Havde spillernes opbakning: Fyring overrasker i Brøndby

Brøndby-kaptajn Jacob Rasmussen lægger ikke skjul på, at han er overrasket over fyringen af Jesper Sørensen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og det kommer som en overraskelse for mange.

I hvert fald timingen.

Onsdag eftermiddag meddelte Brøndby, at Jesper Sørensen var blevet fyret. Samtidigt fik spillerne samme besked, og det var en mærkelig følelse, da Jesper Sørensen havde stået for træningen tidligere på dagen, fortæller anfører Jacob Rasmussen.

– Selvfølgelig var jeg overrasket, for vi har en kamp om tre dage, men det er noget, der er ude af vores hænder. Vi er spillere, og vi bliver betalt for at gå på banen, ikke for at synes noget om alle muligt ting: timingen og hvem der skal være træner.

Var der stadig fuld opbakning til Jesper Sørensen fra spillertruppen?

– Det var min umiddelbare følelse, at der var det. Det er også det, der gør det ærgerligt. Spillerne skal føle et vis medansvar, for hvis vi havde vundet en masse kampe, var det ikke sket, siger han.

Jacob Rasmussen havde til onsdagens træning slet ikke kunne mærke, at der var noget i gærde.

– Jeg kørte hjem fra træning og tænkte, at Jesper skulle være træner søndag, og så fik vi at vide inde i gruppen, at Jesper ikke skulle være træner mere. Jeg tror, det var nogenlunde samtidig med, at alle andre fik det at vide.

– Det er en underlig dag, for om morgenen havde vi en træner, og så var han der ikke mere om eftermiddagen, fortæller Jacob Rasmussen.

Har talt med Jesper Sørensen
Efter onsdagens udmelding fik Jacob Rasmussen mulighed for at tage en snak med Jesper Sørensen.

– Jeg har snakket med Jesper. Jeg ønskede ham al held og lykke, og så sagde jeg tak for vores gode samarbejde. Jeg nød at have Jesper som træner, og det tror jeg, der var rigtig mange, der gjorde, for han har gjort et godt stykke arbejde for Brøndby.

– Derfor er det også en lidt bitter smag i munden, vi står med allesammen. Det er aldrig rart, når ens træner bliver fyret, for det er enten fordi, der er sket noget helt vanvittigt, eller fordi holdet ikke præsterer, og det falder i sidste ende tilbage på os spillere.

– Jeg håber, at alle føler et ansvar, for havde vi vundet alle vores kampe, så var Jesper ikke blevet fyret, og så var det en anden historie. Vi ved allesammen, at vi er et godt hold med god kvalitet, og det er også derfor ærgerligt, at vi ikke har kunnet få det ud på banen i alle kampe – vi har set det i glimt, siger Brøndby-profilen.

Søndag møder Brøndby AGF i den sidste og afgørende pokalkvartfinale.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’