Hatten af! Silkeborg-profil med kæmpe overskud 

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Viborg FF og Silkeborg IF.



Viborg FF – Silkeborg IF 1-4 (1-2)
1-0, Ivan Näsberg (5.)
1-1, Mads Larsen (30.)
1-2, Younes Bakiz (37.)
1-3, Elias Andersson selvmål (83.)
1-4, Callum McCowatt (86.)

Kampens bedste
Viborg FF
Viborg havde problemer i kampen, og det er ærgerligt for Lucas Lund, at han lukker fire mål ind, men han kan være ganske fint tilfreds med sin præstation i mandagens kamp. Det samme kan Daniel Anyembe, der havde flere gode indgreb i det centrale forsvar foruden hans involvering i SIF’s fjerde mål. 

Silkeborg IF
Det var et stærkt comeback efter skuffelsen i premiererunden, Silkeborg! Mange spillere stod stærkt i billedet, men særligt offensivspiller Younes Bakiz og midtbanespiller Pelle Mattsson var vigtige for SIF. 

Younes Bakiz scorede sejrsmålet efter en kæmpe fejl i Viborg-forsvaret og var generelt aktiv, hver eneste gang SIF angreb, mens Pelle Mattsson fyldte en hulens masse på midtbanen.

Kampens værste
Det er ikke til at komme udenom Jeppe Grønning og Thomas Jørgensen her. Begge leverede ringe boldtab i slutningen af første halvleg, og særligt anførerens boldtab blev kosteligt, da det førte til Younes Bakiz’ scoring. Med fejl som den vinder man ikke mange kampe i Superligaen.   

Kampens detalje
Jo, der var et kanonmål af Mads Larsen, og Younes Bakiz’ kasse var heller ikke værst. Men vi bliver nødt til at tage fat i Tonni Adamsen. 

Den 30-årige angriber var vanvittigt målfarlig i august og september, men nu har han kun scoret ét mål i sine seneste 10 ligakampe! Til sammenligning scorede han otte mål i fem kampe i august og september… 

Og det er utroligt, når man ser nogle af de chancer, han også kommer til. Særligt Jeppe Andersen satte Tonni Adamsen i gode positioner to gange i anden halvleg, men SIF-angriberen kunne ikke udnytte sine chancer. 

Der er ingen tvivl om, at han higer efter den scoring, men alligevel viste Tonni Adamsen fantastisk overskud i slutminutterne. Her vandt han bolden og havde fri passage mod mål, hvor han blot skulle overliste Lucas Lund for at stoppe måltørken. Og selvom han nærmer sig syv timer uden scoring, lagde han stille og roligt bolden til rette for Callum McCowatt, der nemt kunne sende bolden i mål. Flot teamwork, og hvor mange målhungrende angribere havde lige gjort det?

Vi tager hatten af for det overskud, Tonni!





Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Riemer lover: De får debut

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Bekræfter kæmpebud

Premier League-dansker skal have ny manager



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne