Hatten af! Silkeborg-profil med kæmpe overskud 

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Viborg FF og Silkeborg IF.



Viborg FF – Silkeborg IF 1-4 (1-2)
1-0, Ivan Näsberg (5.)
1-1, Mads Larsen (30.)
1-2, Younes Bakiz (37.)
1-3, Elias Andersson selvmål (83.)
1-4, Callum McCowatt (86.)

Kampens bedste
Viborg FF
Viborg havde problemer i kampen, og det er ærgerligt for Lucas Lund, at han lukker fire mål ind, men han kan være ganske fint tilfreds med sin præstation i mandagens kamp. Det samme kan Daniel Anyembe, der havde flere gode indgreb i det centrale forsvar foruden hans involvering i SIF’s fjerde mål. 

Silkeborg IF
Det var et stærkt comeback efter skuffelsen i premiererunden, Silkeborg! Mange spillere stod stærkt i billedet, men særligt offensivspiller Younes Bakiz og midtbanespiller Pelle Mattsson var vigtige for SIF. 

Younes Bakiz scorede sejrsmålet efter en kæmpe fejl i Viborg-forsvaret og var generelt aktiv, hver eneste gang SIF angreb, mens Pelle Mattsson fyldte en hulens masse på midtbanen.

Kampens værste
Det er ikke til at komme udenom Jeppe Grønning og Thomas Jørgensen her. Begge leverede ringe boldtab i slutningen af første halvleg, og særligt anførerens boldtab blev kosteligt, da det førte til Younes Bakiz’ scoring. Med fejl som den vinder man ikke mange kampe i Superligaen.   

Kampens detalje
Jo, der var et kanonmål af Mads Larsen, og Younes Bakiz’ kasse var heller ikke værst. Men vi bliver nødt til at tage fat i Tonni Adamsen. 

Den 30-årige angriber var vanvittigt målfarlig i august og september, men nu har han kun scoret ét mål i sine seneste 10 ligakampe! Til sammenligning scorede han otte mål i fem kampe i august og september… 

Og det er utroligt, når man ser nogle af de chancer, han også kommer til. Særligt Jeppe Andersen satte Tonni Adamsen i gode positioner to gange i anden halvleg, men SIF-angriberen kunne ikke udnytte sine chancer. 

Der er ingen tvivl om, at han higer efter den scoring, men alligevel viste Tonni Adamsen fantastisk overskud i slutminutterne. Her vandt han bolden og havde fri passage mod mål, hvor han blot skulle overliste Lucas Lund for at stoppe måltørken. Og selvom han nærmer sig syv timer uden scoring, lagde han stille og roligt bolden til rette for Callum McCowatt, der nemt kunne sende bolden i mål. Flot teamwork, og hvor mange målhungrende angribere havde lige gjort det?

Vi tager hatten af for det overskud, Tonni!





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Argentina – Østrig

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal