Harry Kane affejer exit-rygter

Tottenham-manager Antonio Conte vil hjælpe Harry Kane med at vinde et trofæ i den titelhungrende London-klub.



Harry Kane havde ikke sovet meget om natten, og Tottenham-angriberen var ramt af feber, da han spillede kamp mandag aften i Premier League ude mod Fulham.

– Det var en hård nat, og jeg var oppe hver anden time. Det var en virus eller sådan noget, siger Kane ifølge AFP.

Trods lidt sygdom i kroppen stod Kane for den afgørende scoring i 1-0-sejren, og han tangerede samtidig en fornem rekord i klubben.

Med målet tangerede Kane klublegenden Jimmy Greaves for flest mål i Tottenham-trøjen. 266 har de begge scoret. Greaves satte rekorden tilbage i 1970.

– At score målet og tangere rekorden var en rar følelse, siger 29-årige Kane.

Tottenham-manager Antonio Conte var glad for, at Kane trodsede sin sygdom.

– Jeg vil understrege, at Harry spillede med feber. Han havde det ikke så godt, men ønskede alligevel at spille. Han forstod situationen, og at han er et referencepunkt for os, for mig og de andre spillere.

– Jeg vil gerne hjælpe både Harry og mig med at gøre noget stort. At vinde noget med Tottenham. For han elsker Tottenham, siger den italienske træner.

Kane er nu kun et enkelt mål fra at blive den tredje spiller til at score 200 mål i Premier League efter Alan Shearer med 260 og Wayne Rooney med 208.

Englands bedste række har heddet Premier League siden 1992/1993-sæsonen. Men tæller man alt med, har Kane stadig et stykke vej op til den mest scorende gennem tiden.

Greaves, som døde i 2021 som 81-årig, er nemlig den spiller, der har scoret flest mål i Englands bedste række med sine 357 mål.

På det seneste er Kane blevet rygtet på vej væk fra Tottenham, men det gider han ikke at snakke om.

– Jeg koncentrerer mig om denne sæson. Der vil altid være snak om min fremtid, men jeg ønsker kun at fokusere på mit arbejde på banen, siger Kane.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Positive forhandlinger med Nartey

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

FC Midtjylland-spiller stukket ned