Hatten af! Silkeborg-profil med kæmpe overskud 

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Viborg FF og Silkeborg IF.



Viborg FF – Silkeborg IF 1-4 (1-2)
1-0, Ivan Näsberg (5.)
1-1, Mads Larsen (30.)
1-2, Younes Bakiz (37.)
1-3, Elias Andersson selvmål (83.)
1-4, Callum McCowatt (86.)

Kampens bedste
Viborg FF
Viborg havde problemer i kampen, og det er ærgerligt for Lucas Lund, at han lukker fire mål ind, men han kan være ganske fint tilfreds med sin præstation i mandagens kamp. Det samme kan Daniel Anyembe, der havde flere gode indgreb i det centrale forsvar foruden hans involvering i SIF’s fjerde mål. 

Silkeborg IF
Det var et stærkt comeback efter skuffelsen i premiererunden, Silkeborg! Mange spillere stod stærkt i billedet, men særligt offensivspiller Younes Bakiz og midtbanespiller Pelle Mattsson var vigtige for SIF. 

Younes Bakiz scorede sejrsmålet efter en kæmpe fejl i Viborg-forsvaret og var generelt aktiv, hver eneste gang SIF angreb, mens Pelle Mattsson fyldte en hulens masse på midtbanen.

Kampens værste
Det er ikke til at komme udenom Jeppe Grønning og Thomas Jørgensen her. Begge leverede ringe boldtab i slutningen af første halvleg, og særligt anførerens boldtab blev kosteligt, da det førte til Younes Bakiz’ scoring. Med fejl som den vinder man ikke mange kampe i Superligaen.   

Kampens detalje
Jo, der var et kanonmål af Mads Larsen, og Younes Bakiz’ kasse var heller ikke værst. Men vi bliver nødt til at tage fat i Tonni Adamsen. 

Den 30-årige angriber var vanvittigt målfarlig i august og september, men nu har han kun scoret ét mål i sine seneste 10 ligakampe! Til sammenligning scorede han otte mål i fem kampe i august og september… 

Og det er utroligt, når man ser nogle af de chancer, han også kommer til. Særligt Jeppe Andersen satte Tonni Adamsen i gode positioner to gange i anden halvleg, men SIF-angriberen kunne ikke udnytte sine chancer. 

Der er ingen tvivl om, at han higer efter den scoring, men alligevel viste Tonni Adamsen fantastisk overskud i slutminutterne. Her vandt han bolden og havde fri passage mod mål, hvor han blot skulle overliste Lucas Lund for at stoppe måltørken. Og selvom han nærmer sig syv timer uden scoring, lagde han stille og roligt bolden til rette for Callum McCowatt, der nemt kunne sende bolden i mål. Flot teamwork, og hvor mange målhungrende angribere havde lige gjort det?

Vi tager hatten af for det overskud, Tonni!





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Det er ringe ad helvede til’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Disse to er færdige i Brøndby

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Randers FC – OB

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FCK kørte Silkeborg over

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Monstersalg: FC København-boss jubler

Daniel Wass stopper karrieren om et år