Harry Kane affejer exit-rygter

Tottenham-manager Antonio Conte vil hjælpe Harry Kane med at vinde et trofæ i den titelhungrende London-klub.



Harry Kane havde ikke sovet meget om natten, og Tottenham-angriberen var ramt af feber, da han spillede kamp mandag aften i Premier League ude mod Fulham.

– Det var en hård nat, og jeg var oppe hver anden time. Det var en virus eller sådan noget, siger Kane ifølge AFP.

Trods lidt sygdom i kroppen stod Kane for den afgørende scoring i 1-0-sejren, og han tangerede samtidig en fornem rekord i klubben.

Med målet tangerede Kane klublegenden Jimmy Greaves for flest mål i Tottenham-trøjen. 266 har de begge scoret. Greaves satte rekorden tilbage i 1970.

– At score målet og tangere rekorden var en rar følelse, siger 29-årige Kane.

Tottenham-manager Antonio Conte var glad for, at Kane trodsede sin sygdom.

– Jeg vil understrege, at Harry spillede med feber. Han havde det ikke så godt, men ønskede alligevel at spille. Han forstod situationen, og at han er et referencepunkt for os, for mig og de andre spillere.

– Jeg vil gerne hjælpe både Harry og mig med at gøre noget stort. At vinde noget med Tottenham. For han elsker Tottenham, siger den italienske træner.

Kane er nu kun et enkelt mål fra at blive den tredje spiller til at score 200 mål i Premier League efter Alan Shearer med 260 og Wayne Rooney med 208.

Englands bedste række har heddet Premier League siden 1992/1993-sæsonen. Men tæller man alt med, har Kane stadig et stykke vej op til den mest scorende gennem tiden.

Greaves, som døde i 2021 som 81-årig, er nemlig den spiller, der har scoret flest mål i Englands bedste række med sine 357 mål.

På det seneste er Kane blevet rygtet på vej væk fra Tottenham, men det gider han ikke at snakke om.

– Jeg koncentrerer mig om denne sæson. Der vil altid være snak om min fremtid, men jeg ønsker kun at fokusere på mit arbejde på banen, siger Kane.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Salah sender særlig besked

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’