Harry Kane affejer exit-rygter

Tottenham-manager Antonio Conte vil hjælpe Harry Kane med at vinde et trofæ i den titelhungrende London-klub.



Harry Kane havde ikke sovet meget om natten, og Tottenham-angriberen var ramt af feber, da han spillede kamp mandag aften i Premier League ude mod Fulham.

– Det var en hård nat, og jeg var oppe hver anden time. Det var en virus eller sådan noget, siger Kane ifølge AFP.

Trods lidt sygdom i kroppen stod Kane for den afgørende scoring i 1-0-sejren, og han tangerede samtidig en fornem rekord i klubben.

Med målet tangerede Kane klublegenden Jimmy Greaves for flest mål i Tottenham-trøjen. 266 har de begge scoret. Greaves satte rekorden tilbage i 1970.

– At score målet og tangere rekorden var en rar følelse, siger 29-årige Kane.

Tottenham-manager Antonio Conte var glad for, at Kane trodsede sin sygdom.

– Jeg vil understrege, at Harry spillede med feber. Han havde det ikke så godt, men ønskede alligevel at spille. Han forstod situationen, og at han er et referencepunkt for os, for mig og de andre spillere.

– Jeg vil gerne hjælpe både Harry og mig med at gøre noget stort. At vinde noget med Tottenham. For han elsker Tottenham, siger den italienske træner.

Kane er nu kun et enkelt mål fra at blive den tredje spiller til at score 200 mål i Premier League efter Alan Shearer med 260 og Wayne Rooney med 208.

Englands bedste række har heddet Premier League siden 1992/1993-sæsonen. Men tæller man alt med, har Kane stadig et stykke vej op til den mest scorende gennem tiden.

Greaves, som døde i 2021 som 81-årig, er nemlig den spiller, der har scoret flest mål i Englands bedste række med sine 357 mål.

På det seneste er Kane blevet rygtet på vej væk fra Tottenham, men det gider han ikke at snakke om.

– Jeg koncentrerer mig om denne sæson. Der vil altid være snak om min fremtid, men jeg ønsker kun at fokusere på mit arbejde på banen, siger Kane.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Spanien – Saudi-Arabien

Sender opfordring til Superliga-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Argentina – Østrig