Havde spillernes opbakning: Fyring overrasker i Brøndby

Brøndby-kaptajn Jacob Rasmussen lægger ikke skjul på, at han er overrasket over fyringen af Jesper Sørensen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og det kommer som en overraskelse for mange.

I hvert fald timingen.

Onsdag eftermiddag meddelte Brøndby, at Jesper Sørensen var blevet fyret. Samtidigt fik spillerne samme besked, og det var en mærkelig følelse, da Jesper Sørensen havde stået for træningen tidligere på dagen, fortæller anfører Jacob Rasmussen.

– Selvfølgelig var jeg overrasket, for vi har en kamp om tre dage, men det er noget, der er ude af vores hænder. Vi er spillere, og vi bliver betalt for at gå på banen, ikke for at synes noget om alle muligt ting: timingen og hvem der skal være træner.

Var der stadig fuld opbakning til Jesper Sørensen fra spillertruppen?

– Det var min umiddelbare følelse, at der var det. Det er også det, der gør det ærgerligt. Spillerne skal føle et vis medansvar, for hvis vi havde vundet en masse kampe, var det ikke sket, siger han.

Jacob Rasmussen havde til onsdagens træning slet ikke kunne mærke, at der var noget i gærde.

– Jeg kørte hjem fra træning og tænkte, at Jesper skulle være træner søndag, og så fik vi at vide inde i gruppen, at Jesper ikke skulle være træner mere. Jeg tror, det var nogenlunde samtidig med, at alle andre fik det at vide.

– Det er en underlig dag, for om morgenen havde vi en træner, og så var han der ikke mere om eftermiddagen, fortæller Jacob Rasmussen.

Har talt med Jesper Sørensen
Efter onsdagens udmelding fik Jacob Rasmussen mulighed for at tage en snak med Jesper Sørensen.

– Jeg har snakket med Jesper. Jeg ønskede ham al held og lykke, og så sagde jeg tak for vores gode samarbejde. Jeg nød at have Jesper som træner, og det tror jeg, der var rigtig mange, der gjorde, for han har gjort et godt stykke arbejde for Brøndby.

– Derfor er det også en lidt bitter smag i munden, vi står med allesammen. Det er aldrig rart, når ens træner bliver fyret, for det er enten fordi, der er sket noget helt vanvittigt, eller fordi holdet ikke præsterer, og det falder i sidste ende tilbage på os spillere.

– Jeg håber, at alle føler et ansvar, for havde vi vundet alle vores kampe, så var Jesper ikke blevet fyret, og så var det en anden historie. Vi ved allesammen, at vi er et godt hold med god kvalitet, og det er også derfor ærgerligt, at vi ikke har kunnet få det ud på banen i alle kampe – vi har set det i glimt, siger Brøndby-profilen.

Søndag møder Brøndby AGF i den sidste og afgørende pokalkvartfinale.





Vender hjem til AaB


– Det havde været en større katastrofe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

“Har set ham fra OB få karantæne”

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

Andreas Christensen i chokskifte?

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Randers FC – OB

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

‘Tæt på ren elendighed’

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Thomas Frank siger undskyld

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet