Viborg FF – Silkeborg IF 1-4 (1-2)
1-0, Ivan Näsberg (5.)
1-1, Mads Larsen (30.)
1-2, Younes Bakiz (37.)
1-3, Elias Andersson selvmål (83.)
1-4, Callum McCowatt (86.)
Kampens bedste
Viborg FF
Viborg havde problemer i kampen, og det er ærgerligt for Lucas Lund, at han lukker fire mål ind, men han kan være ganske fint tilfreds med sin præstation i mandagens kamp. Det samme kan Daniel Anyembe, der havde flere gode indgreb i det centrale forsvar foruden hans involvering i SIF’s fjerde mål.
Silkeborg IF
Det var et stærkt comeback efter skuffelsen i premiererunden, Silkeborg! Mange spillere stod stærkt i billedet, men særligt offensivspiller Younes Bakiz og midtbanespiller Pelle Mattsson var vigtige for SIF.
Younes Bakiz scorede sejrsmålet efter en kæmpe fejl i Viborg-forsvaret og var generelt aktiv, hver eneste gang SIF angreb, mens Pelle Mattsson fyldte en hulens masse på midtbanen.
Kampens værste
Det er ikke til at komme udenom Jeppe Grønning og Thomas Jørgensen her. Begge leverede ringe boldtab i slutningen af første halvleg, og særligt anførerens boldtab blev kosteligt, da det førte til Younes Bakiz’ scoring. Med fejl som den vinder man ikke mange kampe i Superligaen.
Kampens detalje
Jo, der var et kanonmål af Mads Larsen, og Younes Bakiz’ kasse var heller ikke værst. Men vi bliver nødt til at tage fat i Tonni Adamsen.
Den 30-årige angriber var vanvittigt målfarlig i august og september, men nu har han kun scoret ét mål i sine seneste 10 ligakampe! Til sammenligning scorede han otte mål i fem kampe i august og september…
Og det er utroligt, når man ser nogle af de chancer, han også kommer til. Særligt Jeppe Andersen satte Tonni Adamsen i gode positioner to gange i anden halvleg, men SIF-angriberen kunne ikke udnytte sine chancer.
Der er ingen tvivl om, at han higer efter den scoring, men alligevel viste Tonni Adamsen fantastisk overskud i slutminutterne. Her vandt han bolden og havde fri passage mod mål, hvor han blot skulle overliste Lucas Lund for at stoppe måltørken. Og selvom han nærmer sig syv timer uden scoring, lagde han stille og roligt bolden til rette for Callum McCowatt, der nemt kunne sende bolden i mål. Flot teamwork, og hvor mange målhungrende angribere havde lige gjort det?
Vi tager hatten af for det overskud, Tonni!
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
AVIS