Havde spillernes opbakning: Fyring overrasker i Brøndby

Brøndby-kaptajn Jacob Rasmussen lægger ikke skjul på, at han er overrasket over fyringen af Jesper Sørensen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og det kommer som en overraskelse for mange.

I hvert fald timingen.

Onsdag eftermiddag meddelte Brøndby, at Jesper Sørensen var blevet fyret. Samtidigt fik spillerne samme besked, og det var en mærkelig følelse, da Jesper Sørensen havde stået for træningen tidligere på dagen, fortæller anfører Jacob Rasmussen.

– Selvfølgelig var jeg overrasket, for vi har en kamp om tre dage, men det er noget, der er ude af vores hænder. Vi er spillere, og vi bliver betalt for at gå på banen, ikke for at synes noget om alle muligt ting: timingen og hvem der skal være træner.

Var der stadig fuld opbakning til Jesper Sørensen fra spillertruppen?

– Det var min umiddelbare følelse, at der var det. Det er også det, der gør det ærgerligt. Spillerne skal føle et vis medansvar, for hvis vi havde vundet en masse kampe, var det ikke sket, siger han.

Jacob Rasmussen havde til onsdagens træning slet ikke kunne mærke, at der var noget i gærde.

– Jeg kørte hjem fra træning og tænkte, at Jesper skulle være træner søndag, og så fik vi at vide inde i gruppen, at Jesper ikke skulle være træner mere. Jeg tror, det var nogenlunde samtidig med, at alle andre fik det at vide.

– Det er en underlig dag, for om morgenen havde vi en træner, og så var han der ikke mere om eftermiddagen, fortæller Jacob Rasmussen.

Har talt med Jesper Sørensen
Efter onsdagens udmelding fik Jacob Rasmussen mulighed for at tage en snak med Jesper Sørensen.

– Jeg har snakket med Jesper. Jeg ønskede ham al held og lykke, og så sagde jeg tak for vores gode samarbejde. Jeg nød at have Jesper som træner, og det tror jeg, der var rigtig mange, der gjorde, for han har gjort et godt stykke arbejde for Brøndby.

– Derfor er det også en lidt bitter smag i munden, vi står med allesammen. Det er aldrig rart, når ens træner bliver fyret, for det er enten fordi, der er sket noget helt vanvittigt, eller fordi holdet ikke præsterer, og det falder i sidste ende tilbage på os spillere.

– Jeg håber, at alle føler et ansvar, for havde vi vundet alle vores kampe, så var Jesper ikke blevet fyret, og så var det en anden historie. Vi ved allesammen, at vi er et godt hold med god kvalitet, og det er også derfor ærgerligt, at vi ikke har kunnet få det ud på banen i alle kampe – vi har set det i glimt, siger Brøndby-profilen.

Søndag møder Brøndby AGF i den sidste og afgørende pokalkvartfinale.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

‘Det var verdens undergang’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Skamroses af Thomas Nørgaard

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Tuchel forsvarer sin taktik

Supercomputer: De kommer i VM-finalen