Drama for alle pengene!
Superligaen er tilbage efter en mindre pause, hvor der i stedet blev spillet landsholdsfodbold, men det var også noget af en retur.
Randers tævede Lyngby med 6-2, og rundens største kamp blev spillet i Parken, hvor Brøndby IF scorede sent og vandt det københavnske derby, så man nu fører Superligaen og er guldfavorit.
Og alt dramaet og runden vender de i Verdens Lækreste Superliga.
Her er Amanda Bodenhoff vært og med Benjamin Leander som fast deltager. Denne gang er der prominent besøg, da Kasper Fisker gæster studiet og fortæller om sit syn på runden og det københavnske derby.
Fisker spillede blandt andet i Randers og Brøndby, så han har selv erfaring med at spille og vinde et derby.
– At vinde et derby er fedt. At komme i fjendeland og tage det hele med hjem og blive derinde – der er jo det med Brøndby-fansene, at når de vinder, er de dem, der kommer sidst ud, så har man hele Parken for sig selv.
– Jeg var så heldig, at jeg vandt mine fire første derbys. Det første i Parken, hvor vi vinder for første gang i 13 år. Det var en vild oplevelse. Vi fester jo og går amok i Parken, og da vi er med bussen på vej til Brøndby Stadion, får vi at vide, at der var mødt nogle op derude, så vi måtte ud og klappe lidt.
– Vi spillede mange kampe i den periode, så vi skulle hjem og restituere, men da vi så kom derud, var der proppet med mennesker, der var fyrværkeri og en fire-fem tusinde mennesker på Brøndby Stadion. Det var bare et helt almindeligt derby, det var ikke sådan, at vi lå nummer to eller et. Det viser bare, hvor meget det betyder. Det gør det bare endnu federe at vinde, siger Kasper Fisker i Verdens Lækreste Superliga og forklarer, hvordan han forestiller sig, at Brøndbys spillere tirsdag har fejret sejren:
– Vi fejrede det med en enkelt øl i bussen, og så er det jo ellers op, og så står den på træning dagen efter.
– Jeg er ret sikker på, at der ikke har været mange af de Brøndby-spillere, der er ude og feste. Det kan godt ske, at de gamer og får en enkelt øl, fordi de alligevel ikke kan sove, sådan er det tit, fordi adrenalinen pumper. Nu var det en tidlig kamp, så jeg tænker, de har fejret det med et par øl, og så var det hjem. Nu er det jo sådan, at Brøndby står i en unik situation, og det synes jeg, man kan mærke, at spillerne ved. Og at de på ingen måder tager noget for givet, men tværtimod arbejder på at blive endnu bedre.
Brøndby IF fører Superligaen foran FCM med to point, mens der er fem point ned til FC København på tredjepladsen.
Se hele afsnittet af Verdens Lækreste Superliga i afspilleren øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
