BRØNDBY (Tipsbladet): Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og det kommer som en overraskelse for mange.
I hvert fald timingen.
Onsdag eftermiddag meddelte Brøndby, at Jesper Sørensen var blevet fyret. Samtidigt fik spillerne samme besked, og det var en mærkelig følelse, da Jesper Sørensen havde stået for træningen tidligere på dagen, fortæller anfører Jacob Rasmussen.
– Selvfølgelig var jeg overrasket, for vi har en kamp om tre dage, men det er noget, der er ude af vores hænder. Vi er spillere, og vi bliver betalt for at gå på banen, ikke for at synes noget om alle muligt ting: timingen og hvem der skal være træner.
Var der stadig fuld opbakning til Jesper Sørensen fra spillertruppen?
– Det var min umiddelbare følelse, at der var det. Det er også det, der gør det ærgerligt. Spillerne skal føle et vis medansvar, for hvis vi havde vundet en masse kampe, var det ikke sket, siger han.
Jacob Rasmussen havde til onsdagens træning slet ikke kunne mærke, at der var noget i gærde.
– Jeg kørte hjem fra træning og tænkte, at Jesper skulle være træner søndag, og så fik vi at vide inde i gruppen, at Jesper ikke skulle være træner mere. Jeg tror, det var nogenlunde samtidig med, at alle andre fik det at vide.
– Det er en underlig dag, for om morgenen havde vi en træner, og så var han der ikke mere om eftermiddagen, fortæller Jacob Rasmussen.
Har talt med Jesper Sørensen
Efter onsdagens udmelding fik Jacob Rasmussen mulighed for at tage en snak med Jesper Sørensen.
– Jeg har snakket med Jesper. Jeg ønskede ham al held og lykke, og så sagde jeg tak for vores gode samarbejde. Jeg nød at have Jesper som træner, og det tror jeg, der var rigtig mange, der gjorde, for han har gjort et godt stykke arbejde for Brøndby.
– Derfor er det også en lidt bitter smag i munden, vi står med allesammen. Det er aldrig rart, når ens træner bliver fyret, for det er enten fordi, der er sket noget helt vanvittigt, eller fordi holdet ikke præsterer, og det falder i sidste ende tilbage på os spillere.
– Jeg håber, at alle føler et ansvar, for havde vi vundet alle vores kampe, så var Jesper ikke blevet fyret, og så var det en anden historie. Vi ved allesammen, at vi er et godt hold med god kvalitet, og det er også derfor ærgerligt, at vi ikke har kunnet få det ud på banen i alle kampe – vi har set det i glimt, siger Brøndby-profilen.
Søndag møder Brøndby AGF i den sidste og afgørende pokalkvartfinale.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Chokskifte på vej?
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Marokko – Haiti
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
NYHEDER