– Har intet at gøre i top-6 med dén indsats

I OB er Jakob Michelsen opmærksom på, at de skal levere bedre, hvis vi vil med blandt de øverste seks i slutspillet.



OB måtte gå fra banen uden point efter opgøret mod Vejle, og derfor er kampen om en plads i top-6 fortsat meget åben inden de to sidste runder af grundspillet. Her ser OB-cheftræner Jakob Michelsen frem mod kampen om en plads i mesterskabsspillet – men han lover ingenting.

Det sker i et interview med TV3 Sport kort efter nederlaget på 0-2 til VB.

– Det bliver tæt. Der er mange hold om buddet til den sidste – måske to – pladser. Men omvendt. Hvis vi leverer som i dag, så har vi ikke noget at lave i top-6. Så vi skal finde vores stabilitet frem fra de seneste par kampe, og så skal vi levere bedre, end vi gjorde i dag.

I det hele taget var han ikke tilfreds med den måde, som fynboerne klarede sig i kampen, hvor han synes, at det blev til alt for få målchancer for OB’erne. Endvidere pegede han på, at banen ikke måtte være en undskyldning.

– Vi skaber for lidt, og lige netop os i Odense skal ikke brokke os over banerne, fordi vi har ikke selv en ret god bane. Det er ens for begge hold, og på de her underlag er det meget vigtigt at komme foran, siger han og fortsætter:

– Det gjorde Vejle, og så kan de stille sig ned – og så er det os, der skal forcere. Vi var ikke i stand til at spille hurtigt nok, og vi var ikke i stand til at hive Vejle op. Så taber man fodboldkampen.

For OB-træneren er det også den sidste halvsæson i klubben, da Michelsens kontrakt udløber til sommer. Derfor er Odense-klubben på jagt efter en ny træner, som der er kommet et nyt bud på i dag i form af en tidligere FCK-spiller. Læs mere om det her.





Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Chelsea – Manchester City

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?