Hattrick i testkamp: Scorer kontrakt med SIF

Superliga-klubben Silkeborg IF er blevet enig med tidligere Lyngby-spiller Gustav Marcussen om en kort aftale.



Resten af 2021 spiller 23-årige Gustav Marcussen for Silkeborg IF.

Det tidligere Lyngby-talent har imponeret midtjyderne, mens han har prøvetrænet i klubben, og i tirsdags lavede han hattrick mod SønderjyskE i en testkamp.

Offensivspilleren har fået en aftale, der løber frem til årsskiftet, oplyser Silkeborg IF.

– Jeg synes, at Silkeborg IF er en fed klub, og jeg kan godt lide den spillestil, holdet praktiserer. Jeg tror det passer rigtig godt til mig, og at det kan være godt for min videre udvikling. Jeg glæder mig til at komme i gang for alvor, og vil gøre mit bedste for at præstere i efteråret og vise at opholdet forhåbentlig skal forlænges, siger han om aftalen.

Marcussen var i sidste sæson på kontrakt i tyske KFC Uerdingen, men klubben har mistet sin licens, og derfor blev Marcussen fritstillet.

Silkeborg har ledt efter offensive alternativer, efter man har solgt Magnus Mattsson denne sommer, og Marcussen er nu en af dem, der får muligheden for at tage pladsen i Silkeborg.

– Gustav tilføjer en ny dimension til truppen med sine kompetencer, og ser ud til at falde godt ind i vores spillestil. Han har gjort et godt indtryk de seneste uger og får nu muligheden for det næste halve år at overbevise om, at opholdet skal være af længere karakter. Han skal ind og konkurrere om spilletiden på de offensive positioner, og har allerede vist, at han kan finde vej til netmaskerne til træning og reserveholdet, siger sportschef Jesper Stüker.

Marcussen kan dække de fleste af de offensive pladser, og dermed får Kent Nielsen også en spiller, der kan bruges på flere pladser.

Silkeborg har indledt sæsonen med to gange 0-0 mod henholdsvis SønderjyskE og FC København, og på søndag gælder det AaB. Her er det på nuværende tidspunkt uvist, om Marcussen kan være med.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Teaser for ny AGF-aftale

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Salah sender særlig besked

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Arsenal – Burnley

Transferbombe i Real Madrid?

Så er det officielt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’