Resten af 2021 spiller 23-årige Gustav Marcussen for Silkeborg IF.
Det tidligere Lyngby-talent har imponeret midtjyderne, mens han har prøvetrænet i klubben, og i tirsdags lavede han hattrick mod SønderjyskE i en testkamp.
Offensivspilleren har fået en aftale, der løber frem til årsskiftet, oplyser Silkeborg IF.
– Jeg synes, at Silkeborg IF er en fed klub, og jeg kan godt lide den spillestil, holdet praktiserer. Jeg tror det passer rigtig godt til mig, og at det kan være godt for min videre udvikling. Jeg glæder mig til at komme i gang for alvor, og vil gøre mit bedste for at præstere i efteråret og vise at opholdet forhåbentlig skal forlænges, siger han om aftalen.
Marcussen var i sidste sæson på kontrakt i tyske KFC Uerdingen, men klubben har mistet sin licens, og derfor blev Marcussen fritstillet.
Silkeborg har ledt efter offensive alternativer, efter man har solgt Magnus Mattsson denne sommer, og Marcussen er nu en af dem, der får muligheden for at tage pladsen i Silkeborg.
– Gustav tilføjer en ny dimension til truppen med sine kompetencer, og ser ud til at falde godt ind i vores spillestil. Han har gjort et godt indtryk de seneste uger og får nu muligheden for det næste halve år at overbevise om, at opholdet skal være af længere karakter. Han skal ind og konkurrere om spilletiden på de offensive positioner, og har allerede vist, at han kan finde vej til netmaskerne til træning og reserveholdet, siger sportschef Jesper Stüker.
Marcussen kan dække de fleste af de offensive pladser, og dermed får Kent Nielsen også en spiller, der kan bruges på flere pladser.
Silkeborg har indledt sæsonen med to gange 0-0 mod henholdsvis SønderjyskE og FC København, og på søndag gælder det AaB. Her er det på nuværende tidspunkt uvist, om Marcussen kan være med.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
