Har talt med Zeca: Jeg ved, at han ikke giver op

Tidligere FC København-spiller er sikker på, at Zeca kommer stærkt tilbage.



Det gjorde ondt på mange, da FC København-anfører Carlos Zeca søndag aften sank i græsset med endnu en korsbåndsskade, som holder ham ude i resten af denne sæson.

Én af de mange, der lider med midtbanespilleren, er FC Københavns tidligere midtstopper Sotirios Papagiannopoulos, der foruden at have delt omklædningsrum med Zeca også deler de græske rødder.

– Vi har en lille chatgruppe sammen, Zeca, Pieros (Sotiroiu, red.) og mig, og vi ses ofte. Vi talte sammen lige efter opgøret mod AGF, hvor han blev skadet. Han er kun lige kommet tilbage fra en lignende skade, så han var forståeligt nok ked af det, siger Sotirios Papagiannopoulos til SDNA og fortsætter:

– Det så ud til, at han lige havde genfundet rytmen, og han gjorde det godt. Det er ærgerligt, han er blevet skadet igen. Vi var for nyligt på ferie sammen i Rom, og han så meget fit ud. Han følte ingen ubehag i knæet, så der var intet, der tydede på, at han ville blive skadet igen.

Midtstopperen, der nu tørner ud for svenske AIK, er sikker på, at 34-årige Zeca nok skal komme tilbage på fodboldbanen.

– Han er en glad person, der altid forsøger at se positivt på tingene. Jeg ved, at han ikke giver op, og at han vil gøre alt for at komme tilbage. Han er stædig og giver ikke så let op. Jeg kender ham rigtig godt, og han vil vise, at han kan komme tilbage på sit gamle niveau. Han har viljen, passionen og sulten til det. Det er helt sikkert, lyder det fra Papagiannopoulos.

Carlos Zeca har kontraktudløb i FC København efter denne sæson, så det er ikke utænkeligt, at han har spillet sin sidste kamp for de danske mestre. Han er noteret for 193 optrædener i FCK-trøjen. 

På Instagram er der også en sand verdensstjerne, der hylder Zeca – læs mere her







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I svime over Froholdt – får ny hæder

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Messi-statue fjernes

Her lander Superliga-kampprogrammet

De kan være færdige i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren