RANDERS (Tipsbladet): Himlen over det meste af Jylland, inklusiv Randers, buldrede og lynede løs natten mellem tirsdag og onsdag, og der er tæt luft og sensommer-lummert til træning i Randers, hvor man forbereder sig på hjemmekampen mod Sønderjyske søndag.
Midtbanespilleren Mads Enggård og holdkammeraterne er godt i gang med at spille sig ind i en sæson, hvor Randers i en historisk tæt og svær Superliga ser ud til at have gode muligheder for at kæmpe med om Top 6, mens holdet virker til at være mindst et niveau over den første måneds bundhold.
Men for Mads Enggård fylder den personlige fremtid også, for den megen snak om mulige transfers og interesse er blevet til i hvert fald ét konkret tilbud, ifølge Tipsbladets oplysninger fra Molde.
Klubben i form af cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen er åbne omkring interessen og dialogen med midtbanespilleren, og Mads Enggård er klar på skiftet, hvis den rigtige mulighed dukker op.
– Vi [Søren Pedersen og Mads Enggård] fik en god snak i går, hvor jeg fik fortalt, hvordan jeg havde det, og han sagde, at han var forstående, og han kunne godt forstå, at jeg gerne ville prøve nye ting. Og jeg fik jo også gjort det klart, at det ikke er fordi, jeg ikke er glad her. Jeg elsker at være her. Men jeg har også nogle drømme, og noget, jeg gerne vil forfølge, siger Mads Enggård til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har fået skulderklap af sine trænere og direktør Søren Pedersen for at klø på uden at lade sig påvirke af interessen, og selv om samtalerne om en transfer til tider tager en del kræfter for den 20-årige Superliga-profil, trives han godt, når bolden ruller.
– Jeg håndterer det ved at være på den måde, jeg er. Jeg er åben og ærlig omkring det meste, og så er jeg en udadvendt person, der er bare er smilende og glad. Der er ikke grund til andet. Det har da været lidt svært at håndtere i nogle situationer, men egentlig er jeg bare mig selv, siger Mads Enggård.
– Jeg synes, jeg er blevet mere og mere moden. Min fysik er blevet bedre, jeg kan løbe mere og gå hårdere ind i duellerne. Kampene og træning er en slags frirum for mig, hvor jeg bare kan spille og træne. Og så glemmer jeg alt det andet og er fuldstændig i nuet. Det er dejligt at kunne være der, siger Mads Enggård.
Skal være det rette
Nogen aftale om et skifte er der ikke endnu, og Randers venter stadig på tilbuddet, man nikker ja til, fortæller direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.
Men noget tyder på, at det kan ske i de kommende små tre uger, der er til transferdeadline, og Enggård er klar på at skifte, uden at en halvsæson til i Randers er noget, der vil gøre profilen ked af det.
– Det vil ikke være jordens undergang på nogen måde. Jeg er megaglad her, men jeg vil virkelig gerne også prøve noget nyt, fordi jeg har arbejdet hårdt for at nå til, hvor jeg er, og føler mig klar til det næste skridt, siger Mads Enggård, der har forståelse for, at klubben vil have en fornuftig pris for at sige ja til et salg.
– Jeg kan godt forstå det. Klubben har en forretning, og de skal have gode penge for mig. Og hvis det rigtige bud så kommer, er det også noget, der så er mulighed for vil falde på plads.
Noget tyder på, at udlandet er næste destination med et konkret bud fra Molde og en melding fra direktør Pedersen om, at et salg til udlandet for Randers er at foretrække frem for en af konkurrenterne i toppen af Superligaen.
Men der bliver ikke lukket nogle døre, hverken fra klubben eller midtbanespilleren.
– Jeg vil selvfølgelig gerne prøve udlandet, og jeg vil også gerne være en prioritet for den klub, jeg ender med at komme til, og det skal jeg kunne mærke. Om det er i Danmark eller udlandet, det ved jeg ikke, siger Mads Enggård, der er spændt på, hvordan de kommende uger forløber.
– Der er mange sommerfugle i maven, også fordi jeg nu kan mærke, at det begynder at blive lidt mere konkret, og at der er en klub, der har budt på mig. Det kilder mere, og det er selvfølgelig fedt at mærke den interesse, der er for mig. Jeg tager det som en kæmpe kompliment. Og så skal det som sagt være det rigtige tilbud, før jeg tager videre, siger Mads Enggård.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Forlænger med to Superliga-talenter
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
City-ejer sælger klub
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark