Har udløb om lidt: Brøndby lurer på Randers-profil

I Brøndby holder man tilsyneladende øje med, hvordan udviklingen går hos Randers-angriberen Marvin Egho.



Sæsonen er ved at være overstået for Brøndby, som stadig er inde i mesterskabskampen. Når den er overstået, så venter et transfervindue, og her har de allerede godt gang i, hvordan de kan forstærke sig til næste sæson.

Her skulle de nu holde øje med Randers’ østrigske spiller Marvin Egho. Det peger B.T.’s populære podcast ‘Transfervinduet‘ på i deres program onsdag.

– Vi hører fra gode kilder, at de kigger på ham, og at de har kigget på ham i løbet af foråret. Ja, de scouter ham, kan man sige og holder øje med hans tal og udvikling for lige at lure, om det nu er ham, der skal ind og være den nye angriber i Brøndby, lyder det. 

Det tilføjes i den forbindelse, at det ikke er noget nyt, at Brøndby holder øje med spillere, som har kontraktudløb. Det er en boks, som Egho hører ind under, da hans aftale med Randers slutter 30. juni. 

Marvin Egho kom til Randers i sommeren 2018 fra den slovakiske klub Spartak Trnava, hvorefter det er blevet til 95 kampe indtil videre for kronjyderne med 23 scoringer til følge. I denne sæson fire mål fra hans side.

Ved ansættelsen af Carsten V. Jensen i sommeren 2019 blev klubbens transferstrategi opdateret, så man ikke længere ville betale transfers for spillere over 27 år. Netop Egho bliver tilfældigvis 27 senere på ugen.

Hos Brøndby er der også spillere på vej væk. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Mål i Hvidovre

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Vil have dansk stjerne til Brøndby