Efter mere end 350 Superliga-kampe: Nu er karrieren slut

På den sociale platform Instagram har Jonas Borring meddelt sine følgere, at han stopper sin fodboldkarriere.



Efter at have spillet i OB, Brøndby, FC Midtjylland, Randers og i Horsens, stopper Jonas Borring nu karrieren i en alder af 34 år.

Det skriver han selv på den sociale platform Instagram:

“Så er min fodboldkarriere endegyldigt ovre⚽️Jeg har spillet i nogle fantastiske klubber og jeg er meget meget glad og stolt over den karriere jeg har haft🙏🏻

Den har budt på 355 Superligakampe, 54 mål/56 assist, 6 A-landskampe 1 mål/1 assist, UEFA-CUP, 3 x DM bronzemedaljer,
et Danmarksmesterskab og en Pokaltitel.

Jeg har haft mange fede oplevelser og mødt en masse skønne mennesker, som jeg aldrig nogensinde ville være foruden.
Jeg har fået en masse erfaring og en masse gode egenskaber og kompetencer, som jeg helt sikkert kan tage med mig videre.

Nu glæder jeg mig til, at finde et fantastisk godt job i mit nye arbejdsliv, som bliver helt vildt spændende, at træde ind i🍀”

Så er min fodboldkarriere endegyldigt ovre⚽️Jeg har spillet i nogle fantastiske klubber og jeg er meget meget glad og stolt over den karriere jeg har haft🙏🏻 Den har budt på 355 Superligakampe, 54 mål/56 assist, 6 A-landskampe 1 mål/1 assist, UEFA-CUP, 3 x DM bronzemedaljer, et Danmarksmesterskab og en Pokaltitel. Jeg har haft mange fede oplevelser og mødt en masse skønne mennesker, som jeg aldrig nogensinde ville være foruden. Jeg har fået en masse erfaring og en masse gode egenskaber og kompetencer, som jeg helt sikkert kan tage med mig videre. Nu glæder jeg mig til, at finde et fantastisk godt job i mit nye arbejdsliv, som bliver helt vildt spændende, at træde ind i🍀 #glad #stolt #taknemmelig

Et opslag delt af Jonas Borring (@jonasborring) den







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil