Real Madrid fortsætter sit gode udlæg i den spanske liga og vandt sent onsdag på hjemmebane med 6-1 over Mallorca.
Sagerne blev sat på plads allerede i første halvleg, som sluttede 3-1, men ydmygelsen blev total efter pausen.
Offensivspilleren Marco Asensio blev dagens helt på Santiago Bernabeu, da han scorede hattrick.
Benzema stod dog også stærkt i billedet med to mål og to assister. Han er nu allerede oppe på otte mål og syv assister efter seks runder og fører både topscorer- og assistlisten i suveræn stil.
Med sejren er Real Madrid tilbage på førstepladsen, som bysbørnene fra Atlético Madrid lånte i et døgn.
Real har 16 point efter seks kampe, Atlético har 14. Barcelona, der torsdag møder Cadiz på udebane, har samlet otte point i fire kampe.
Real fik en drømmestart og en hjælpende hånd fra modstanderen. Bare to minutter var spillet, da en Mallorca-forsvarer skvattede i bolden, så Karim Benzema kunne sæt i løb mod mål og score sikkert til 1-0.
Midtvejs i halvlegen scorede Asensio sit første mål til 2-0, men allerede minuttet efter reducerede udeholdets koreaner, Lee Kang-in, til 1-2.
Asensio sørgede dog få minutter senere for, at Real alligevel kunne holde pause med en komfortabel føring, da han scorede til 3-1. Ti minutter efter pausen fjernede Asensio så den sidste flig af spænding med målet til 4-1 på oplæg fra Benzema.
Sidstnævnte var heller ikke selv færdig. Med 12 minutter tilbage scorede han til 5-1 og lod sig så skifte ud. Seks minutter før tid lukkede Isco målfesten.
Landsholdskollegerne Daniel Wass og Thomas Delaney mødte tidligere onsdag hinanden, da deres hold – Valencia og Sevilla – tørnede sammen i La Liga. De to danskere endte dog ikke med at stå over for hinanden på banen.
Wass startede inde for Valencia og blev skiftet ud i det 67. minut, og to minutter senere kom Thomas Delaney, som var startet på bænken, ind for Sevilla.
Delaney var med til at sikre Sevilla en sejr på 3-1. Den sender Sevilla op på tredjepladsen i La Liga med 11 point efter fem kampe. Valencia har ti point efter seks kampe på fjerdepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
INTERVIEW
