RANDERS (Tipsbladet): Himlen over det meste af Jylland, inklusiv Randers, buldrede og lynede løs natten mellem tirsdag og onsdag, og der er tæt luft og sensommer-lummert til træning i Randers, hvor man forbereder sig på hjemmekampen mod Sønderjyske søndag.
Midtbanespilleren Mads Enggård og holdkammeraterne er godt i gang med at spille sig ind i en sæson, hvor Randers i en historisk tæt og svær Superliga ser ud til at have gode muligheder for at kæmpe med om Top 6, mens holdet virker til at være mindst et niveau over den første måneds bundhold.
Men for Mads Enggård fylder den personlige fremtid også, for den megen snak om mulige transfers og interesse er blevet til i hvert fald ét konkret tilbud, ifølge Tipsbladets oplysninger fra Molde.
Klubben i form af cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen er åbne omkring interessen og dialogen med midtbanespilleren, og Mads Enggård er klar på skiftet, hvis den rigtige mulighed dukker op.
– Vi [Søren Pedersen og Mads Enggård] fik en god snak i går, hvor jeg fik fortalt, hvordan jeg havde det, og han sagde, at han var forstående, og han kunne godt forstå, at jeg gerne ville prøve nye ting. Og jeg fik jo også gjort det klart, at det ikke er fordi, jeg ikke er glad her. Jeg elsker at være her. Men jeg har også nogle drømme, og noget, jeg gerne vil forfølge, siger Mads Enggård til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har fået skulderklap af sine trænere og direktør Søren Pedersen for at klø på uden at lade sig påvirke af interessen, og selv om samtalerne om en transfer til tider tager en del kræfter for den 20-årige Superliga-profil, trives han godt, når bolden ruller.
– Jeg håndterer det ved at være på den måde, jeg er. Jeg er åben og ærlig omkring det meste, og så er jeg en udadvendt person, der er bare er smilende og glad. Der er ikke grund til andet. Det har da været lidt svært at håndtere i nogle situationer, men egentlig er jeg bare mig selv, siger Mads Enggård.
– Jeg synes, jeg er blevet mere og mere moden. Min fysik er blevet bedre, jeg kan løbe mere og gå hårdere ind i duellerne. Kampene og træning er en slags frirum for mig, hvor jeg bare kan spille og træne. Og så glemmer jeg alt det andet og er fuldstændig i nuet. Det er dejligt at kunne være der, siger Mads Enggård.
Skal være det rette
Nogen aftale om et skifte er der ikke endnu, og Randers venter stadig på tilbuddet, man nikker ja til, fortæller direktør Søren Pedersen i et interview med Tipsbladet.
Men noget tyder på, at det kan ske i de kommende små tre uger, der er til transferdeadline, og Enggård er klar på at skifte, uden at en halvsæson til i Randers er noget, der vil gøre profilen ked af det.
– Det vil ikke være jordens undergang på nogen måde. Jeg er megaglad her, men jeg vil virkelig gerne også prøve noget nyt, fordi jeg har arbejdet hårdt for at nå til, hvor jeg er, og føler mig klar til det næste skridt, siger Mads Enggård, der har forståelse for, at klubben vil have en fornuftig pris for at sige ja til et salg.
– Jeg kan godt forstå det. Klubben har en forretning, og de skal have gode penge for mig. Og hvis det rigtige bud så kommer, er det også noget, der så er mulighed for vil falde på plads.
Noget tyder på, at udlandet er næste destination med et konkret bud fra Molde og en melding fra direktør Pedersen om, at et salg til udlandet for Randers er at foretrække frem for en af konkurrenterne i toppen af Superligaen.
Men der bliver ikke lukket nogle døre, hverken fra klubben eller midtbanespilleren.
– Jeg vil selvfølgelig gerne prøve udlandet, og jeg vil også gerne være en prioritet for den klub, jeg ender med at komme til, og det skal jeg kunne mærke. Om det er i Danmark eller udlandet, det ved jeg ikke, siger Mads Enggård, der er spændt på, hvordan de kommende uger forløber.
– Der er mange sommerfugle i maven, også fordi jeg nu kan mærke, at det begynder at blive lidt mere konkret, og at der er en klub, der har budt på mig. Det kilder mere, og det er selvfølgelig fedt at mærke den interesse, der er for mig. Jeg tager det som en kæmpe kompliment. Og så skal det som sagt være det rigtige tilbud, før jeg tager videre, siger Mads Enggård.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år