Møde i går: Mads Enggård håber på skifte

Randers' unge midtbanespiller Mads Enggård er glad for interessen og er klar på et klubskifte, hvis den rette mulighed byder sig.



RANDERS (Tipsbladet): Himlen over det meste af Jylland, inklusiv Randers, buldrede og lynede løs natten mellem tirsdag og onsdag, og der er tæt luft og sensommer-lummert til træning i Randers, hvor man forbereder sig på hjemmekampen mod Sønderjyske søndag.

Midtbanespilleren Mads Enggård og holdkammeraterne er godt i gang med at spille sig ind i en sæson, hvor Randers i en historisk tæt og svær Superliga ser ud til at have gode muligheder for at kæmpe med om Top 6, mens holdet virker til at være mindst et niveau over den første måneds bundhold.

Men for Mads Enggård fylder den personlige fremtid også, for den megen snak om mulige transfers og interesse er blevet til i hvert fald ét konkret tilbud, ifølge Tipsbladets oplysninger fra Molde.

Klubben i form af cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen er åbne omkring interessen og dialogen med midtbanespilleren, og Mads Enggård er klar på skiftet, hvis den rigtige mulighed dukker op.

– Vi [Søren Pedersen og Mads Enggård] fik en god snak i går, hvor jeg fik fortalt, hvordan jeg havde det, og han sagde, at han var forstående, og han kunne godt forstå, at jeg gerne ville prøve nye ting. Og jeg fik jo også gjort det klart, at det ikke er fordi, jeg ikke er glad her. Jeg elsker at være her. Men jeg har også nogle drømme, og noget, jeg gerne vil forfølge, siger Mads Enggård til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har fået skulderklap af sine trænere og direktør Søren Pedersen for at klø på uden at lade sig påvirke af interessen, og selv om samtalerne om en transfer til tider tager en del kræfter for den 20-årige Superliga-profil, trives han godt, når bolden ruller.

– Jeg håndterer det ved at være på den måde, jeg er. Jeg er åben og ærlig omkring det meste, og så er jeg en udadvendt person, der er bare er smilende og glad. Der er ikke grund til andet. Det har da været lidt svært at håndtere i nogle situationer, men egentlig er jeg bare mig selv, siger Mads Enggård.

– Jeg synes, jeg er blevet mere og mere moden. Min fysik er blevet bedre, jeg kan løbe mere og gå hårdere ind i duellerne. Kampene og træning er en slags frirum for mig, hvor jeg bare kan spille og træne. Og så glemmer jeg alt det andet og er fuldstændig i nuet. Det er dejligt at kunne være der, siger Mads Enggård.

Skal være det rette
Nogen aftale om et skifte er der ikke endnu, og Randers venter stadig på tilbuddet, man nikker ja til, fortæller direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.

Men noget tyder på, at det kan ske i de kommende små tre uger, der er til transferdeadline, og Enggård er klar på at skifte, uden at en halvsæson til i Randers er noget, der vil gøre profilen ked af det.

– Det vil ikke være jordens undergang på nogen måde. Jeg er megaglad her, men jeg vil virkelig gerne også prøve noget nyt, fordi jeg har arbejdet hårdt for at nå til, hvor jeg er, og føler mig klar til det næste skridt, siger Mads Enggård, der har forståelse for, at klubben vil have en fornuftig pris for at sige ja til et salg.

– Jeg kan godt forstå det. Klubben har en forretning, og de skal have gode penge for mig. Og hvis det rigtige bud så kommer, er det også noget, der så er mulighed for vil falde på plads.

Noget tyder på, at udlandet er næste destination med et konkret bud fra Molde og en melding fra direktør Pedersen om, at et salg til udlandet for Randers er at foretrække frem for en af konkurrenterne i toppen af Superligaen.

Men der bliver ikke lukket nogle døre, hverken fra klubben eller midtbanespilleren.

– Jeg vil selvfølgelig gerne prøve udlandet, og jeg vil også gerne være en prioritet for den klub, jeg ender med at komme til, og det skal jeg kunne mærke. Om det er i Danmark eller udlandet, det ved jeg ikke, siger Mads Enggård, der er spændt på, hvordan de kommende uger forløber.

– Der er mange sommerfugle i maven, også fordi jeg nu kan mærke, at det begynder at blive lidt mere konkret, og at der er en klub, der har budt på mig. Det kilder mere, og det er selvfølgelig fedt at mærke den interesse, der er for mig. Jeg tager det som en kæmpe kompliment. Og så skal det som sagt være det rigtige tilbud, før jeg tager videre, siger Mads Enggård.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Brøndby bekræfter salg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

‘En af sæsonens bedste transfers’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam