Drama for alle pengene!
Superligaen er tilbage efter en mindre pause, hvor der i stedet blev spillet landsholdsfodbold, men det var også noget af en retur.
Randers tævede Lyngby med 6-2, og rundens største kamp blev spillet i Parken, hvor Brøndby IF scorede sent og vandt det københavnske derby, så man nu fører Superligaen og er guldfavorit.
Og alt dramaet og runden vender de i Verdens Lækreste Superliga.
Her er Amanda Bodenhoff vært og med Benjamin Leander som fast deltager. Denne gang er der prominent besøg, da Kasper Fisker gæster studiet og fortæller om sit syn på runden og det københavnske derby.
Fisker spillede blandt andet i Randers og Brøndby, så han har selv erfaring med at spille og vinde et derby.
– At vinde et derby er fedt. At komme i fjendeland og tage det hele med hjem og blive derinde – der er jo det med Brøndby-fansene, at når de vinder, er de dem, der kommer sidst ud, så har man hele Parken for sig selv.
– Jeg var så heldig, at jeg vandt mine fire første derbys. Det første i Parken, hvor vi vinder for første gang i 13 år. Det var en vild oplevelse. Vi fester jo og går amok i Parken, og da vi er med bussen på vej til Brøndby Stadion, får vi at vide, at der var mødt nogle op derude, så vi måtte ud og klappe lidt.
– Vi spillede mange kampe i den periode, så vi skulle hjem og restituere, men da vi så kom derud, var der proppet med mennesker, der var fyrværkeri og en fire-fem tusinde mennesker på Brøndby Stadion. Det var bare et helt almindeligt derby, det var ikke sådan, at vi lå nummer to eller et. Det viser bare, hvor meget det betyder. Det gør det bare endnu federe at vinde, siger Kasper Fisker i Verdens Lækreste Superliga og forklarer, hvordan han forestiller sig, at Brøndbys spillere tirsdag har fejret sejren:
– Vi fejrede det med en enkelt øl i bussen, og så er det jo ellers op, og så står den på træning dagen efter.
– Jeg er ret sikker på, at der ikke har været mange af de Brøndby-spillere, der er ude og feste. Det kan godt ske, at de gamer og får en enkelt øl, fordi de alligevel ikke kan sove, sådan er det tit, fordi adrenalinen pumper. Nu var det en tidlig kamp, så jeg tænker, de har fejret det med et par øl, og så var det hjem. Nu er det jo sådan, at Brøndby står i en unik situation, og det synes jeg, man kan mærke, at spillerne ved. Og at de på ingen måder tager noget for givet, men tværtimod arbejder på at blive endnu bedre.
Brøndby IF fører Superligaen foran FCM med to point, mens der er fem point ned til FC København på tredjepladsen.
Se hele afsnittet af Verdens Lækreste Superliga i afspilleren øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM