Det gjorde ondt på mange, da FC København-anfører Carlos Zeca søndag aften sank i græsset med endnu en korsbåndsskade, som holder ham ude i resten af denne sæson.
Én af de mange, der lider med midtbanespilleren, er FC Københavns tidligere midtstopper Sotirios Papagiannopoulos, der foruden at have delt omklædningsrum med Zeca også deler de græske rødder.
– Vi har en lille chatgruppe sammen, Zeca, Pieros (Sotiroiu, red.) og mig, og vi ses ofte. Vi talte sammen lige efter opgøret mod AGF, hvor han blev skadet. Han er kun lige kommet tilbage fra en lignende skade, så han var forståeligt nok ked af det, siger Sotirios Papagiannopoulos til SDNA og fortsætter:
– Det så ud til, at han lige havde genfundet rytmen, og han gjorde det godt. Det er ærgerligt, han er blevet skadet igen. Vi var for nyligt på ferie sammen i Rom, og han så meget fit ud. Han følte ingen ubehag i knæet, så der var intet, der tydede på, at han ville blive skadet igen.
Midtstopperen, der nu tørner ud for svenske AIK, er sikker på, at 34-årige Zeca nok skal komme tilbage på fodboldbanen.
– Han er en glad person, der altid forsøger at se positivt på tingene. Jeg ved, at han ikke giver op, og at han vil gøre alt for at komme tilbage. Han er stædig og giver ikke så let op. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil vise, at han kan komme tilbage på sit gamle niveau. Han har viljen, passionen og sulten til det. Det er helt sikkert, lyder det fra Papagiannopoulos.
Carlos Zeca har kontraktudløb i FC København efter denne sæson, så det er ikke utænkeligt, at han har spillet sin sidste kamp for de danske mestre. Han er noteret for 193 optrædener i FCK-trøjen.
På Instagram er der også en sand verdensstjerne, der hylder Zeca – læs mere her
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Deadline overskredet: FC København melder ud
OPTAKT
Frankrig – Senegal
OPTAKT
Argentina – Algeriet
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
OPTAKT
Irak – Norge
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her er Tunesiens nye VM-træner
MEDIE