Drama for alle pengene!
Superligaen er tilbage efter en mindre pause, hvor der i stedet blev spillet landsholdsfodbold, men det var også noget af en retur.
Randers tævede Lyngby med 6-2, og rundens største kamp blev spillet i Parken, hvor Brøndby IF scorede sent og vandt det københavnske derby, så man nu fører Superligaen og er guldfavorit.
Og alt dramaet og runden vender de i Verdens Lækreste Superliga.
Her er Amanda Bodenhoff vært og med Benjamin Leander som fast deltager. Denne gang er der prominent besøg, da Kasper Fisker gæster studiet og fortæller om sit syn på runden og det københavnske derby.
Fisker spillede blandt andet i Randers og Brøndby, så han har selv erfaring med at spille og vinde et derby.
– At vinde et derby er fedt. At komme i fjendeland og tage det hele med hjem og blive derinde – der er jo det med Brøndby-fansene, at når de vinder, er de dem, der kommer sidst ud, så har man hele Parken for sig selv.
– Jeg var så heldig, at jeg vandt mine fire første derbys. Det første i Parken, hvor vi vinder for første gang i 13 år. Det var en vild oplevelse. Vi fester jo og går amok i Parken, og da vi er med bussen på vej til Brøndby Stadion, får vi at vide, at der var mødt nogle op derude, så vi måtte ud og klappe lidt.
– Vi spillede mange kampe i den periode, så vi skulle hjem og restituere, men da vi så kom derud, var der proppet med mennesker, der var fyrværkeri og en fire-fem tusinde mennesker på Brøndby Stadion. Det var bare et helt almindeligt derby, det var ikke sådan, at vi lå nummer to eller et. Det viser bare, hvor meget det betyder. Det gør det bare endnu federe at vinde, siger Kasper Fisker i Verdens Lækreste Superliga og forklarer, hvordan han forestiller sig, at Brøndbys spillere tirsdag har fejret sejren:
– Vi fejrede det med en enkelt øl i bussen, og så er det jo ellers op, og så står den på træning dagen efter.
– Jeg er ret sikker på, at der ikke har været mange af de Brøndby-spillere, der er ude og feste. Det kan godt ske, at de gamer og får en enkelt øl, fordi de alligevel ikke kan sove, sådan er det tit, fordi adrenalinen pumper. Nu var det en tidlig kamp, så jeg tænker, de har fejret det med et par øl, og så var det hjem. Nu er det jo sådan, at Brøndby står i en unik situation, og det synes jeg, man kan mærke, at spillerne ved. Og at de på ingen måder tager noget for givet, men tværtimod arbejder på at blive endnu bedre.
Brøndby IF fører Superligaen foran FCM med to point, mens der er fem point ned til FC København på tredjepladsen.
Se hele afsnittet af Verdens Lækreste Superliga i afspilleren øverst til denne artikel.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Dansk drømmehug i Serie A
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
