IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland har seks voldsomt interessante uger foran sig, hvor den ambitiøse Superliga-klub kan blive alt fra dansk mester til treer eller måske endda firer, hvis man går i stå og FC Nordsjællands forbedrede mandskab kommer bragende.
Søndag aften giver en strømpil, der vil noget for midtjyderne, når de møder FC København hjemme i Herning.
Spillet har ikke klikket nær så godt eller nær så ofte som i de tre efterårsmåneder.
Men uanset udfaldet af sæsonafslutningen står FC Midtjylland på papiret godt med en stærk ejer i Anders Holch Povlsen og hans selskab Heartland, der ser ud til at have den økonomiske styrke til at skubbe FC Midtjylland yderligere frem i fodboldhierarkiet med investeringer i infrastruktur, specialister og ledere.
Og så lader det også til, at midtjydernes sportslige afdeling med rette kan forvente, at man ikke længere er nødt til at sælge spillere for at få regnskabet til at hænge sammen eller betale regningerne, som klubben især var nødt til indtil Matthew Benhams opkøb i 2014 men også i flere sæsoner efter.
– Jeg har en idé om, hvad vi gør på transfermarkedet til sommer. Jeg har en god formodning om, at vores hold er stærkere, hver gang vi lukker et transfervindue, og det gælder også de næste vinduer, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Efter min mening har vi ikke nogen spillere i truppen, der er færdige med at lære i FC Midtjylland eller med at opnå det, de kan her i klubben. Der er ingen som Gustav Isaksen, der var bygget op til at skifte væk og skulle prøve noget nyt. Evander var nok også i den kategori. De spillere, vi har nu, kan stadig lære og vinde noget med FC Midtjylland.

Oliver Sørensen (til venstre) kunne være en spiller, der kommer tilbud på i sommerens transfervindue, men med tårnhøje Europa-ambitioner og et mål om guld hjemme i Superligaen vil FCM sandsynligvis strække sig langt for at holde på truppen, nu hvor man ikke pinedød skal sælge spillere længere.
– Jeg kan jo ikke afvise, at der kommer tilbud, hvor vi ender i en situation, hvor spilleren ikke kan og skal holdes tilbage. Der kan komme en klub, der byder så meget på en af vores gode spillere, at vi er nødt til at tage stilling til det
– Men med den måde, vi agerer, tror jeg, vi står stærkere efter næste transfervindue. Det gælder også en række af vores profiler, som jeg tror vil stå endnu stærkere i næste sæson. Og så er klubben godt forberedt, hvis der kommer tilbud. Derudover er vi klar til at få det flow i truppen, der altid skal være.
Og så betyder det vel en del at have et så økonomisk stærkt ejerskab, som I har fået?
– Ja, det hjælper helt bestemt.
FC Midtjylland lader sandsynligvis backen Paulinho gå i et salg til udlandet til sommer og måske et par spillere til omkring startopstillingen, dog ikke nogen af de mest attraktive.
FC Midtjyllands ejer Anders Holch Povlsen og hans familie står i spidsen for Bestseller-koncernen og var landets næstrigeste efter Lego-familien Kirk Kristiansen i Økonomisk Ugebrevs oversigt i 2023.
Opgjort på formue er FC Midtjylland-ejerskabet Superligaens mest velhavende foran FC Nordsjællands ejere i familien Mansour. Også OB har en finansielt ekstremt stærk ejer i L’Easy-milliardæren Niels Thorborg.
Læs mere om Superligaens ejere her, og se hvilke klubber, der reelt er til salg.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal