Har samme læge som Bardghji: Træt af de her vægge

AGF's Kevin Yakob nærmer sig så småt at kunne spille fodbold igen.



FREDENSVANG (Tipsbladet): Kevin Yakob har været ude på græsset på træningsanlægget, ja allerede i vinter var han, under kontrollerede forhold, på græs i Dubai.

Men i dag foregår genoptræningen inden for i AGF's styrketræningslokale, og selv om den unge AGF-midtbanespiller selvfølgelig passer træningen og har den tålmodighed, lægerne og fysioterapeuterne beder ham om at have, længes han ud i solskinnet.

Og følelsen er utvivlsomt gengældt fra AGF's trænerstab og fans, der med rette ærgrede sig sammen med den unge svensker, da han sidste sommer fik en alvorlig korsbåndsskade.

En Kevin Yakob i god form havde med garanti været en hjælp for AGF i den forgangne sæson, men det varer lige lidt endnu, fortæller svenskeren, der forsøger at bevare tålmodigheden lidt endnu.

– Det har varet et år nu. Jeg vil gerne tilbage hurtigst muligt, men jeg lytter også til mit knæ. Det føles godt og reagerer godt. Men jeg vil ikke stresse, jeg vil hellere være 100 procent og så vente den smule ekstra, siger Kevin Yakob.

– Der har været lidt problemer og bump på vejen. Men jeg tror ikke, jeg er langt fra at være tilbage, og håber på snart at være tilbage på banen.

Som det ofte sker i tilfælde med alvorlige knæskader hos især spillere i toppen af Superligaen, fandt AGF en velrenommeret læge til at fikse Kevin Yakobs knæ, og den unge svensker, der spiller for Iraks landshold, føler sig i trygge hænder.

– Jeg fik min operation i London af Dr. Andy Williams. Han har opereret mange Premier League-spillere, og det var også ham, der opererede Roony Bardghjis knæ. Jeg er i gode hænder, men knæet reagerer, som det vil. Og hvis det så behøver mere tid, er det sådan.

– Jeg troede, det ville tage en sæson, og så ville jeg være tilbage. Jeg havde ikke rigtig tænkt, at der kunne komme de forhindringer, der har været, fordi jeg har prøvet det en gang før. Jeg tænkte 'det gør jeg bare igen'. Det har så varet lidt længere, og det har været svært. Men jeg tror på mig selv og mine muligheder. Og at jeg vil gøre gode ting for klubben, uanset hvor længe, jeg er ude. Men det er da svært, når det er sommer, alle løber rundt derude og spiller, og jeg vil bare gerne være del af det. Jeg er træt af vores 'gym' og de her fire vægge, siger Kevin Yakob.

Midtbanespilleren har spillet i Sverige for BK Häcken og IFK Göteborg foruden en kort lejeaftale hos den lille Göteborg-klub Utsiktens BK, før han kom til AGF i 2022.



Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker