøve udlandet, og jeg vil også gerne være en prioritet for den klub, jeg ender med at komme til, og det skal jeg kunne mærke. Om det er i Danmark eller udlandet, det ved jeg ikke, siger Mads Enggård, der er spændt på, hvordan de kommende uger forløber.
– Der er mange sommerfugle i maven, også fordi jeg nu kan mærke, at det begynder at blive lidt mere konkret, og at der er en klub, der har budt på mig. Det kilder mere, og det er selvfølgelig fedt at mærke den interesse, der er for mig. Jeg tager det som en kæmpe kompliment. Og så skal det som sagt være det rigtige tilbud, før jeg tager videre, siger Mads Enggård.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medie peger på FC København
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Sepp Piontek er død
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
MEDIE