Det gjorde ondt på mange, da FC København-anfører Carlos Zeca søndag aften sank i græsset med endnu en korsbåndsskade, som holder ham ude i resten af denne sæson.
Én af de mange, der lider med midtbanespilleren, er FC Københavns tidligere midtstopper Sotirios Papagiannopoulos, der foruden at have delt omklædningsrum med Zeca også deler de græske rødder.
– Vi har en lille chatgruppe sammen, Zeca, Pieros (Sotiroiu, red.) og mig, og vi ses ofte. Vi talte sammen lige efter opgøret mod AGF, hvor han blev skadet. Han er kun lige kommet tilbage fra en lignende skade, så han var forståeligt nok ked af det, siger Sotirios Papagiannopoulos til SDNA og fortsætter:
– Det så ud til, at han lige havde genfundet rytmen, og han gjorde det godt. Det er ærgerligt, han er blevet skadet igen. Vi var for nyligt på ferie sammen i Rom, og han så meget fit ud. Han følte ingen ubehag i knæet, så der var intet, der tydede på, at han ville blive skadet igen.
Midtstopperen, der nu tørner ud for svenske AIK, er sikker på, at 34-årige Zeca nok skal komme tilbage på fodboldbanen.
– Han er en glad person, der altid forsøger at se positivt på tingene. Jeg ved, at han ikke giver op, og at han vil gøre alt for at komme tilbage. Han er stædig og giver ikke så let op. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil vise, at han kan komme tilbage på sit gamle niveau. Han har viljen, passionen og sulten til det. Det er helt sikkert, lyder det fra Papagiannopoulos.
Carlos Zeca har kontraktudløb i FC København efter denne sæson, så det er ikke utænkeligt, at han har spillet sin sidste kamp for de danske mestre. Han er noteret for 193 optrædener i FCK-trøjen.
På Instagram er der også en sand verdensstjerne, der hylder Zeca – læs mere her
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
HELT VILDT