Viborg FF – Silkeborg IF 1-4 (1-2)
1-0, Ivan Näsberg (5.)
1-1, Mads Larsen (30.)
1-2, Younes Bakiz (37.)
1-3, Elias Andersson selvmål (83.)
1-4, Callum McCowatt (86.)
Kampens bedste
Viborg FF
Viborg havde problemer i kampen, og det er ærgerligt for Lucas Lund, at han lukker fire mål ind, men han kan være ganske fint tilfreds med sin præstation i mandagens kamp. Det samme kan Daniel Anyembe, der havde flere gode indgreb i det centrale forsvar foruden hans involvering i SIF’s fjerde mål.
Silkeborg IF
Det var et stærkt comeback efter skuffelsen i premiererunden, Silkeborg! Mange spillere stod stærkt i billedet, men særligt offensivspiller Younes Bakiz og midtbanespiller Pelle Mattsson var vigtige for SIF.
Younes Bakiz scorede sejrsmålet efter en kæmpe fejl i Viborg-forsvaret og var generelt aktiv, hver eneste gang SIF angreb, mens Pelle Mattsson fyldte en hulens masse på midtbanen.
Kampens værste
Det er ikke til at komme udenom Jeppe Grønning og Thomas Jørgensen her. Begge leverede ringe boldtab i slutningen af første halvleg, og særligt anførerens boldtab blev kosteligt, da det førte til Younes Bakiz’ scoring. Med fejl som den vinder man ikke mange kampe i Superligaen.
Kampens detalje
Jo, der var et kanonmål af Mads Larsen, og Younes Bakiz’ kasse var heller ikke værst. Men vi bliver nødt til at tage fat i Tonni Adamsen.
Den 30-årige angriber var vanvittigt målfarlig i august og september, men nu har han kun scoret ét mål i sine seneste 10 ligakampe! Til sammenligning scorede han otte mål i fem kampe i august og september…
Og det er utroligt, når man ser nogle af de chancer, han også kommer til. Særligt Jeppe Andersen satte Tonni Adamsen i gode positioner to gange i anden halvleg, men SIF-angriberen kunne ikke udnytte sine chancer.
Der er ingen tvivl om, at han higer efter den scoring, men alligevel viste Tonni Adamsen fantastisk overskud i slutminutterne. Her vandt han bolden og havde fri passage mod mål, hvor han blot skulle overliste Lucas Lund for at stoppe måltørken. Og selvom han nærmer sig syv timer uden scoring, lagde han stille og roligt bolden til rette for Callum McCowatt, der nemt kunne sende bolden i mål. Flot teamwork, og hvor mange målhungrende angribere havde lige gjort det?
Vi tager hatten af for det overskud, Tonni!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – OB
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT