Har samme læge som Bardghji: Træt af de her vægge

AGF's Kevin Yakob nærmer sig så småt at kunne spille fodbold igen.



FREDENSVANG (Tipsbladet): Kevin Yakob har været ude på græsset på træningsanlægget, ja allerede i vinter var han, under kontrollerede forhold, på græs i Dubai.

Men i dag foregår genoptræningen inden for i AGF's styrketræningslokale, og selv om den unge AGF-midtbanespiller selvfølgelig passer træningen og har den tålmodighed, lægerne og fysioterapeuterne beder ham om at have, længes han ud i solskinnet.

Og følelsen er utvivlsomt gengældt fra AGF's trænerstab og fans, der med rette ærgrede sig sammen med den unge svensker, da han sidste sommer fik en alvorlig korsbåndsskade.

En Kevin Yakob i god form havde med garanti været en hjælp for AGF i den forgangne sæson, men det varer lige lidt endnu, fortæller svenskeren, der forsøger at bevare tålmodigheden lidt endnu.

– Det har varet et år nu. Jeg vil gerne tilbage hurtigst muligt, men jeg lytter også til mit knæ. Det føles godt og reagerer godt. Men jeg vil ikke stresse, jeg vil hellere være 100 procent og så vente den smule ekstra, siger Kevin Yakob.

– Der har været lidt problemer og bump på vejen. Men jeg tror ikke, jeg er langt fra at være tilbage, og håber på snart at være tilbage på banen.

Som det ofte sker i tilfælde med alvorlige knæskader hos især spillere i toppen af Superligaen, fandt AGF en velrenommeret læge til at fikse Kevin Yakobs knæ, og den unge svensker, der spiller for Iraks landshold, føler sig i trygge hænder.

– Jeg fik min operation i London af Dr. Andy Williams. Han har opereret mange Premier League-spillere, og det var også ham, der opererede Roony Bardghjis knæ. Jeg er i gode hænder, men knæet reagerer, som det vil. Og hvis det så behøver mere tid, er det sådan.

– Jeg troede, det ville tage en sæson, og så ville jeg være tilbage. Jeg havde ikke rigtig tænkt, at der kunne komme de forhindringer, der har været, fordi jeg har prøvet det en gang før. Jeg tænkte 'det gør jeg bare igen'. Det har så varet lidt længere, og det har været svært. Men jeg tror på mig selv og mine muligheder. Og at jeg vil gøre gode ting for klubben, uanset hvor længe, jeg er ude. Men det er da svært, når det er sommer, alle løber rundt derude og spiller, og jeg vil bare gerne være del af det. Jeg er træt af vores 'gym' og de her fire vægge, siger Kevin Yakob.

Midtbanespilleren har spillet i Sverige for BK Häcken og IFK Göteborg foruden en kort lejeaftale hos den lille Göteborg-klub Utsiktens BK, før han kom til AGF i 2022.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Viborg FF – AGF

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Blandt dette årtusindes bedste

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser Superliga-træners søn

Vejle Boldklub – Randers FC

Tullberg uenig med TV 2-ekspert



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

FC København – Silkeborg IF

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk