Hattrick hjælper Real Madrid til storsejr hjemme

Marco Asensio scorede hattrick, da Real Madrid generobrede førstepladsen i La Liga med storsejr over Mallorca.



Real Madrid fortsætter sit gode udlæg i den spanske liga og vandt sent onsdag på hjemmebane med 6-1 over Mallorca.

Sagerne blev sat på plads allerede i første halvleg, som sluttede 3-1, men ydmygelsen blev total efter pausen.

Offensivspilleren Marco Asensio blev dagens helt på Santiago Bernabeu, da han scorede hattrick.

Benzema stod dog også stærkt i billedet med to mål og to assister. Han er nu allerede oppe på otte mål og syv assister efter seks runder og fører både topscorer- og assistlisten i suveræn stil.

Med sejren er Real Madrid tilbage på førstepladsen, som bysbørnene fra Atlético Madrid lånte i et døgn.

Real har 16 point efter seks kampe, Atlético har 14. Barcelona, der torsdag møder Cadiz på udebane, har samlet otte point i fire kampe.

Real fik en drømmestart og en hjælpende hånd fra modstanderen. Bare to minutter var spillet, da en Mallorca-forsvarer skvattede i bolden, så Karim Benzema kunne sæt i løb mod mål og score sikkert til 1-0.

Midtvejs i halvlegen scorede Asensio sit første mål til 2-0, men allerede minuttet efter reducerede udeholdets koreaner, Lee Kang-in, til 1-2.

Asensio sørgede dog få minutter senere for, at Real alligevel kunne holde pause med en komfortabel føring, da han scorede til 3-1. Ti minutter efter pausen fjernede Asensio så den sidste flig af spænding med målet til 4-1 på oplæg fra Benzema.

Sidstnævnte var heller ikke selv færdig. Med 12 minutter tilbage scorede han til 5-1 og lod sig så skifte ud. Seks minutter før tid lukkede Isco målfesten.

Landsholdskollegerne Daniel Wass og Thomas Delaney mødte tidligere onsdag hinanden, da deres hold – Valencia og Sevilla – tørnede sammen i La Liga. De to danskere endte dog ikke med at stå over for hinanden på banen.

Wass startede inde for Valencia og blev skiftet ud i det 67. minut, og to minutter senere kom Thomas Delaney, som var startet på bænken, ind for Sevilla.

Delaney var med til at sikre Sevilla en sejr på 3-1. Den sender Sevilla op på tredjepladsen i La Liga med 11 point efter fem kampe. Valencia har ti point efter seks kampe på fjerdepladsen.

/ritzau/





Nu er han tilbage for Brøndby




LIVE

LIVE: Skriver kontrakt med FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det er en katastrofe for Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Hård kritik af FCM-profil

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Han er Superligaens ringeste målmand!

Gift Links hylder FCK-legende

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Liverpool – Fulham

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Mathias Zanka går viralt

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Glem det, Leicester!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN