Drama for alle pengene!
Superligaen er tilbage efter en mindre pause, hvor der i stedet blev spillet landsholdsfodbold, men det var også noget af en retur.
Randers tævede Lyngby med 6-2, og rundens største kamp blev spillet i Parken, hvor Brøndby IF scorede sent og vandt det københavnske derby, så man nu fører Superligaen og er guldfavorit.
Og alt dramaet og runden vender de i Verdens Lækreste Superliga.
Her er Amanda Bodenhoff vært og med Benjamin Leander som fast deltager. Denne gang er der prominent besøg, da Kasper Fisker gæster studiet og fortæller om sit syn på runden og det københavnske derby.
Fisker spillede blandt andet i Randers og Brøndby, så han har selv erfaring med at spille og vinde et derby.
– At vinde et derby er fedt. At komme i fjendeland og tage det hele med hjem og blive derinde – der er jo det med Brøndby-fansene, at når de vinder, er de dem, der kommer sidst ud, så har man hele Parken for sig selv.
– Jeg var så heldig, at jeg vandt mine fire første derbys. Det første i Parken, hvor vi vinder for første gang i 13 år. Det var en vild oplevelse. Vi fester jo og går amok i Parken, og da vi er med bussen på vej til Brøndby Stadion, får vi at vide, at der var mødt nogle op derude, så vi måtte ud og klappe lidt.
– Vi spillede mange kampe i den periode, så vi skulle hjem og restituere, men da vi så kom derud, var der proppet med mennesker, der var fyrværkeri og en fire-fem tusinde mennesker på Brøndby Stadion. Det var bare et helt almindeligt derby, det var ikke sådan, at vi lå nummer to eller et. Det viser bare, hvor meget det betyder. Det gør det bare endnu federe at vinde, siger Kasper Fisker i Verdens Lækreste Superliga og forklarer, hvordan han forestiller sig, at Brøndbys spillere tirsdag har fejret sejren:
– Vi fejrede det med en enkelt øl i bussen, og så er det jo ellers op, og så står den på træning dagen efter.
– Jeg er ret sikker på, at der ikke har været mange af de Brøndby-spillere, der er ude og feste. Det kan godt ske, at de gamer og får en enkelt øl, fordi de alligevel ikke kan sove, sådan er det tit, fordi adrenalinen pumper. Nu var det en tidlig kamp, så jeg tænker, de har fejret det med et par øl, og så var det hjem. Nu er det jo sådan, at Brøndby står i en unik situation, og det synes jeg, man kan mærke, at spillerne ved. Og at de på ingen måder tager noget for givet, men tværtimod arbejder på at blive endnu bedre.
Brøndby IF fører Superligaen foran FCM med to point, mens der er fem point ned til FC København på tredjepladsen.
Se hele afsnittet af Verdens Lækreste Superliga i afspilleren øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub