BRØNDBY (Tipsbladet): Jesper Sørensen er fortid i Brøndby, og det kommer som en overraskelse for mange.
I hvert fald timingen.
Onsdag eftermiddag meddelte Brøndby, at Jesper Sørensen var blevet fyret. Samtidigt fik spillerne samme besked, og det var en mærkelig følelse, da Jesper Sørensen havde stået for træningen tidligere på dagen, fortæller anfører Jacob Rasmussen.
– Selvfølgelig var jeg overrasket, for vi har en kamp om tre dage, men det er noget, der er ude af vores hænder. Vi er spillere, og vi bliver betalt for at gå på banen, ikke for at synes noget om alle muligt ting: timingen og hvem der skal være træner.
Var der stadig fuld opbakning til Jesper Sørensen fra spillertruppen?
– Det var min umiddelbare følelse, at der var det. Det er også det, der gør det ærgerligt. Spillerne skal føle et vis medansvar, for hvis vi havde vundet en masse kampe, var det ikke sket, siger han.
Jacob Rasmussen havde til onsdagens træning slet ikke kunne mærke, at der var noget i gærde.
– Jeg kørte hjem fra træning og tænkte, at Jesper skulle være træner søndag, og så fik vi at vide inde i gruppen, at Jesper ikke skulle være træner mere. Jeg tror, det var nogenlunde samtidig med, at alle andre fik det at vide.
– Det er en underlig dag, for om morgenen havde vi en træner, og så var han der ikke mere om eftermiddagen, fortæller Jacob Rasmussen.
Har talt med Jesper Sørensen
Efter onsdagens udmelding fik Jacob Rasmussen mulighed for at tage en snak med Jesper Sørensen.
– Jeg har snakket med Jesper. Jeg ønskede ham al held og lykke, og så sagde jeg tak for vores gode samarbejde. Jeg nød at have Jesper som træner, og det tror jeg, der var rigtig mange, der gjorde, for han har gjort et godt stykke arbejde for Brøndby.
– Derfor er det også en lidt bitter smag i munden, vi står med allesammen. Det er aldrig rart, når ens træner bliver fyret, for det er enten fordi, der er sket noget helt vanvittigt, eller fordi holdet ikke præsterer, og det falder i sidste ende tilbage på os spillere.
– Jeg håber, at alle føler et ansvar, for havde vi vundet alle vores kampe, så var Jesper ikke blevet fyret, og så var det en anden historie. Vi ved allesammen, at vi er et godt hold med god kvalitet, og det er også derfor ærgerligt, at vi ikke har kunnet få det ud på banen i alle kampe – vi har set det i glimt, siger Brøndby-profilen.
Søndag møder Brøndby AGF i den sidste og afgørende pokalkvartfinale.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde