RANDERS (Tipsbladet): Himlen over det meste af Jylland, inklusiv Randers, buldrede og lynede løs natten mellem tirsdag og onsdag, og der er tæt luft og sensommer-lummert til træning i Randers, hvor man forbereder sig på hjemmekampen mod Sønderjyske søndag.
Midtbanespilleren Mads Enggård og holdkammeraterne er godt i gang med at spille sig ind i en sæson, hvor Randers i en historisk tæt og svær Superliga ser ud til at have gode muligheder for at kæmpe med om Top 6, mens holdet virker til at være mindst et niveau over den første måneds bundhold.
Men for Mads Enggård fylder den personlige fremtid også, for den megen snak om mulige transfers og interesse er blevet til i hvert fald ét konkret tilbud, ifølge Tipsbladets oplysninger fra Molde.
Klubben i form af cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen er åbne omkring interessen og dialogen med midtbanespilleren, og Mads Enggård er klar på skiftet, hvis den rigtige mulighed dukker op.
– Vi [Søren Pedersen og Mads Enggård] fik en god snak i går, hvor jeg fik fortalt, hvordan jeg havde det, og han sagde, at han var forstående, og han kunne godt forstå, at jeg gerne ville prøve nye ting. Og jeg fik jo også gjort det klart, at det ikke er fordi, jeg ikke er glad her. Jeg elsker at være her. Men jeg har også nogle drømme, og noget, jeg gerne vil forfølge, siger Mads Enggård til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har fået skulderklap af sine trænere og direktør Søren Pedersen for at klø på uden at lade sig påvirke af interessen, og selv om samtalerne om en transfer til tider tager en del kræfter for den 20-årige Superliga-profil, trives han godt, når bolden ruller.
– Jeg håndterer det ved at være på den måde, jeg er. Jeg er åben og ærlig omkring det meste, og så er jeg en udadvendt person, der er bare er smilende og glad. Der er ikke grund til andet. Det har da været lidt svært at håndtere i nogle situationer, men egentlig er jeg bare mig selv, siger Mads Enggård.
– Jeg synes, jeg er blevet mere og mere moden. Min fysik er blevet bedre, jeg kan løbe mere og gå hårdere ind i duellerne. Kampene og træning er en slags frirum for mig, hvor jeg bare kan spille og træne. Og så glemmer jeg alt det andet og er fuldstændig i nuet. Det er dejligt at kunne være der, siger Mads Enggård.
Skal være det rette
Nogen aftale om et skifte er der ikke endnu, og Randers venter stadig på tilbuddet, man nikker ja til, fortæller direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.
Men noget tyder på, at det kan ske i de kommende små tre uger, der er til transferdeadline, og Enggård er klar på at skifte, uden at en halvsæson til i Randers er noget, der vil gøre profilen ked af det.
– Det vil ikke være jordens undergang på nogen måde. Jeg er megaglad her, men jeg vil virkelig gerne også prøve noget nyt, fordi jeg har arbejdet hårdt for at nå til, hvor jeg er, og føler mig klar til det næste skridt, siger Mads Enggård, der har forståelse for, at klubben vil have en fornuftig pris for at sige ja til et salg.
– Jeg kan godt forstå det. Klubben har en forretning, og de skal have gode penge for mig. Og hvis det rigtige bud så kommer, er det også noget, der så er mulighed for vil falde på plads.
Noget tyder på, at udlandet er næste destination med et konkret bud fra Molde og en melding fra direktør Pedersen om, at et salg til udlandet for Randers er at foretrække frem for en af konkurrenterne i toppen af Superligaen.
Men der bliver ikke lukket nogle døre, hverken fra klubben eller midtbanespilleren.
– Jeg vil selvfølgelig gerne prøve udlandet, og jeg vil også gerne være en prioritet for den klub, jeg ender med at komme til, og det skal jeg kunne mærke. Om det er i Danmark eller udlandet, det ved jeg ikke, siger Mads Enggård, der er spændt på, hvordan de kommende uger forløber.
– Der er mange sommerfugle i maven, også fordi jeg nu kan mærke, at det begynder at blive lidt mere konkret, og at der er en klub, der har budt på mig. Det kilder mere, og det er selvfølgelig fedt at mærke den interesse, der er for mig. Jeg tager det som en kæmpe kompliment. Og så skal det som sagt være det rigtige tilbud, før jeg tager videre, siger Mads Enggård.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Klar transferplan for PL-dansker
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
INTERVIEW Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
Trist melding om Emil Højlund
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED