FREDENSVANG (Tipsbladet): Kevin Yakob har været ude på græsset på træningsanlægget, ja allerede i vinter var han, under kontrollerede forhold, på græs i Dubai.
Men i dag foregår genoptræningen inden for i AGF's styrketræningslokale, og selv om den unge AGF-midtbanespiller selvfølgelig passer træningen og har den tålmodighed, lægerne og fysioterapeuterne beder ham om at have, længes han ud i solskinnet.
Og følelsen er utvivlsomt gengældt fra AGF's trænerstab og fans, der med rette ærgrede sig sammen med den unge svensker, da han sidste sommer fik en alvorlig korsbåndsskade.
En Kevin Yakob i god form havde med garanti været en hjælp for AGF i den forgangne sæson, men det varer lige lidt endnu, fortæller svenskeren, der forsøger at bevare tålmodigheden lidt endnu.
– Det har varet et år nu. Jeg vil gerne tilbage hurtigst muligt, men jeg lytter også til mit knæ. Det føles godt og reagerer godt. Men jeg vil ikke stresse, jeg vil hellere være 100 procent og så vente den smule ekstra, siger Kevin Yakob.
– Der har været lidt problemer og bump på vejen. Men jeg tror ikke, jeg er langt fra at være tilbage, og håber på snart at være tilbage på banen.
Som det ofte sker i tilfælde med alvorlige knæskader hos især spillere i toppen af Superligaen, fandt AGF en velrenommeret læge til at fikse Kevin Yakobs knæ, og den unge svensker, der spiller for Iraks landshold, føler sig i trygge hænder.
– Jeg fik min operation i London af Dr. Andy Williams. Han har opereret mange Premier League-spillere, og det var også ham, der opererede Roony Bardghjis knæ. Jeg er i gode hænder, men knæet reagerer, som det vil. Og hvis det så behøver mere tid, er det sådan.
– Jeg troede, det ville tage en sæson, og så ville jeg være tilbage. Jeg havde ikke rigtig tænkt, at der kunne komme de forhindringer, der har været, fordi jeg har prøvet det en gang før. Jeg tænkte 'det gør jeg bare igen'. Det har så varet lidt længere, og det har været svært. Men jeg tror på mig selv og mine muligheder. Og at jeg vil gøre gode ting for klubben, uanset hvor længe, jeg er ude. Men det er da svært, når det er sommer, alle løber rundt derude og spiller, og jeg vil bare gerne være del af det. Jeg er træt af vores 'gym' og de her fire vægge, siger Kevin Yakob.
Midtbanespilleren har spillet i Sverige for BK Häcken og IFK Göteborg foruden en kort lejeaftale hos den lille Göteborg-klub Utsiktens BK, før han kom til AGF i 2022.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Legender tager afsked med Sepp Piontek
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’