Drama for alle pengene!
Superligaen er tilbage efter en mindre pause, hvor der i stedet blev spillet landsholdsfodbold, men det var også noget af en retur.
Randers tævede Lyngby med 6-2, og rundens største kamp blev spillet i Parken, hvor Brøndby IF scorede sent og vandt det københavnske derby, så man nu fører Superligaen og er guldfavorit.
Og alt dramaet og runden vender de i Verdens Lækreste Superliga.
Her er Amanda Bodenhoff vært og med Benjamin Leander som fast deltager. Denne gang er der prominent besøg, da Kasper Fisker gæster studiet og fortæller om sit syn på runden og det københavnske derby.
Fisker spillede blandt andet i Randers og Brøndby, så han har selv erfaring med at spille og vinde et derby.
– At vinde et derby er fedt. At komme i fjendeland og tage det hele med hjem og blive derinde – der er jo det med Brøndby-fansene, at når de vinder, er de dem, der kommer sidst ud, så har man hele Parken for sig selv.
– Jeg var så heldig, at jeg vandt mine fire første derbys. Det første i Parken, hvor vi vinder for første gang i 13 år. Det var en vild oplevelse. Vi fester jo og går amok i Parken, og da vi er med bussen på vej til Brøndby Stadion, får vi at vide, at der var mødt nogle op derude, så vi måtte ud og klappe lidt.
– Vi spillede mange kampe i den periode, så vi skulle hjem og restituere, men da vi så kom derud, var der proppet med mennesker, der var fyrværkeri og en fire-fem tusinde mennesker på Brøndby Stadion. Det var bare et helt almindeligt derby, det var ikke sådan, at vi lå nummer to eller et. Det viser bare, hvor meget det betyder. Det gør det bare endnu federe at vinde, siger Kasper Fisker i Verdens Lækreste Superliga og forklarer, hvordan han forestiller sig, at Brøndbys spillere tirsdag har fejret sejren:
– Vi fejrede det med en enkelt øl i bussen, og så er det jo ellers op, og så står den på træning dagen efter.
– Jeg er ret sikker på, at der ikke har været mange af de Brøndby-spillere, der er ude og feste. Det kan godt ske, at de gamer og får en enkelt øl, fordi de alligevel ikke kan sove, sådan er det tit, fordi adrenalinen pumper. Nu var det en tidlig kamp, så jeg tænker, de har fejret det med et par øl, og så var det hjem. Nu er det jo sådan, at Brøndby står i en unik situation, og det synes jeg, man kan mærke, at spillerne ved. Og at de på ingen måder tager noget for givet, men tværtimod arbejder på at blive endnu bedre.
Brøndby IF fører Superligaen foran FCM med to point, mens der er fem point ned til FC København på tredjepladsen.
Se hele afsnittet af Verdens Lækreste Superliga i afspilleren øverst til denne artikel.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe nyhed i udlandet
Av, FCK! Her er de værst af alle
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Alexander Lind blæst bagover
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM